W przeszłości zespół stresu pourazowego był znany pod wieloma nazwami, takimi jak „szok pociskowy” w latach I wojny światowej i „zmęczenie bojowe” po drugiej wojnie światowej. Warto zaznaczyć, że PTSD nie dotyczy tylko weteranów walki.
PTSD może wystąpić u wszystkich ludzi, u osób o różnym pochodzeniu etnicznym, narodowości lub kulturze i w każdym wieku. Szacuje się, że u jednej na 11 osób zostanie zdiagnozowany PTSD w ciągu całego życia. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na PTSD niż mężczyźni.
medonet.pl
Osoby interesujące się szerokim tematem wojskowości zapewne nie raz spotkały się z terminem PTSD (Post Traumatic Stress Disorder), w j. pol. zespół stresu pourazowego. Oficjalnie sklasyfikowany w latach 1980., niestety przez kolejne lata, w niezliczonych przypadkach był bagatelizowany – zarówno przez społeczeństwo jak i środowisko medyczne.
Film Cena Jaką Płacę jest dziełem współpracy Fundacji Sprzymierzeni z GROM i Helikon-Tex. Niemalże 50 minutowy dokument ma na celu uświadomić społeczeństwo, co wywołuje PTSD, czym się charakteryzuje i jak wygląda rehabilitacja. W formie wywiadu, polscy weterani dzielą się z widzem relacją z traumatycznych przeżyć i wynikającymi z nich konsekwencjami.
Kilka historii obrazuje realia patrolów, zagrożonych atakami i pułapkami często wypełnionymi setkami kilogramów ładunków wybuchowych. Opowiedziane historie pełne są dramatycznych sytuacji – jedna z nich to przeżycie potężnej eksplozji przebywając w pojeździe którego elementy znajdywano później kilkaset metrów od miejsca zasadzki. Jest to pełen emocji materiał o ludziach, którzy dzień w dzień musieli funkcjonować w środowisku, gdzie zagrożenie mogło nadejść z każdej strony.
Uczestnicy dokumentu szczegółowo opisują problematyczny proces powrotu do cywilnego życia. Wielu z nich zauważyło znaczące zmiany w swoim zachowaniu, utrudniające prawidłowe relacje nie tylko w życiu zawodowym, ale i z własną rodziną.
Na PTSD cierpią nie tylko żołnierze – są to też osoby, które doświadczyły wypadku, utraty bliskiej osoby, molestowania seksualnego. Są to również świadkowie traumatycznych zdarzeń.
Do kraju wracają młodzi ludzie którzy byli naszymi mężami, braćmi, synami, córkami, siostrami i wracają inni, odmienieni. Chorzy. Trzeba uświadamiać ludzi, którzy nie wiedzą, nie to że nie chcą, tylko nie mieli możliwości pozyskania tej wiedzy. Aby zaczęli się rozglądać wokół siebie bo może być tak, że wracając do domu, z pracy, schodząc do garażu, myjąc samochód, idąc do sklepu na osiedlu czy wychodząc z psem na trawnik, może być tak, że mój sąsiad, mój znajomy, człowiek którego widuje dziesięć razy w tygodniu, jest właśnie takim człowiekiem.
Oficjalna strona Fundacji Sprzymierzeni z GROM (https://fundacja-sprzymierzeni.pl)
Działalność Fundacji kierowana jest do weteranów i żołnierzy /głównie/ sił specjalnych oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych w służbie czynnej i w stanie spoczynku oraz członków ich najbliższych rodzin, którzy z przyczyn związanych z wykonywaną służbą lub życiowych, znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej, materialnej czy zawodowej.