W sobotę, 11 stycznia 2025, niemiecka agencja prasowa dpa (Deutsche Presse-Agentur) i dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung poinformowały, że z dniem 1 kwietnia 2025 zostanie sformowana dywizja bezpieczeństwa wewnętrznego niemieckich sił zbrojnych (Bundeswehry), która będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne i ochronę infrastruktury strategicznej w kraju.
Zdjęcie: Bundeswehra via Flickr
Jest to efekt dekretu federalnego ministra obrony Borisa Pistoriusa z 4 kwietnia 2024 o reformie struktury Bundeswehry, zakładającej utworzenie jednolitego dowództwa operacyjnego, któremu podlegać będą cztery rodzaje sił zbrojnych (do trzech tradycyjnych dołączą wojska cyberprzestrzeni i przestrzeni informacyjnej CIR).
Teraz, jak poinformował agencję dpa rzecznik prasowy Bundeswehry, powstanie czwarty podstawowy związek taktyczny sił zbrojnych celu zabezpieczenia infrastruktury i obiektów istotnych pod kątem wojskowym w Niemczech. Przyszła dywizja bezpieczeństwa wewnętrznego będzie się składać z zarówno rezerwistów i aktywnych żołnierzy i będzie podlegać jednolitemu dowództwu.
Proces formowania dywizji formalnie rozpoczął się z dniem 1 stycznia 2025, a w ciągu pierwszego kwartału zostanie włączona w struktury Bundeswehry i dalej rozbudowywana do sześciu pułków. Docelowo, według planistów, potrzebna jest wysoka pięciocyfrowa liczebność tej struktury. Do 2031 Bundeswehra ma liczyć 203 000 żołnierzy, podczas gdy obecnie jest ich to 181 000.
W ubiegłym roku, gdy minister Pistorius ogłosił reformę, wskazał na nową sytuację bezpieczeństwa i konieczność przetrwania wojny obronnej z Rosją. Jak podała agencja dpa, nowa dywizja ma odpowiadać za ochronę portów morskich i lotniczych, węzłów kolejowych i punktów przeładunku towarów, rurociągów, dróg, mostów i węzłów transportowych ważnych z punktu widzenia wojska i infrastruktury cyfrowej oraz zabezpieczenia roli Niemiec w jej strukturze operacyjnej w NATO.
W czasie pokoju, dywizja będzie mogła zapewniać także pomoc strukturom administracyjnym państwa w przypadku poważnych wypadków i katastrof, zamachów terrorystycznych czy pandemii. W ubiegłym roku prowadzono ćwiczenia o takich scenariuszach.
Obecnie, w ramach wojsk lądowych Niemiec funkcjonują trzy dywizje: 1. Dywizja Pancerna, 10. Dywizja Pancerna i Dywizja Szybkiego Reagowania. Do tej pory za bezpieczeństwo wewnętrzne odpowiadała Rezerwa Terytorialna Bundeswehry złożona z dowództw regionalnych, którym podlegają 4 pułki i 37 kompanii obrony terytorialnej, złożone z żołnierzy rezerwy.