W czwartek, 3 kwietna 2025 niemiecka spółka Rohde & Schwarz ujawniła wprowadzenie na rynek systemu wielopasmowego zagłuszania łączności bezzałogowych statków latających nowej generacji ARDRONIS Effect, która umożliwi użytkowników sił zbrojnych i bezpieczeństwa publicznego ochronę personelu, platform i infrastruktury nawet przed najbardziej innowacyjnymi zagrożeniami ze strony bezpilotowców, zarówno obecnie, jak i w przyszłości.
Rohde & Schwarz twierdzi, że zrewolucjonizuje operacje przeciwdziałania bezzałogowcom, dzięki wprowadzeniu na rynek systemu ARDRONIS Effect / Zdjęcia: Rohde & Schwarz
W odpowiedzi na szybko zmieniające się zagrożenia związane z bezzałogowymi statkami latającymi, obserwowane w konfliktach na całym świecie, system ARDRONIS Effect może skutecznie zakłócać łączność, a co za tym idzie sterowania odpornych na walkę radioelektroniczną bezpilotowców, w tym rojów dronów uderzeniowych, w środowiskach operacyjnych o wysokim stopniu natężenia działań przeciwnika.
Według Jana Linka, Product Manager w dziale C-UAS Solutions w Rohde & Schwarz, ataki za pomocą dronów klasy FPV na nowoczesnym polu walki zmieniły się dramatycznie w ostatnich latach, szczególnie pod względem rodzaju i liczby częstotliwości radiowych używanych do ich kontrolowania. Operatorzy systemów obrony klasy C-UAS muszą mieć możliwość zagłuszania każdej potencjalnej częstotliwości, nawet podczas ataków roju z wieloma dronami działającymi na różnych częstotliwościach, powiedział Jan Link.
System został opacowany żeby neutralizować zarówno drony dostępne na rynku cywilnym jak i konstrukcje budowane specjalnie do celów rozpoznawczych lub uderzeniowych, które bazują głównie na cywilnych komponentach i oprogramowaniu.
Dzięki bogatemu doświadczeniu w zakresie systemów kontroli sygnałów elektromagnetycznych, łączenia czujników i integracji spółka Rohde & Schwarz szybko osiągnęła poziom gotowości technologicznej TRL 9 (Technology Readiness Level), dzięki elastycznemu i modułowemu systemowi ARDRONIS Effect, który został już sprawdzony w terenie i jest użytkowany przez nieujawnionych klientów w Europie.
System wyposażono w rozbudowaną bibliotekę sygnałów charakterystycznych dla typowych rozwiązań oferowanych na rynku. Dzięki temu może łatwo określić typ drona lub jego systemu kontroli (w przypadku rozwiązan budowanych indywidualnie) i dobrać odpowiednie pasmo zagłuszania. W efekcie komunikacja pomiedzy bezzałogowcem a pilotem zostaje przerwana.
ARDRONIS Effect może być użytkowany w konfiguracji autonomicznej lub w połączeniu z dowolnym standardowym systemem z rodziny ARDRONIS. Należą do nich systemy ARDRONIS Detect, ARDRONIS Locate Compact i ARDRONIS Locate Advanced, które w połączeniu mogą wykrywać, identyfikować, śledzić (zarówno bezzałogowiec, jak i jego operatora) i ostatecznie niwelować zagrożenia przy pierwszej nadarzającej się okazji.
ARDRONIS Effect można również włączyć do dowolnej układu systemów przeciwdziałania bezzałogowcom, dronom dzięki otwartej architekturze systemów i łatwości integracji. System w wersji mobilnej jest przenoszony w modułowych kontenerach oraz może byc przewożony przez pojedynczy pojazd.
Głównym zadaniem ARDRONIS Effect jest zagłuszanie szerokiego obszaru operacyjnego, ale w sposób wystarczająco skuteczny, aby powstrzymać działanie bojowych FPV lub dronów rozpoznawczych. Wymaga to, aby ARDRONIS Effect zagłuszał jednocześnie na wielu pasmach przy wysokiej mocy wyjściowej w całym spektrum elektromagnetycznym bez przerw w czasie i częstotliwości, dodał Jan Link.
Sam proces zagłuszania może być prowadzony selektywnie, jak i szerokozakresowo. Pozwala to zarówno na zneutralizowanie wybranych częstotliwości bez utrudniania komunikacji w innych zakresach, jak i działanie w pełnym spektrum do 8 Ghz.
Galeria zdjęć: