W sobotę, 29 marca 2025, rosyjska państwowa korporacja Rostiech poinformowała, że wchodząca w jej skład Zjednoczona Korporacja Lotnicza OAK przekazała Siłom Powietrzno-Kosmicznym (WKS) pierwszą w tym roku partię samolotów wielozadaniowych Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E). Poprzednia dostawa miała miejsce 11 listopada 2024.
Zdjęcie: Zjednoczona Korporacja Lotnicza OAK
Samoloty w nieujawnionej liczbie, określane jako generacji 4++, przeszły pełny cykl testów fabrycznych, zostały zaakceptowane przez personel techniczny i przetestowane w różnych trybach pracy przez pilotów Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej i przeniesione z Komsomolskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego (KnAAPO) w Komsomolsku nad Amurem, na Dalekim Wschodzie Rosji, o własnych siłach do macierzystej bazy lotniczej.
Nie jest znana liczba przekazanych egzemplarzy, co wynika z nowej polityki informacyjnej Ministerstwa Obrony Rosji, prowadzonej od wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą. Nie podaje się również numerów przekazywanych samolotów, w przypadku fotografii są one po prostu retuszowane.
Władimir Artiakow, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Rostiechu zapowiedział kolejne dostawy w tym roku statków powietrznych produkowanych przez przedsiębiorstwa należącego do korporacji. Z kolei dyrektor wykonawczy OAK Wadim Badiecha zapowiedział zwiększenie wolumenu produkcji zarówno samolotów wielozadaniowych Su-35S i najnowszych Su-57S (w kodzie NATO: Felon), jak i zmodernizowanych bombowców taktycznych Su-34M/NWO (w kodzie NATO: Fullback).
Co ciekawe, poinformowano, że obecna dynamika wykorzystania mocy produkcyjnych rodzi problemy dla zakładu produkcyjnego KnAAPO w zakresie podnoszenia kwalifikacji personelu i przyciągania nowych pracowników w podstawowych specjalnościach fizycznych i inżynieryjnych (w ubiegłym roku deklarowano zwiększenie zatrudnienia o 800 osób – przyp. red.). Jednak ponowne uruchomienie kluczowych obiektów wyposażenia technicznego w celu wyeliminowania wąskich gardeł w cyklu produkcyjnym jeszcze bardziej zwiększy tempo produkcji (Iran podwoił zamówienie na Su-35SE).
W ubiegłym roku OAK przekazała Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej cztery partie samolotów Su-35S: 11 listopada, 12 kwietnia, 8 maja i 12 września. W 2023 OAK dostarczyła pięć partii samolotów Su-35S: 24 listopada, 24 października, 28 września, 23 czerwca i 13 lipca – prawdopodobnie pochodziły z zamówionej w 2021 partii liczącej 24 egzemplarze (jest to czwarta umowa produkcyjna na Su-35S). Dostawy pierwszych czterech egzemplarzy rozpoczęto w grudniu 2022. Termin realizacji umowy miał minąć jednak z początkiem 2024.
Według stanu na grudzień 2022 kiedy po raz ostatni informowano o wielkości dostaw, Rosja dysponowała 110 egzemplarzami Su-35S, a wielkość najnowszych dostaw nie została ujawniona z uwagi na nową politykę informacyjną, jednakże po finalizacji rzeczonej umowy powinno być maksymalnie 128. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas działań wojennych przeciwko Ukrainie straciła 12 samolotów.
W stosunku do swojego pierwowzoru czyli Su-27P/S, wielozadaniowy Su-35S/SE charakteryzuje się powiększonymi skrzydłami, usterzeniem i wlotami powietrza, a także zmniejszonym przekrojem odbicia radarowego (RCS). Napęd stanowią dwa silniki turbowentylatorowe dwuprzepływowe Saturn Liulka AŁ-37F (117S) z niezależnymi dyszami o wektorowanym ciągu i wydłużonym resursie. Radar N035 Irbis-E wyposażony w antenę z pasywnym skanowaniem fazowym (PESA), zdolny jest do śledzenia 30 celów powietrznych i zwalczania 8 jednocześnie lub śledzenia do 4 celów naziemnych bez przerywania skanowania przestrzeni powietrznej.
Jeśli chodzi o eksport Su-35S, to trafiły one do Chin (24 egzemplarze) i Iranu (pierwotnie zamówiono 25, ale miało zostać zwiększone do 50 egz.), z zakupu 11 Su-35S zrezygnowała Indonezja oraz z 24 egzemplarzy Egipt. Były też bezskutecznie oferowane Turcji, Zjednoczonym Emiratom Arabskim, Indiom czy Algierii (która teraz zdecydowała się na Su-57E), a wstępne zainteresowanie zakupem wyrażały Wietnam, Kazachstan, Korea Północna i Pakistan. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że zakup samolotów negocjuje Sudan, który był nimi już wcześniej zainteresowany.