Niemieckie przedsiębiorstwo Brenneke opracowało nowe rodzaje amunicji do strzelb kalibru 12 o zwiększonej przebijalności: ATS 12/70 i EDP Magnum 12/76. Naboje powstały w odpowiedzi na odradzające się w Europie zagrożenie atakami terrorystycznym.
Pociski EDP Magnum produkowane przez Brenneke są w stanie penetrować koła wraz felgami, również te z wkładkami typu Run-Flat
Seria zamachów z użyciem pojazdów, jaka miała miejsce we Francji i w Niemczech udowodniła, iż broń wykorzystywana przez funkcjonariuszy resortów siłowych jest niewystarczająca do zatrzymania rozpędzonego pojazdu. Skala problemu była szczególnie widoczna podczas zamach w Marsylii. Pomimo wielokrotnego trafienia w kabinę z pociskami z broni krótkiej, rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi powodując liczne ofiary.
Remedium, które proponuje Brenneke, jest zastosowanie amunicji do broni gładkolufowej kalibru 12. W przeciwieństwie do nabojów pistoletowych 9 mm x 19, czy pośrednich 5,56 mm x 45, pocisk ze strzelby ma znacznie większą energię przy uderzeniu w cel znajdujący się w odległości do 50 m.
Amunicja EDP Magnum to najpotężniejszy środek w arsenale Brenneke. Pozwala zatrzymać rozpędzony pojazd poprzez zniszczenie jego silnika / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski
Zaletą amunicji ATS (Anti-Terror-Slug) jest możliwość wystrzeliwania jej za pomocą rozpowszechnionych strzelb gładkolufowych kalibru 12/70, będących standardowym wyposażeniem resortów siłowych na całym świecie. Specjalny pocisk, dzięki dużej masie 27,5 g i energii wylotowej 3 578 J, osiąga na krótkich dystansach osiąga parametry porównywalne z 7,62 mm x 39 (o energii wylotowej 2050 J).
Pocisk EDP (Extra Deep Penetration) Magnum do strzelb kalibru 12/76 o masie 38 g ma energię wylotową przekraczającą 4000 J. Co za tym idzie, bez problemu penetruje bloki silnikowe oraz koła (zarówno opony jak i felgi), pozwalając na skuteczne unieruchomienie pojazdu. Amunicja EDP Magnum może być stosowana w broni gładkolufowej o komorze nabojowej długości 76 mm (te parametry spełnia większość strzelb powtarzalnych stosowanych przez resorty siłowe w Europie).