W niedzielę, 17 marca do Gdyni przybył kolejny koreański transport morski z 4 czołgami K2 Heuk-Pyo (Black Panther) w wersji GF (Gap Filler), a z kolei we wtorek, 19 marca, dostarczono następne 11 czołgów. Łącznie 15 wozów dołączy do 31 dostarczonych dotychczas (pierwszy tegoroczny transport liczący 3 czołgi wyładowano 11 marca br.), zwiększając liczebność do 46, co stanowi realizację 25% dotychczasowego zamówienia (Pierwsza dostawa czołgów K2 w tym roku).
Zdjęcie: 16. Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka
Na dniach mieliśmy wzmożone dostawy czołgów K2. Od początku 2024 roku, do Gdyni przybyło łącznie 18 czołgów z Korei Południowej. W ostatnią niedzielę, w porcie pojawiły się 4 czołgi, zaś dziś wieczorem przybyło kolejne 11 Czarnych Panter – napisał wczoraj wieczorem na portalu społecznościowym X, Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego.
Populacja Czarnych Panter rośnie. W przeciągu nieco ponad tygodnia do Polski przypłynęło razem 18 czołgów K2. Po transporcie 3 szt. z 11 marca przyszedł czas na kolejne dostawy: 17 marca – 4 czołgi, zaś wczoraj – 11 koreańskich „kotów”. Modernizacja polskich sił zbrojnych to nasza profesja! – czytamy z kolei w dzisiejszym wpisie zamawiającego, czyli Agencji Uzbrojenia.
Dostawy czołgów K2 Heuk-Pyo (Black Panther) do Sił Zbrojnych RP stanowią efekt umowy wykonawczej z dnia 26 sierpnia 2022, o wartości 3,37 mld USD netto (15,98 mld zł netto/19,65 mld zł brutto), zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej a Hyundai Rotem Company (HRC), zgodnie z którą do Polski w latach 2022-2025 trafi w sumie 180 czołgów (Umowy na czołgi K2 i haubice K9A1 dla Wojska Polskiego).
Przekazanie pierwszej partii 10 czołgów miało miejsce 9 grudnia 2022, drugiej, obejmującej 5 egzemplarzy, 22 marca 2023, trzeciej, obejmującej 7 egzemplarzy, 19 maja 2023, natomiast czwartej, obejmującej 6 egzemplarzy, 16 czerwca 2023.
Na 2024 zaplanowano dostawę kolejnych 56 czołgów (zatem pozostaje jeszcze 38 z nich), a na 2025 pozostałych 96 egzemplarzy. Jak poinformowała spółka HRC, pozostałe wozy z tegorocznego planu zostaną dostarczone w drugiej połowie roku.
Po dostarczeniu przez HRC czołgów K2GF w pierwszej połowie 2023, przed wymaganym terminem, firma otrzymała od polskich partnerów wyrazy uznania za szybką produkcję i dostawy. HRC dba o utrzymanie wysokiej sprawności także tych czołgów K2GF, które są już używane w Polsce, w celu zapewnienia ich optymalnej wydajności.
Natomiast jeszcze przed dostarczeniem czołgów do klienta, HRC przeprowadza ich dodatkowe, cotygodniowe przeglądy techniczne i jakościowe, które rutynowo są wykonywane po ich wyprodukowaniu. W toku tych przeglądów firma bierze pod uwagę informacje otrzymywane od polskich użytkowników K2GF.
W rocznicę pierwszych dostaw dla polskich sił zbrojnych, w grudniu ubiegłego roku, czołg podstawowy K2GF sprawdził się w warunkach bojowych, prezentując dużą siłę ognia i wysoką precyzję podczas licznych strzelań na polskich poligonach.
Na początku marca 2024 czołgi K2GF wzięły udział w manewrach Dragon-24 – największych ćwiczeniach odbywających się w Polsce, gdzie K2GF po raz pierwszy operowały wspólnie z innymi używanymi na świecie potężnymi czołgami podstawowymi.
Prezes i Dyrektor Generalny Hyundai Rotem Europe, Jun Mo SEO, powiedział: Mężczyźni i kobiety z firmy HRC są w pełni zaangażowani w cały proces, od produkcji po obsługę, przeglądy oraz naprawy, żeby zapewnić udaną realizację projektu K2GF dla Polski.
Wideo: Hyundai Rotem Company
W dotychczasowych planach MON jest pozyskanie kolejnych 820 spolonizowanych K2PL, które będzie produkować i serwisować polsko-koreańskie konsorcjum z siedzibą w Poznaniu. Warto zaznaczyć, że z tej liczby 320 zostanie zbudowanych w Korei Południowej ze stopniowo rosnącym udziałem polskich podzespołów oraz kolejnych 500 powstałych na licencji w Polsce (WZM i Hyundai Rotem rozpoczęły konsultacje na temat obsługi czołgów K2GF, WZE będą produkować i serwisować nawigację zliczeniową czołgów K2).
7 marca br. w Sejmie, wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda zapowiedział podpisanie kolejnej umowy wykonawczej na czołgi K2 (Korea zwiększy limit kredytowy Eximbanku na realizację polskich zamówień).
K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kalibru 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach. Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS), zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynosząca 55 ton oraz zastosowaniem hydropneumatycznego zawieszenia (Niemieckie skrzynie biegów do polskich K2 Black Panther).
https://twitter.com/pawelbejda/status/1770210064986497515
https://twitter.com/AgencjaUzbr/status/1770343751967199276
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.