W poniedziałek, 12 maja 2025, 1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza (1. RBLog.) opublikowała informację z uruchomienia postępowania przetargowego prowadzonego procedurą ograniczoną na dostawy filtropochłaniaczy i technicznych środków materiałowych do aparatów tlenowych ewakuacyjnych ATE-1 oraz filtropochłaniaczy na inny użytek.
Aparat tlenowy ewakuacyjny ATE-1 / Zdjęcie: Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER
Zamówienie zostało podzielone na cztery zadania dotyczące dostawy:
- Filtropochłaniaczy do masek przeciwgazowych z dostawą do Wielkopowierzchniowego Wielobranżowego Składu Materiałowego Piła.
- Technicznych środków materiałowych do aparatów tlenowych ewakuacyjnych ATE-1 z dostawą do WWSM Piła i Kutno.
- Filtropochłaniaczy do pojazdów wojskowych z dostawą do WWSM Piła i Kutno.
- Filtropochłaniaczy selektywnych dostawą do WWSM Piła.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu minie 22 maja 2025 o godz. 9.30, a jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena (100%). Umowa ma obowiązywać 120 dni.
Jak czytamy w uzasadnieniu wyboru procedury postępowania, celem realizacji zadania jest dostawa filtropochłaniaczy do ochrony indywidualnej i zbiorowej oraz technicznych środków materiałowych do ATE-1, a także filtropochłaniaczy selektywnych.
Konieczność realizacji zadania wynika z potrzeby utrzymania pełnej gotowości do działania pododdziałów wojsk operacyjnych w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego. Filtropochłaniacze (do masek i selektywne) do ochrony indywidualnej wchodzą w skład podstawowego wyposażenia każdego żołnierza zgodnie z normami należności. Filtropochłaniacze do ochrony zbiorowej zamontowane są na wozach bojowych, a ATE-1 zamontowane są na czołgach występujących w Siłach Zbrojnych RP i są niezbędnym elementem wykorzystywanym podczas ich przeprawy przez przeszkody wodne.
Filtropochłaniacze do ochrony indywidualnej i zbiorowej są niezbędnym elementem umożliwiającym żołnierzom prowadzenie działań bojowych podczas wystąpienia na polu walki skażenia bojowymi środkami trującymi. Dodatkowo, filtropochłaniacze do ochrony indywidualnej utrzymywane są na zapasie wojennym dla żołnierzy rezerwy powoływanych na czas konfliktu zbrojnego.
W obecnie panującej sytuacji geopolitycznej, czyli konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, występuje pilna konieczność uzupełnienia utrzymywanych zapasów do nakazanych wskaźników. Biorąc pod uwagę powyższą argumentację należy niezwłocznie uzupełnić wyposażenie indywidualne żołnierzy w filtropochłaniacze do ochrony indywidualnej, wozy bojowe w filtropochłaniacze do ochrony zbiorowej z ważną datą przydatności do użycia oraz uzupełnić normatywy zapasów wojennych celem osiągnięcia przez Sił Zbrojnych RP pełnej gotowości do prowadzenia dział operacyjnych w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego.
Warto dodać, że 3 marca br. Agencja Uzbrojenia opublikowała informację o zawarciu umowy o wartości 2 430 000 zł netto (2 988 900 zł brutto) z Fabryką Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER z Tarnowskich Gór na dostawy partii 300 sztuk aparatów tlenowych ewakuacyjnych ATE-1 dla załóg bojowych pojazdów opancerzonych.