W piątek, 16 czerwca br., izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems poinformowała, że w Kopenhadze odbyło się 18. spotkanie klubu użytkowników rodziny przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Spike (SUCM, Spike Users’ Club Meeting), w ramach współpracy z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Organisation. NSPA) i spółką joint venture EuroSpike GmbH z siedzibą w Niemczech (złożoną z Rafael Advanced Defense Systems, Diehl Defence i Rheinmetall Electronics). W ubiegłym roku spotkanie miało miejsce na Łotwie.
Klub SUCM, założony w czerwcu 2003 przez państwa użytkujące pociski Spike, stał się wyjątkowym forum do dzielenia się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem z eksploatacji pocisków Spike, a także do wymiany wniosków taktycznych wyciągniętych ze scenariuszy bojowych, poprzez szkolenia w obsłudze i ostre strzelania. Wykorzystując wspólne doświadczenie i wiedzę użytkowników Spike, forum umożliwia uczestnikom optymalizację wykorzystania systemu, zapewniając jego skuteczność w rozwiązywaniu złożonych wyzwań obronnych.
Spotkanie użytkowników Spike i ekspertów merytorycznych Rafaela oraz zarządzających programami z EuroSpike stwarza niepowtarzalną okazję do wymiany pomysłów, oferując nieoceniony wgląd w funkcjonalność, a także najnowsze osiągnięcia w systemie rakietowym Spike.
W edycji z 2023, która odbyła się w Danii, SUCM zorganizował warsztaty poświęcone integracji pocisków z pojazdami, a także operacjami, taktyce i doktrynie, logistyce, szkoleniom i symulacjom — wraz z ujawnieniem najnowszego trenażera systemu Spike.
To wspólne wydarzenie odzwierciedla nasze zaangażowanie w tworzenie silnej sieci użytkowników Spike, którzy mogą wykorzystać swoją zbiorową wiedzę w celu zwiększenia wydajności systemu i wniesienia wkładu w globalny krajobraz obronny. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wymiany spostrzeżeń i doświadczeń podczas tego wydarzenia tegorocznej imprezy i cieszymy się z dalszego rozwoju SUCM – powiedział przedstawiciel EuroSpike.
Przedstawiciel NSPA dodał: Spotkanie SUCM pokazuje nasze zaangażowanie we wspieranie współpracy społeczności Spike w ramach NATO i poza nim. Wykorzystując zbiorową wiedzę i doświadczenia użytkowników Spike, dążymy do zwiększenia interoperacyjności, efektywności operacyjnej i maksymalizacji wartości tego najnowocześniejszego systemu rakietowego. Cieszymy się, że możemy współpracować z Rafael i EuroSpike w celu wsparcia tej inicjatywy i krajów naszych klientów.
Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Informacja prasowa