/Zdjęcie: Show Guns
Historia pierwowzoru
HK G11 to niemiecki prototypowy karabin automatyczny opracowany przez firmę Heckler und Koch z Oberndorfu na przełomie lat 70 – 80 XX w. na potrzeby armii Republiki Federalnej Niemiec (RFN) w celu zastąpienia przestarzałych karabinów G3.
/Zdjęcie: Wikipedia na licencji CC BY-SA 4.0
Poza jej ekstrawaganckim wyglądem, broń ta zasilana była równie egzotycznym rodzajem amunicji. Były to bezłuskowe naboje kal. 4,73 x 33 mm opracowane przez firmę Dynamit Nobel – niemieckie przedsiębiorstwo chemiczno – zbrojeniowe.
/Zdjęcie: Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0
Karabin ten cechował się wyjątkowo małą siłą odrzutu odczuwalnego w formie stałego nacisku, a nie impulsów siły. Posiadał małe gabaryty, wysoki stopień niezawodności, wysokie prawdopodobieństwo trafienia (zwłaszcza ogniem seryjnym) oraz był wygodny i bezpieczny w obsłudze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów miał też dużą żywotność (np. lufa 12 000 strzałów).
Po usunięciu usterki związanej z przypadkami samozapłonu (odpalenia pocisku bez zbicia spłonki) wykrytej podczas badań NATO i przeprowadzeniu ponownych badań w 1986 roku, planowano rozpoczęcie produkcji seryjnej.
Jednak po zjednoczeniu Niemiec 3 października 1990 roku, problemach finansowych nowego państwa oraz opóźnieniach programowych z tym związanych, na początku zmniejszono, a później całkowicie anulowano zamówienie na G11. Ostatecznie następcą karabinów automatycznych G3 został karabinek szturmowy HK G36 kal. 5,56 x 45 mm NATO.
Replika
/Zdjęcie: Show Guns
Będąc precyzyjnym, jest to zestaw pozwalający przeprowadzić konwersję pistoletu ASG (Airsoft Guns – repliki broni palnej strzelające w systemie gazowym, sprężonego powietrza lub elektrycznym, zasilane plastikowymi – rzadziej metalowymi – kulkami kal. 6 mm) AAP01 Assassin firmy Action Army zasilanego „green gazem” (replika gazowa), tak aby jak najbardziej upodobnić go do karabinu HK G11.
Zestaw ten posiada ruchomą atrapę magazynka (karabinek zasilany jest z magazynka repliki bazowej). Poszczególne elementy wykonane są z materiałów PLA (polilaktydowych) i stali. Jedyna różnica to chwyt pistoletowy, który w replice G11 pełni baza jaką jest AAP01.
Całkowita długość repliki wynosi 700 mm, z czego 200 mm stanowi lufa. Masa to 3400 g, natomiast prędkość wylotowa oraz pojemność magazynka zależy od repliki bazowej – fabrycznie jest to ok. 320 fps oraz 24 kulki pojemności (magazynek typu Low-Cap dołączony do pistoletu ASG AAP01).
AAP01 umożliwia prowadzenie ognia ciągłego i pojedynczego, co po połączeniu go z zestawem od Show Guns, jeszcze bardziej oddaje charakter palnego pierwowzoru.
G11 od Show Guns na ten moment jest w Polsce niedostępny. Warto również zaznaczyć, że zestaw ten nie zawiera wspomnianej repliki pistoletu AAP01 od Action Army, którą trzeba dokupić osobno.