28 kwietnia br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że jej siedzibę w Radomiu odwiedziła delegacja Europejskiej Agencji Obrony (EDA), na czele której stał jej dyrektor wykonawczy Jiří Šedivy. Wizyta została zorganizowana w związku z inicjatywą odwiedzenia stolic państw członkowskich Europejskiej Agencji Obrony przez dyrektora wykonawczego.
Zdjęcie: Polska Grupa Zbrojeniowa
W części poświęconej współpracy przemysłowej Polską Grupę Zbrojeniową reprezentował zarząd PGZ, a resort obrony narodowej zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON i inni przedstawiciele Ministerstwa. Obecni byli również reprezentanci trzech spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej: OBR CTM, PIT-Radwar oraz PCO.
Podczas spotkania przedstawiciele PGZ zaprezentowali potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego. Strony podsumowały dotychczasową współpracę, przedstawiły swoje doświadczenia z jej przebiegu oraz omówiły możliwości rozszerzenia jej o kolejne projekty realizowane we współpracy z EDA.
Współpraca z EDA stanowi dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej szansę na rozbudowę naszego potencjału w oparciu o szeroką współpracę z państwami Unii Europejskiej. Podczas dzisiejszego spotkania mieliśmy możliwość omówienia zrealizowanych dotąd projektów i pochylenia się nad kolejnymi. Cieszę się, że nasza Grupa zacieśnia więzi z partnerami zagranicznymi – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ.
EDA wspiera państwa członkowskie w lepszym wykorzystaniu Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF), który służyć będzie finansowaniu wspólnych prac badawczo-rozwojowych (B+R) w zakresie sprzętu wojskowego i technologii obronnych, a jego budżet na lata 2021-2027 wyniesie 7,95 mld EUR. Agencja pomaga 26 państwom członkowskim Unii Europejskiej w poprawie zdolności obronnych w ramach współpracy na szczeblu europejskim.
Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z OBR CTM współpracowała z EDA m.in. w projekcie OCEAN 2020 w ramach programu PADR, mającego na celu rozbudowę możliwości sojuszniczych marynarek wojennych w prowadzeniu nadzoru i rozpoznania na wodach terytorialnych UE z wykorzystaniem systemów bezzałogowych. Oprócz tego OBR CTM brał czynny udział m.in. w projekcie EDA o kryptonimie MLM II, dotyczącym modułowych systemów przeciwminowych (OCEAN 2020: Demonstracja bezzałogowców na Bałtyku).
Informacja prasowa