W środę, 22 listopada, Rada Federalna Konfederacji Szwajcarskiej zatwierdziła ostatecznie sprzedaż 25 zmagazynowanych czołgów Leopard 2A4 (Panzer 87) niemieckiej spółce Rheinmetall Landsysteme, czyli oryginalnemu producentowi (a raczej koproducentowi razem z Krauss-Maffei Wegmann – przyp. red.), o które wnioskowały władze Federalnej Republiki Niemiec. Była to już ostatnia przeszkoda w procesie rozpoczętym 9 miesięcy temu, gdyż Berlin zapewnił Berno, że wozy pozostaną na terytorium Niemiec, NATO lub UE i nie trafią do Ukrainy.
Leopard 2A4 WE (Panzer 87 WE) / Zdjęcie: Armia Szwajcarska
Przypomnijmy, że 23 lutego br. federalny minister obrony Niemiec Boris Pistorius oraz wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck wysłali list do szwajcarskiej federalnej minister obrony, ochrony ludności i sportu Violi Amherd o zgodę na ewentualne odsprzedanie części z 96 zmagazynowanych szwajcarskich czołgów Leopard 2A4, lokalnie oznaczonych jako Panzer 87 (Niemcy chcą odkupić Leopardy 2 od Szwajcarii).
Jak informowała 24 maja br. agencja prasowa Reuters, Rada Federalna Konfederacji Szwajcarskiej podjęła pozytywną decyzję w sprawie sprzedaży 25 wozów, na podstawie rekomendacji Komisji ds. Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodowej (Szwajcaria odsprzeda Niemcom 25 czołgów Leopard 2A4).
Wniosek eksportowy został następnie przedstawiony dla Departamentu Ekonomii, Edukacji i Badań podczas obrad Zgromadzenia Federalnego (parlamentu) 30 maja-16 czerwca br. Ostateczna zgoda jednak przedłużała się z uwago na konieczność uzyskanie gwarancji, że czołgi nie trafią do Sił Zbrojnych Ukrainy, co byłoby złamaniem obecnego ustawodawstwa szwajcarskiego, które zabrania udzielania wsparcia militarnego jakiemukolwiek państwu w stanie wojny – ze względu na wieczystą neutralność Konfederacji Szwajcarskiej.
26 września br. Rada Kantonów zatwierdziła Dekret Federalny w sprawie Programu Uzbrojenia 2023 w wersji przyjętej przez Radę Narodu (izbę niższą parlamentu) 14 czerwca w ramach Komunikatu Sił Zbrojnych 2023. Jednocześnie wyraziła zgodę na wycofanie ze służby 25 czołgów Leopard 87 pod warunkiem ich ponownej sprzedaży producentowi. W następstwie tej decyzji i zgodnie z przepisami ustawy o sprzęcie wojskowym, federalny urząd zakupów obronnych Armasuisse złożył w dniu 12 października wniosek do Departamentu Ekonomii, Edukacji i Badańo wydanie pozwolenia na eksport 25 czołgów.
I tak, zatwierdzonej w końcu transakcji pomiędzy rządami Niemiec i Szwajcarii będzie niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG, a konkretnie jej spółka-córka Rheinmetall Landsysteme, odpowiedzialna za przemysł pancerny, która ma je wyremontować lub/i zmodernizować na potrzeby państwa sojuszniczego przekazującego uzbrojenie Ukrainie.
W ramach programu Ringtausch (pol. pierścień wymiany) Rheinmetall AG na zlecenie rządu Berlinie ma do końca br. dostarczyć po 14 Leopardów 2A4 do Czech i Słowacji (dostawy czeskie już sfinalizowano). Odpada zatem opcja późniejszego odsprzedania Danii i Królestwu Niderlandów, które 20 kwietnia br. ogłosiły, że sfinansują zakup 14 takich wozów dla Ukrainy.
Szwajcarskie Leopardy 2A4 zostały pozyskane z Niemiec i wdrożone do służby w 1987 w liczbie 380 egzemplarzy (zostały zmodyfikowane do lokalnych wymogów operacyjnych). Poważną modernizację części czołgów rozpoczęto w 2006. W ramach przeprowadzonej modernizacji wymieniono opancerzenie kadłuba i wieży, ulepszono system kierowania ogniem, wyrzutnię granatów dymnych i dodano zdalnie sterowany wkm MG 64 (M2). W 2014 podpisana została umowa na przebudowanie podwozi 12 czołgów na mosty towarzyszące Leguan.
W międzyczasie, bo w 2013 Niemcy odkupili od Szwajcarii 103 niezmodernizowane czołgi, z których część została następnie wyeksportowana do Indonezji (61 z nich zmodernizowano do standardu Leopard 2 MBT Revolution). Kolejne 12 czołgów odkupiła Kanada, które przebudowała je na wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3. Z całej puli 380 wozów powinno zatem zostać 35 egzemplarzy, ale prawdopodobnie zostały one wycofane i skanibalizowane na rzecz pozostałych szwajcarskich czołgów w służbie.