Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego (PSO) Maskpol z Konieczek jest głównym dostawcą masek przeciwgazowych i różnego typu filtropochłaniaczy dla polskich formacji mundurowych. Od wielu lat firma dostarcza ten asortyment na potrzeby Wojska Polskiego. Przełomowym momentem był rok 1995 w którym to firma rozpoczęła dostawy maski przeciwgazowej MP-5. Wcześniej produkowane w Konieczkach były maski MP-4 czy SzM41M MUA (Polski mundur z polskich zakładów).
Obecnie spółka posiada w swojej ofercie wiele typów pochłaniaczy i filtropochłaniaczy oraz masek przeciwgazowych, zaczynając od dostarczanej dla sił zbrojnych maski przeciwgazowej MP-6 czy cywilnych masek MCP-01 i MCP-02 a kończąc na produkowanej od lat masce MP-5 oraz serii półmasek do zastosowań przemysłowych (Umowa na nową halę produkcyjną PSO Maskpol w Konieczkach).
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz uczestnictwie w licznych programach B+R, w których spółka bierze aktywny udział, obecnie przygotowywane jest uruchomienie seryjnej produkcji najnowszej maski przeciwgazowej MP-6T opracowanej specjalnie dla sił zbrojnych. Konstrukcja maski wyposażonej w panoramiczny wizjer pozwala na montaż nakładek chroniących wzrok operatorów przed działaniem światła lasera. Dodatkowym elementem charakteryzującym tę konstrukcję jest zewnętrzny wzmacniacz mowy z możliwością podpięcia do radiostacji osobistej (Koniec badań hełmu HBT-02).
Spółka kilka lat temu uruchomiła wielodomenowy program inwestycyjny którego jednym z elementów jest nowa zautomatyzowana linia produkcyjna pochłaniaczy i filtropochłaniaczy. Projekt jest realizowany z inicjatywy spółki oraz z jej funduszy własnych. To autorskie rozwiązanie realizowane na bazie założeń konstruktorów i technologów firmy ma na celu pełną automatyzację procesu produkcyjnego. Poza automatyzacją nowa linia pozwoli na bardzo dużą wydajność produkcyjną oraz pełny monitoring całego procesu (Aneks do umowy na hełmy HP-05 do Wojska Polskiego).
Linia będzie wykonywać w szczególności montaż podzespołów, dozowanie sorbentów, aplikację kleju oraz testy szczelności produkowanych filtropochłaniaczy, pochłaniaczy oraz filtrów. Zapewni automatyczny załadunek i plasowanie wszystkich typów obudów, części i elementów składowych filtropochłaniaczy i pochłaniaczy poprzez układ automatycznych manipulatorów i robotów przemysłowych z wymiennych magazynków detali. Zapewni również automatyczny pomiar oporów (test szczelności) wyprodukowanych wyrobów w trakcie cyklu produkcyjnego – podkreśla Członek Zarządu Tomasz Jackiewicz.
Uruchomienie linii na pełnych obrotach ma nastąpić w czwartym kwartale 2024 r. Nowa inwestycja jest istotna dla bezpieczeństwa dostaw filtropochłaniaczy dla Wojska Polskiego, służb mundurowych oraz zaopatrzenia w sprzęt ochrony dróg oddechowy dla obrony cywilnej. Jest również kolejnym dowodem przyjętego kierunku rozwoju firmy, w którym coraz większą rolę odgrywają wysokowydajne, nowoczesne technologie. W efekcie MASKPOL należy obecnie do liderów w Grupie PGZ w obszarze inwestycyjnym, co przekłada się na wysoką dynamikę wzrostu przychodów i wyniku finansowego.
Informacja prasowa