21 października br. Agencja Uzbrojenia opublikowała postępowanie przetargowe procedurą ograniczoną przyspieszoną dotyczące pozyskania 900 spadochronów desantowych wraz z pakietem logistycznym, dokumentacją i szkoleniem. Mają służyć do desantowania żołnierzy z pełnym oporządzeniem osobistym, wykonywania skoków szkolnych, szkolno-treningowych, szkolno-bojowych i bojowych.
Zdjęcie: Michał Adamowski, MILMAG
Termin składania ofert w nowym postępowaniu minie 7 listopada 2022 o godz. 15.00. Wybór procedury wynika z faktu pilnej potrzeby dostaw nowej partii spadochronów w 2023 z uwagi na stopniowe kończenie się resursów technicznych obecnie wykorzystywanych kompletów. Wartość zamówienia przekroczy próg 431 tys. EUR. Zamówienie trafi do Wielobranżowego Wielkopowierzchniowego Składu Materiałowego w Kutnie 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Krakowa.
Parametry:
1. Spadochron główny:
- kształt czaszy – figura środkowo symetryczna,
- sposób otwarcia – samoczynny bezpośredni,
- czas obrotu wokół własnej osi o 180 stopni – nie dłuższy niż 14 s,
- maksymalne obciążenie czaszy głównej – nie mniejsze niż 170 kg,
- średnia pionowa prędkość opadania na czaszy głównej, przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu – nie większa niż 5,5 m/s.,
- minimalna wysokość skoku – nie wyższa niż 150 m,
- maksymalna prędkość użycia spadochronu – nie mniejsza niż 260 km/h,
- masa spadochronu – nie większa niż 18 kg,
- czas eksploatacji bezpośredniej – nie krótszy niż 18 lat,
- spadochron główny (jako typ spadochronu) powinien przejść pozytywnie testy potwierdzające poprawne i bezpieczne jego zadziałanie w następujących warunkach: 120 % maksymalnej prędkości użycia i 120 % maksymalnego obciążenia czaszy głównej (fakt przeprowadzenia próby powinien być udokumentowany),
- okres przechowywania spadochronu ułożonego do skoku nie krótszy niż 180 dni i nie dłuższy niż 365 dni,
- okres przechowywania spadochronu ułożonego magazynowo nie krótszy niż 180 dni i nie dłuższy niż 365 dni.
2. Spadochron zapasowy:
- kształt czaszy – figura środkowo symetryczna,
- sposób otwarcia – uchwyt wyzwalający,
- maksymalne obciążenie czaszy – nie mniejsze niż 170 kg,
- średnia pionowa prędkość opadania na czaszy zapasowej, przy maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu – nie większa niż 8,5 m/s,
- maksymalna prędkość użycia spadochronu – nie mniejsza niż 260 km/h,
- masa spadochronu – nie większa niż 8 kg,
- czas eksploatacji bezpośredniej – nie krótszy niż 18 lat,
- docelowa norma eksploatacji – bez ograniczeń liczby otwarć czaszy, gdy użycie następuje przy częściowym napełnieniu się czaszy głównej (może być ograniczona parametrami skoku),
- okres przechowywania spadochronu ułożonego do skoku nie krótszy niż 180 dni i nie dłuższy niż 365 dni,
- okres przechowywania spadochronu ułożonego magazynowo nie krótszy niż 180 dni i nie dłuższy niż 365 dni.
Spadochron główny oraz spadochron zapasowy powinny być eksploatowane przez armię kraju należącego do NATO oraz powinny przejść badania typu lub klasyfikację typu lub posiadać poświadczenie zdatności spadochronu do skoku. Szczegółowe wymagania zostaną określone w specyfikacji warunków zamówienia.
To drugie podejście w tej sprawie, po tym jak 1 marca br. unieważniono pierwsze postępowanie, prowadzone od 16 października 2020. Agencja Uzbrojenia odrzuciła wówczas ofertę spółki Glomex MS Polska, gdyż dokumentacja nie odpowiadała wymaganiami określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz spółki Avitec za niezgodność z treścią SIWZ (Kolejne spadochrony desantowe dla WP).
W Wojsku Polskim obecnie znajduje się około 3800 kompletów spadochronów desantowych AD-95 Dedal i około 1200 kompletów spadochronów desantowych AD-2000M. Ostatnia partia, licząca po, odpowiednio, 106 i 75 zestawów, została zamówiona w spółce Air-Pol z Legionowa w sierpniu 2019 (Więcej spadochronów dla WP).
Zestaw spadochronowy AD-95 Dedal umożliwia wykonywania skoków szkolnych, szkolno-treningowych, szkolno-bojowych i bojowych, zarówno dla pojedynczych skoczków jak i w formacjach. Uprząż zapewnia możliwość podczepienia standardowych zasobników z wyposażeniem, a boczny pokrowiec pozwala na zaczepienie broni długiej.
Spadochron desantowy AD-2000 przeznaczony jest dla jednostek powietrznodesantowych, których zadania wymagają wykonywania skrytych przelotów na znaczne odległości ze średnich i dużych wysokości. W związku z tym zaprojektowano spadochron z dwoma czaszami tunelowymi w układzie plecy-plecy(główna i zapasowa), które umożliwiają wykonywanie przelotów na odległość do 30 km, a wysoka sterowność umożliwia swobodny wybór miejsca do lądowania. W skład zestawu AD-2000, oprócz spadochronu, wchodzi zasobnik, służący także jako torba transportowa oraz uprząż z dużym zakresem regulacji.