W czwartek, 25 kwietnia 2024, w Changwon w prowincji Gyeongsang Południowy w Republice Korei, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Bejdy, Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia podpisała drugą umowę wykonawczą z południowokoreańską spółką Hanwha Aerospace na dostawę modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K (Wizyta wiceszefa MON Pawła Bejdy w Korei Południowej).
Przedmiotem umowy wykonawczej, o wartości ok. 1,6 mld USD netto (6,45 mln zł netto/7,93 mld zł brutto), jest dostawa 72 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz integracja wyrzutni Homar-K. Umowa obejmuje również dostawę kilku tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia o zasięgu 80 km i 290 km (CTM-290) oraz wsparcie techniczne producenta (Hanwha Aerospace zwiększy stopień polonizacji wyrzutni Homar-K).
Terminy dostaw zostały przewidziane na lata 2026-2029.
Polską stronę reprezentowali, oprócz wiceministra Pawła Bejdy, szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. dr Artur Kuptel i sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek. Stronę koreańską reprezentowali minister w urzędzie zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) przy Ministerstwie Obrony Republiki Korei, Seok Jong-gun, wiceminister w Office of Military Resources Management, Sung Il oraz dyrektor Agencji Rozwoju Obronności ADD (Agency for Defense Development) Park Jong-Seung.
Założeniem powyższej umowy, będącej zarazem kontynuacją całego projektu obejmującego pozyskanie łącznie 290 modułów wyrzutni Homar-K, jest również między innymi transfer technologii obejmujący serwis modułów i produkcję części zamiennych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także ustanowienie potencjału przemysłowego w zakresie dalszej produkcji wyrzutni oraz obejmującego produkcję pocisków rakietowych i kontenerów transportowo-startowych umożliwiających zastosowanie w wyrzutniach amunicji rakietowej 122 mm produkowanej w zakładach Mesko wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, co stanie się przedmiotem przyszłych umów wykonawczych.
Umowa na 198 podwozi bazowych Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8 została zawarta jeszcze 21 grudnia 2023. Homar-K są integrowane ze Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz, cyfrową pojazdową platformą komunikacyjną Fonet i systemem łączności radiowej Radmor, które dostarcza Grupa WB.
Ten kontrakt jest wyrazem naszego zaangażowania we wspieranie poprawy bezpieczeństwa w Polsce i jej regionie, niezależnie od zmian politycznych i społecznych. Hanwha Aerospace jest dumna z naszego ciągłego zaangażowania w dostarczanie rozwiązań odstraszających regionom mającym pilne potrzeby, powiedział Jaeil Son, prezes i dyrektor generalny Hanwha Aerospace.
4 listopada 2022 w Warszawie, została zawarta pierwsza umowa wykonawcza związana z pozyskaniem od strony koreańskiej modułów wyrzutni rakietowych. Przedmiotem umowy jest dostawa 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i ich integracja z podwoziem Jelcz wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia, na dystansie 80 km i 290 km, a także wsparciem technicznym producenta za łączną kwotę 3,55 mld USD netto.
System Homar-K opiera się na południowokoreańskich wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych (K239 Chunmoo), dostosowanych do potrzeb Sił Zbrojnych RP, zdolnych do wystrzeliwania kilku typów kierowanych pocisków rakietowych. Wyrzutnia wyposażona jest w dwa zasobniki rakietowe, które mogą pomieścić 2 rodzaje rakiet. W każdym zasobniku mieści się, w zależności od stosowanej amunicji: 6 kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu 80 km, albo 1 kierowana taktyczna rakieta kalibru 600 mm o zasięgu 290 km.
O planach kontynuacji zakupów wyrzutni Homar-K mówił 7 marca br., podczas 7. posiedzenia Sejmu RP, wiceminister Paweł Bejda, który w MON jest odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego.
Tymczasem, do 30 grudnia 2023, do 18. Dywizji Zmechanizowanej trafiło łącznie 15 wyrzutni Homar-K pochodzących z pierwszej umowy wykonawczej (z 17 jakie dotarły do kraju). Natomiast pomiędzy 2 a 22 kwietnia br. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się kurs szkoleniowy dla instruktorów z zakresu budowy i eksploatacji wyrzutni Homar-K.
#WojskoPolskie otrzyma kolejne 72 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe #HOMAR-K. Dziś w 🇰🇷 #AgencjaUzbrojenia podpisała z #Hanwha Aerospace umowę, o wartości 1,6 mld USD netto, na dostawę 72 modułów i kilku tys. pocisków rakietowych.https://t.co/ywPTydWNLJ pic.twitter.com/xChaHUy3kZ
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) April 25, 2024
Podczas wizyty delegacji polskiej w Korei została podpisana umowa wykonawcza na dostarczenie 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tys. kierowanych pocisków rakietowych. Pozyskane technologie pozwolą na wykorzystanie 122 mm amunicji rakietowej produkowanej w polskim przemyśle. pic.twitter.com/M9C1jDmh2w
— Paweł Bejda (@pawelbejda) April 25, 2024
Dobre wiadomości! Hanwha Aerospace podpisała drugi kontrakt wykonawczy z polską Agencją Uzbrojenia na dostawę 72 kolejnych systemów rakietowych Chunmoo oraz technologię transferu modułów wyrzutni. Umowa została podpisana przez przedstawicieli obu rządów. Wśród polskich delegatów… pic.twitter.com/U5aajt79QF
— Hanwha Aerospace Europe (@HanwhaEurope) April 25, 2024
Oświadczenie Agencji Uzbrojenia:
Z uwagi na szerokie zainteresowanie tematem pozyskiwanych wyrzutni rakietowych Homar-K oraz opartymi na niepełnej wiedzy wynikającej z braku dostępu do dokumentów analizami dziennikarzy i ekspertów militarnych informujemy, że Agencja Uzbrojenia, jako jedna z instytucji biorących udział w procesie pozyskiwania sprzętu wojskowego, jak i też całego cyklu jego życia, realizuje swoje zadania zgodnie z Centralnymi Planami Rzeczowymi wynikającymi z Programu Rozwoju Sił Zbrojnych.
Należy zauważyć, że w ramach swoich potrzeb Siły Zbrojne określają ilość sprzętu wojskowego niezbędnego do zabezpieczenia zdolności bojowych i szkoleniowych. Dlatego też w procesie planowania ilości pozyskiwanego uzbrojenia uwzględniane są nie tylko doświadczenia wynikające z konfliktu zbrojnego na Ukrainie ale również potrzeby szkoleniowe wojsk czasu pokoju.
Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trwa analiza potrzeb, z której to m.in. będzie wynikała ilość wyrzutni niezbędnych do pozyskania dla Sił Zbrojnych RP. Transfer technologii w zakresie produkcji pocisków rakietowych jest zapewniony.
Odnosząc się do umowy wykonawczej, dotyczącej pozyskania wyrzutni Homar-K, należy zauważyć, że w umowie ramowej, zawartej 19 października 2022 r., ujęto zapisy wskazujące m.in. na podpisanie do grudnia 2025 roku umowy dot. ustanowienia w wybranych zakładach polskiego przemysłu obronnego potencjału produkcyjnego i serwisowego do produkcji rakiet. Obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy polskim przemysłem obronnym a spółką Hanwha Aerospace w zakresie elementów podlegających transferowi technologii.
Agencja Uzbrojenia jako instytucja odpowiadająca za pozyskiwanie sprzętu wojskowego i zarządzanie umowami bierze czynny udział w prowadzonych uzgodnieniach. Pamiętać również należy, iż sam proces budowania zdolności produkcyjnych amunicji tego typu wymaga nie tylko odpowiednich nakładów pieniędzy, technologii ale i przede wszystkim zasobów ludzkich i czasu.
Z kolei przeliczanie kosztów w wynoszącym ok. 30 lat całym cyklu życia sprzętu wojskowego, bez dostępu do wiarygodnych danych jest obarczone błędem wiedzy.
Z uwagi na szerokie zainteresowanie tematem pozyskiwanych wyrzutni rakietowych Homar-K oraz opartymi na niepełnej wiedzy wynikającej z braku dostępu do dokumentów analizami dziennikarzy i ekspertów militarnych informujemy, że Agencja Uzbrojenia, jako jedna z instytucji biorących… pic.twitter.com/gRrsZMpVto
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) April 26, 2024
Na podstawie informacji prasowych