Pomiędzy 17 a 29 lutym na terytorium Mauretanii i Senegalu odbywają się międzynarodowe ćwiczenie sił specjalnych o kryptonimie Flintlock 2020. Biorą w nich udział również przedstawiciele polskich Wojsk Specjalnych.
Polscy żołnierze prowadzą m.in. szkolenia żołnierzy z Grupy Wojsk Specjalnych wojsk lądowych Gwinei (Forces armées guinéennes) w zakresie technik strzeleckich, walki w przestrzeniach zamkniętych i szkoleń snajperskich / zdjęcie: Douglas Parker, Regional Media Center Europe
W manewrach, realizowanych pod egidą Dowództwa Afrykańskiego Stanów Zjednoczonych (US Africa Command, AFRICOM), bierze udział około 1600 żołnierzy z 31 państw, w tym 15 afrykańskich: Beninu, Burkina Faso, Czadu, Ghany, Gwinei, Kamerunu, Mali Maroka, Mauretanii, Nigerii, Nigru, Republiki Zielonego Przylądka, Senegalu, Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej, wspieranyh przez komandosów z Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Francji, Hiszpanii, Kanady, Japonia, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch (Więcej granatów dla GROM, 2020-01-07).
Ćwiczenie jest organizowane rokrocznie od 2005 i jest największym tego typu przedsięwzięciem w Afryce. Ma na celu prowadzenie praktycznych szkoleń dla jednostek specjalnych sił zbrojnych państw z Afryki Północnej i Zachodniej. W tym roku gospodarzem jest Mauretania, gdzie ćwiczy się najwięcej scenariuszy, ponadto przewidziano zajęcia w jednej z lokalizacji w Senegalu. Wsparcie logistyczne zapewnia 37. Eskadra Transportowa USAF (37th Airlift Squadron) samolotami transportowymi C-130J-30 Super Hercules.
Zakres scenariuszy Flintlock 2020 obejmuje przeciwdziałanie terroryzmowi i organizacjom ekstremistycznym oraz ochronę granic państwowych. W tym roku zaplanowano doskonalenie taktyki działań małych pododdziałów na szczeblu drużyn, ćwiczenia ogniowe, działania oddziałów zmotoryzowanych i spieszonych, rozpoznanie, walkę w przestrzeniach zamkniętych (Close Quarters Battle, QCB), operacje patrolowe, prowadzenie działań po zamachu bombowym, negocjacje z liderami lokalnymi, prowadzenie wywiadu osobowego i dzielenie się informacjami wywiadowczymi oraz odbijanie zakładników.