Latem ub. r. w zakładach Hanwha Aerospace w Korei zaczęto montować pierwsze wyrzutnie K239 Chunmoo dla Polski. Od początku instalowane są na dostarczonych z Polski opancerzonych podwoziach specjalnych Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8. Pierwsze podwozia z Polski zostały dostarczone koreańskim zakładom Hanwha Aerospace w maju 2023. Pierwsze zintegrowane w Korei wyrzutnie trafiły do naszego kraju w drugiej połowie sierpnia 2023 i zostały zintegrowane z systemem kierowania ogniem Topaz oraz systemem łączności Fonet. Proces ten przeprowadzony został przez Grupę WB. W ten sposób w ub. r. dostarczono do Polski 18 wyrzutni Homar-K na podwoziach dostarczonych z Polski.
Pierwsza prezentacja wyrzutni K239 Chunmoo na polskim podwoziu w zakładach Hanwha Aerospace / Zdjęcie: kpr. Wojciech Król/CO MON
Kolejnym etapem polonizacji jest montaż modułów wyrzutni dostarczanych z Korei, które są instalowane przez Hutę Stalowa Wola na podwoziu Jelcza już w Polsce. Integracja wyrzutni z podwoziem obejmuje także instalację wspomnianego wcześniej systemu kierowania ogniem Topaz i systemu łączności Fonet dostarczanych przez Grupę WB.
Większa polonizacja Homar-K
Na początku kwietnia br. prezes spółki Hanwha Aerospace Europe, Billy BooHwan Lee poinformował o szczegółach negocjowanej drugiej umowy wykonawczej (EC2) oraz pakietu polonizacji, jaki się z nim wiąże.
Wyrzutnia K239 Chunmoo zintegrowana przez Hutę Stalowa Wola z podwoziem Jekcz 8×8
Zdjęcie: Grzegorz Sobczak, MILMAG
Na tym etapie kluczowe są dwa elementy procesu polonizacji. Pierwszym jest przekazanie produkcji modułów wyrzutni do Huty Stalowa Wola. Pakiet transferu technologii obejmuje przekazanie produkcji wyrzutni z kontenerami pocisków CGR-080 o zasięgu 80 km. HSW nie będzie więc tylko integrowała modułów dostarczanych z Korei, ale w całości będą one powstawać w Polsce.
Drugim elementem jest dostosowanie wyrzutni K239 Chunmoo do wystrzeliwania pocisków rakietowych kal. 122 mm używanych obecnie w wyrzutniach Langusta. Opracowaniem kontenera wyrzutni dla tych pocisków i jego integracją z wyrzutnią będzie zajmowały się WZL-2. Dzięki temu polskie wyrzutnie będą mogły wykorzystywać pociski rakietowe kal. 122 mm produkowane przez zakłady Mesko. Oczywiście również te wyrzutnie będą wyposażone w systemy dostarczane przez Grupę WB.
Mesko przejmie produkcję pocisków
W ramach dalszego procesu polonizacji strona koreańska zamierza dalej przekazywać kompetencje związane z wyrzutniami Chunmoo polskiemu przemysłowi. Tym razem udostępnione technologie mają umożliwić utworzenie zdolności produkcji pocisków o zasięgu 80 km w Polsce, a także włączenie polskiego przemysłu do prac badawczo rozwojowych w zakresie opracowania i produkcji pocisków dalekiego zasięgu.
Na tym etapie najwięcej mogą skorzystać zakłady Mesko w Skarżysku Kamiennej. Ich zdolności produkcyjne mają być zwiększone właśnie o produkcję kierowanych pocisków rakietowych CGR-080. Strona koreańska podkreśla, że niewiele państw na świecie posiada kompetencje produkcji, czy nawet montażu pocisków rakietowych na własne potrzeby.
Jedna z wyrzutni systemu Homar-K należąca do 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zdjęcie: 18. Dywizja Zmechanizowana
Proponowana przez Hanwha Aerospace współpraca technologiczna prowadząca do stworzenia kompetencji wytwórczych i polonizacji produkcji pocisków CGR-080 zostanie szczegółowo zaplanowana w myśl zasady krok-po-kroku. To podejście pomoże upewnić się, ze technologia zostanie poprawnie zaabsorbowana i procesy wytwórcze skutecznie wdrożone, pokonując napotkane ograniczenia. Zapewni to pewny wzrost zdolności wytwórczych polskich przedsiębiorstw
– podkreślają przedstawiciele Hanwha Aerospace Europe.
Proces zakupów Homara-K
Przypomnijmy, że 19 października 2022 Agencja Uzbrojenia – Skarb Państwa podpisała umowę ramową z koncernem Hanwha Aerospace na pozyskanie 288 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo w ramach programu Homar, zaś 4 listopada 2022 została zawarta umowa wykonawcza na 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (CGR-080) kal. 239 mm i 290 km (Ure-II / KTSSM Block-II) kal. 600 mm oraz wsparcie techniczne producenta. Kontrakt jest wart 3,55 mld USD netto. Dostawy wszystkich zamówionych wyrzutni mają zakończyć się w 2027.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.