W środę, 27 marca, izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems opublikowała swoje wyniki finansowe za rok 2023, zatwierdzone przez zarząd spółki:
- Wzrost wolumenu sprzedaży spółki o 21%, który wyniósł 14 043 mln NIS w porównaniu do 11 586 mln NIS (15 243 mln zł) w roku 2022.
- 85% wzrost wolumenu zamówień otrzymanych przez spółkę w roku 2023 – 29 864 mln NIS (32 416 mln zł) w porównaniu do 16 104 mln NIS (17 480 mln zł) w roku 2022.
- Bezprecedensowy portfel zamówień wynoszący 52 416 mln NIS (56 895 mln zł), co oznacza wzrost o 47% w porównaniu do portfela zamówień na rok 2022 (35 636 mld NIS/38 681 mln zł), czyli 3,6 roku sprzedaży.
- Zysk netto na poziomie 588 mln NIS (638,251 mln zł), co oznacza wzrost o 17% w porównaniu do zysku netto w roku 2022.
- Zysk brutto w wysokości 2,928 mln NIS (3,18 mln zł), co oznacza wzrost o 19% w porównaniu do analogicznego roku.
Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Jak wspomniano wyżej, portfel zamówień Rafaela osiągnął najwyższy poziom w historii, przy wzroście o 47% w stosunku do roku 2022 – 52,416 mln NIS/56,90 mln zł – napędzanym zamówieniami zarówno z rynku krajowego, jak i międzynarodowego. Wolumen zamówień w roku 2023 wzrósł o około 85%, osiągając łącznie 29,864 mln NIS/32,42 mln zł, z czego 57% pochodziło od klientów międzynarodowych (17,072 mln NIS/18,53 mln zł), a pozostałe 43% z Izraela (12,792 mln NIS/13,89 mln zł).
Czwarty kwartał roku 2023 był wyjątkowy pod względem aktywności, Rafael otrzymał zamówienia o łącznej wartości 14,514 mln NIS (15,75 mln zł), z czego ponad 61% to zamówienia międzynarodowe, po zakończeniu dużych transakcji eksportowych. Wolumen sprzedaży w czwartym kwartale wyniósł 4,594 mln NIS (4,99 mln zł), co oznacza wzrost o 19% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Rafael zauważa niewielki spadek marży zysku brutto w porównaniu do roku 2022 w związku z wahaniami w okresie operacji Żelazne Miecze.
Prezes Rafaela, dr Yuval Steinitz:
Zamykamy rok 2023 jako rekordowy w działalności zawodowej i biznesowej Rafaela. W swojej wizji i misji Rafael stanowi znaczący filar bezpieczeństwa Państwa Izrael. W tym roku wizja ta została praktycznie zrealizowana dzięki niektórym z najbardziej zaawansowanych przełomów technologicznych i operacyjnych. Jeszcze przed operacją „Żelazne Miecze”, której skutki w raportach firmy zobaczymy głównie w roku 2024, Rafael wykorzystał ważne możliwości w różnych krajach świata, zawierając duże transakcje, takie jak historyczna sprzedaż „Procy Dawida” do Finlandii, sprzedaż pocisków Spike do Grecji, itp. Chciałbym skorzystać z okazji, aby w imieniu swoim i zarządu podziękować ustępującemu Dyrektorowi Generalnemu Rafaela, generałowi dywizji Yoav Har-Even, za 8 lat przywództwa i znaczącą pracę w firmie. W imieniu Rady Dyrektorów i Zarządu chciałbym oczywiście podziękować pracownikom Rafaela i ich rodzinom za ich zaangażowanie i profesjonalizm.
dr Yuval Steinitz
Dyrektor generalny Rafaela, Yoav Tourgeman:
Oprócz naszej szeroko zakrojonej działalności w Izraelu, ratującej życie, Rafael kontynuuje działalność globalną, oferując zróżnicowane portfolio produktów, utrzymując siłę ekonomiczną i odporność komercyjną. Rafael wnosi kluczowy wkład do Sił Obronnych Izraela i całego establishmentu bezpieczeństwa, dzięki szerokiej gamie zaawansowanych zdolności i systemów powstałych w wyniku znaczących inwestycji w badania i rozwój. Przede wszystkim opieramy się na wysokiej jakości kadrze, która pozwala nam sprostać wyzwaniom i realizować stawiane przed nami cele. W tym roku spodziewamy się zatrudnić około 2000 nowych pracowników. Chociaż przed Rafaelem jest rok pełen wyzwań pod względem efektywności i dostaw, jestem przekonany, że nasze udokumentowane doświadczenie operacyjne w połączeniu z najnowocześniejszymi innowacjami i doskonałą pozycją na globalnym rynku umożliwi nam dalsze dostarczanie naszym klientom propozycji mających najistotniejsze wartości.
Oprócz intensywnej działalności podczas operacji Żelazne Miecze Rafael osiągnął w 2023 roku znaczące kamienie milowe, zarówno na polu rozwoju i testów, jak i imponujące wyniki biznesowe. Spółka w dalszym ciągu utrzymuje pozycję światowego lidera w rozwoju systemów obrony powietrznej i wzmacnianie swojej obecności na różnych rynkach.
W czerwcu 2023 spółka zaprezentowała pocisk przechwytujący Sky Sonic, zaprojektowany do zwalczania zagrożeń ze strony pocisków hipersonicznych, przeprowadzając jednocześnie wraz z izraelskim Ministerstwem Obrony testy zaawansowanych systemów, w tym David’s Sling, Iron Beam i innych (Rafael Sky Sonic: pocisk przechwytujący przeciwko zagrożeniom hipersonicznym).
Dodatkowo Rafael przeprowadził, we współpracy z brytyjskim Ministerstwem Obrony, testy systemu aktywnej ochrony pojazdów Trophy w celu dostosowania go do przyszłego czołgu Challenger 3. Trophy to jedyny na świecie działający system aktywnej obrony, zintegrowany z 16 różnych platformach na całym świecie, który kluczowym atutem umożliwiającym manewry oddziałom izraelskim w Gazie (Prototyp zmodernizowanego czołgu Challenger 3 ujawniony).
Ponadto we wrześniu 2023 utworzono 144 Dywizjon The Spark z nowymi bezzałogowcami spółki-córki Aeronautics.
Oprócz szeroko zakrojonej działalności międzynarodowej Rafael kontynuuje swoją główną misję polegającą na wnoszeniu znaczącego wkładu w bezpieczeństwo narodowe w trudnym roku o złożonych realiach bezpieczeństwa. Podczas operacji Tarcza i Strzała w maju 2023 system David’s Sling z powodzeniem przeprowadził dwa przechwycenia operacyjne, a podczas operacji Żelazny Miecz system stał się centralnym elementem izraelskiej obrony powietrznej. Później, podczas operacji Dom i ogród w Jenin w lipcu 2023 użyto amunicji krążącej Oz (FireFly), należącej do rodziny Spike (Rafael Spike FireFly dla IDF).
Wraz z wybuchem działań wojennych 7 października 2023, Rafael zintensyfikował swoje wsparcie dla IDF i systemu bezpieczeństwa, szybko organizując się w celu zapewnienia dostosowanego planu pracy dla wyzwań krótko- i długoterminowych. Wysiłki skupiały się na przyspieszeniu dostaw i wdrażaniu systemów Rafaela dla IDF przy jednoczesnym utrzymaniu ciągłej współpracy z międzynarodowymi klientami za granicą.
Ponadto podjęto wysiłki w zakresie dostaw systemów wspomagających wysiłek militarny, koncentrując się na produkcji rakiet dla systemów Iron Dome i David’s Sling, różnych pocisków Spike, części do Trophy oraz kilkudziesięciu systemów dodatkowych. Oprócz pracy całodobowej, około 20% pracowników Rafaela zostało zwerbowanych do rezerw, a zmianami na liniach produkcyjnych zajmowali się inżynierowie z różnych oddziałów Rafaela. Rafael w dalszym ciągu wspierał tworzenie zabezpieczeń w bazach IDF i obszarach operacyjnych, wspierając wykorzystanie systemów, identyfikując potrzeby i zapewniając natychmiastowe rozwiązania, jednocześnie stale unowocześniając systemy i integrując nowe zdolności operacyjne w środku walki (Wizyta izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu w Rafaelu).
Zgodnie z polityką Rafael co roku inwestuje około 8% swoich całkowitych przychodów w budżety na badania i rozwój, które umożliwiają rozwój kolejnych generacji systemów i technologii przyszłości.
Informacja prasowa