W czwartek, 4 stycznia, amerykańska spółka BAE Systems Inc. (część BAE Systems z siedzibą w Wielkiej Brytanii) otrzymała zlecenie o wartości maksymalnie do 50 mln USD (199,31 mln zł) od Dowództwa Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) w formule UCA (Undefinitized Contract Action) na produkcję głównych struktur 155-mm/L52 ultralekkich haubic holowanych M777. Umowa ta stwarza warunki do wznowienia produkcji seryjnej tych dział.
Umowa w formule UCA oznacza rozpoczęcie realizacji programu, uzgadniając jednocześnie z klientem szczegóły umowy wykonawczej i jej całkowitą, ostateczną wartość.
BAE Systems Inc. zaangażuje swoich poddostawców w ramach łańcuchami dostaw w Wielkiej Brytanii i USA przy produkcji głównych struktur wykonanych z tytanu, które stanowią podstawę haubic M777. Pierwsze struktury mają zostać dostarczone w 2025.
Jak podkreśla BAE Systems, po wybuchu pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej 24 lutego 2024 i późniejszych dostawach M777A2 do sił zbrojnych Ukrainy łącznie 198 dział z zasobów amerykańskich, kanadyjskich i australijskich jako pomocy wojskowej, odnotowano wzrost zainteresowania tym systemem uzbrojenia w całej Europie, Azji i obu Amerykach.
Nowy kontrakt stwarza optymalne warunki do wznowienia produkcji seryjnej M777 w Wielkiej Brytanii, a nowym i obecnym użytkownikom daje możliwość zwiększenia swoich zasobów i skorzystania z korzyści płynących z uruchomienia linii produkcyjnej oraz korzyści skali. Już 30 listopada 2023, dyrektor generalny BAE Systems Inc., Thomas Arseneault, w wywiadzie prasowym mówił o możliwości wznowienia produkcji dział (oraz bojowych wozów piechoty M2 Bradley, także używanych w Ukrainie).
Wznowienie produkcji głównych struktur M777 dla US Army następuje w krytycznym momencie, gdy haubice zostały rozmieszczone podczas operacji (obronnej) na Ukrainie. Stany Zjednoczone, a także Kanada i Australia przekazały Ukrainie M777. Rozumiemy, że radzą sobie dobrze i jesteśmy bardzo dumni z naszej roli we wspieraniu naszych sojuszników – powiedział John Borton, wiceprezes i dyrektor generalny BAE Systems Weapons Systems UK, który zarządza produkcją i montażem lekkich haubic M777.
Jak uważa BAE Systems, M777 pozostanie w czołówce technologii systemów artyleryjskich także w przyszłości dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań technicznych, rozwojowi precyzyjnej amunicji kierowanej dalekiego zasięgu oraz elastycznym opcjom mobilności.
Przy masie o połowę mniejszej niż inne holowane haubice 155 mm, M777 zapewnia zdolność szybkiego reagowania i odpowiednią siłę ognia. Z ponad 1250 egzemplarzy M777A1/A2 w służbie wojsk lądowych USA, Ukrainie, Kanady, Australii i Indii, M777 jest jedyną sprawdzoną w działaniach bojowych lekką haubicą kal. 155 mm na świecie.
Produkcja seryjna dział została zakończona w 2018 wraz z sfinalizowaniem dostaw do Indii i USA, ale BAE Systems nadal prowadziło od tamtej pory działania marketingowe oferując wariant o wydłużonym zasięgu ER (Extended Range), który otrzymał dłuższą lufę i komorę nabojową o większej pojemności (Indie odebrały M777A2 i K9 Vajra-T).
Jednak obecnie US Army poszukuje następcy dla swoich M777A2 będących na wyposażeniu Brygadowych Zespołów Bojowych Strykerów (SBCT, Stryker Brigade Combat Teams), który ma być działem samobieżnym o trakcji kołowej (Potencjalni następcy haubic M777A2 w US Army).