16 kwietnia br. indyjski dziennik India Today jako pierwszy poinformował, że Ministerstwo Obrony Indii przygotowuje się do zamówienia 250 najnowszych, taktycznych pocisków balistycznych Pralay, do 120 wcześniej zakupionych (Indie: Pierwszy test operacyjny Agni-V).
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Indii
Zamówienie o wartości ₹7,500 crore, czyli równowartość ponad 915 mln USD, pozwoli na sformowanie dwóch kolejnych brygad rakietowych z 250 pociskami Pralay w ramach indyjskich wojsk lądowych (Bhāratīyan Thalasēnā). Dołączą one do pierwszej brygady, która zostanie sformowana dzięki umowie z 25 grudnia 2022 na 120 pocisków balistycznych tego typu (Indie: Test rakiety balistycznej Agni P).
Pralay (w hinduskiej eschatologii: koniec świata) został opracowany przez laboratorium badawcze Imrat (RCI) z Hajdarabadu w stanie Telangana, wchodzące w skład rządowej Agencji Badań i Rozwoju Technologii Wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation). Miał to być indyjski odpowiednik pocisków balistycznych: chińskich Dongfeng 12, amerykańskich PrSM, rosyjskich 9K720 Iskander-M i południowokoreańskich Hyunmu 2. Prace rozpoczęto w 2015.
Jest to zasilany paliwem stałym, dwustopniowy quasibalistyczny pocisk rakietowy o masie startowej 5 ton, wyposażony w głowicę bojową typu MaRV (Maneuvering Reentry Vehicle), która w końcowej fazie lotu jest zdolna do wykonywania w atmosferze kontrolowanych manewrów i aktywnego naprowadzania się na cel.
Stopnie pocisku wykorzystują kompozytowe paliwo rakietowe, które pierwotnie zostało opracowane przez laboratorium HEMRL (High Energy Materials Research Laboratory) do rodziny pocisków balistycznych serii K (jak Kalam; K-15 Sagarika i K-4 oraz planowanych K-5 i K-6).
Pocisk przenosi konwencjonalną głowicę bojową odłamkowo-burzącą, penetrującą lub kasetową o wagomiarze od 350 do 700 kg na dystansie od 150 do 500 km. Pocisk jest przenoszony w kontenerze startowym na kołowym transporterze-wyrzutni BEML-Tatra T815 27ER96 30 300 8×8. W terminalnej fazie lotu jest naprowadzany na cel nawigacją zliczeniową z dokładnością poniżej 10 m, przy prędkości lotu Ma1-1,6. Został opracowany do atakowania punktów dowodzenia i kontroli, stacji radiolokacyjnych, punktów łączności oraz lotnisk. Trwają obecnie prace nad zwiększeniem zasięgu rażenia o kilkaset kilometrów.
Pierwszy test pocisku Pralay odbył się 22 grudnia 2021 z poligonu rakietowego Chandipur na wyspie Abdul Kalam, leżącej u wybrzeży wschodniego stanu Orisa, w Zatoce Bengalskiej. Pocisk przeleciał wówczas ok. 400 km. Druga próba odbyła się już dzień później i wówczas kolejny pocisk przebył dystans ok. 500 km.
Fazę wdrażania systemu do służby operacyjnej przyspieszono w następstwie indyjsko-chińskich incydentów granicznych pomiędzy 5 maja 2020 a 20 stycznia 2021, w rejonie chińskiego Aksai Chin i indyjskiego Ladakh, w Kaszmirze.