W poniedziałek, 17 marca 2025, Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) z Redstone Arsenal w Alabamie, w imieniu Departamentu Obrony USA, zawarło umowę o wartości 213 001 070 USD (815,409 mln zł) z Lockheed Martin Corp. na produkcję małoseryjną (Low-Rate Initial Production, LRIP) zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych AN/MPQ-64 Sentinel A4 z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA).
Umowa przewiduje dostawę niesprecyzowanej liczby radarów Sentinel i zestawów zapasowych. Prace zostaną wykonane w Liverpoolu w stanie Nowy Jork, a ich szacowana data zakończenia to 13 września 2027. Zamówienie jest w całości finansowane z zaoszczędzonych środków z budżetu obronnego NDAA na rok fiskalny 2024, a konkretnie z funduszy US Army, które zostały przyznane w momencie zawarcia umowy.
Przypomnijmy, że pierwsza partia licząca 18 egzemplarzy została zamówiona 25 września 2019 za równowartość 281 076 408 USD (wówczas 1,13 mld zł) z dostawami do końca marca 2026. Dostawy rozpoczęły się w sierpniu 2022, przed terminem umownym i objęły 5 radarów. Po serii pierwszych testów na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk w kwietniu 2023, z wynikiem pozytywnym, wydano decyzję Milestone C na uruchomienie produkcji małoseryjnej. Kompleksowe testy mają zakończyć się w 2027.
Sentinel A4 został wyposażony w antenę AESA pracującą w paśmie X z nowym nadajnikiem, podsystemami elektronicznymi oraz systemami zasilania i chłodzenia. Radiolokator transportowany jest na dwuosiowej przyczepie do ciągników FMTV 6×6. Interfejs systemu jest kompatybilny ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS).
Zgodnie z wymogami zamawiającego, z 10 stycznia 2018, zmodernizowane radary które zastąpią starsze AN/MPQ-64 Enhanced Sentinel A3 było zwiększenie o co najmniej 75% zasięgu instrumentalnego wykrywania radaru do ponad 130 km, trzykrotne zwiększenie liczby wyszukiwań i dwukrotne zwiększenie liczby ścieżek. Zmodernizowany radar musiał także działać w środowisku silnych zakłóceń elektromagnetycznych, a także wpływu czynników otoczenia (góry, akweny wodne, aglomeracje miejskie).
W konstrukcji radarów wykorzystano doświadczenie przy urządzeniach dozoru powietrznego dalekiego zasięgu AN/TPY-4(V)1, opracowanych dla wojsk lotniczych (US Air Force, USAF) w programie 3DELRR (Three-Dimensional Expeditionary Long-Range Radar) i na eksport (póki co do Norwegii).
AN/MPQ-64 Sentinel A4, których łączne zamówienie ma wynosić 240 egzemplarzy, będą współpracować z 400 planowanymi wyrzutniami przeciwlotniczymi Enduring Shield, a także wyrzutniami systemu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System), który odpowiada za ochronę Waszyngtonu i obronę powietrzną Guam.
Co ciekawe, korporacja RTX opracowała konkurencyjny radar GhostEye MR, który w ub. r. przechodził próby realizowane przez Departament Obrony USA.