W połowie 2024 roku w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 nastąpiły duże zmiany w kadrze kierowniczej najwyższego szczebla. Rada Nadzorcza dokonała wyboru nowego prezesa oraz członków zarządu. W lipcu 2024 roku na stanowisko prezesa zarządu powraca Dariusz Sokólski, który w latach 2013-2015 sprawował tę funkcję. Z WZL-2 związany był już od 1999 roku, gdzie przeszedł wszystkie szczeble od kierownika sekcji poprzez głównego technologa do prezesa spółki. Pełnił również funkcje w Radzie Nadzorczej jako przedstawiciel pracowników. W tym czasie spółka realizowała z powodzeniem projekty związane z modernizacją samolotów wojskowych oraz zmianę profilu w kierunku lotnictwa cywilnego. W 2014 roku rozpoczął działalność jako członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej odpowiedzialny za rozwój oraz platformy lotnicze. W latach 2016-2023 związany z przemysłem prywatnym działającym w sektorze bezzałogowych statków powietrznych.
Zdjęcie: Polska Grupa Zbrojeniowa
Z kolei członkiem zarządu ds. ekonomiczno-finansowych został Jakub Gazda, którą funkcję objął 1 sierpnia. Trzecim członkiem zarządu pozostała Barbara Palmowska, a z początkiem października do zarządu dołączył również Zbigniew Matuszczak, który pełnił funkcję dyrektora technicznego. Nowa władza, nowy zarząd i nowe porządki. Został wprowadzony do spółki nowy regulamin organizacyjny, który ma przynieść spółce wiele dobrych zmian na kolejne lata.
Rok 2024 dla WZL-2 był okresem dynamicznego nawiązywania międzynarodowej współpracy. Wydarzenia te wzmocniły pozycję zakładów na rynku lotniczym oraz przygotowały je do realizacji nowych, zaawansowanych technologicznie projektów.
Zostało podpisanych wiele istotnych porozumień o współpracy (MoU), m.in. w zakresie wsparcia eksploatacji samolotu FA-50 z koreańskimi firmami KAI i Young Poong Electronics oraz w zakresie wsparcia eksploatacji foteli wyrzucanych Martin Baker, stosowanych na samolotach Polskich Sił Powietrznych. Podpisano także list intencyjny z Pratt & Whitney Rzeszów w sprawie współpracy dotyczącej obsługi silników F100-PW-229 w Polsce. Porozumienia mają na celu rozwój kompetencji w obszarze serwisowania nie tylko płatowców, ale również zaawansowanych jednostek napędowych. Nowe kierunki współpracy otwierają drogę do długoterminowych relacji biznesowych i rozszerzenia usług dla europejskich klientów.
Podczas XXXII MSPO 2024 w Kielcach Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 wraz z innymi spółkami Grupy PGZ, PCO, Mesko i WZL-1, podpisały umowy wykonawcze do zobowiązań offsetowych z firmą Lockheed Martin w ramach II fazy programu Wisła. Spółki otrzymają dodatkowe oprzyrządowanie i know-how pozwalające na zwiększenie mocy produkcyjnych, oferty serwisowej statków powietrznych SZ RP czy rozbudowę środowiska badawczo-rozwojowego. W ramach umowy WZL-2 wdrażają kolejne projekty dotyczące serwisowania komponentów samolotów F-16 i C-130, a także poszerzają możliwości produkcyjne i badawczo-rozwojowe zakładu.
W październiku prezes zarządu Dariusz Sokólski wraz z prezesem firmy ROMAERO Bogdanem Costas podpisali porozumienie o współpracy dotyczące wsparcia obsługi samolotów C-130 należących do Rumuńskich Sił Powietrznych. Przy podpisaniu umowy towarzyszyli m.in. Minister Ekonomii Stefan-Radu Oprea, Szef Kancelarii Ministerstwa Ekonomii, Przedsiębiorczości i Turystyki Razvan Pircalabescu oraz Ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch.
Spółka prezentowała swoją ofertę na licznych tarach i branżowych wydarzeniach. Przedstawiciele Zakładu uczestniczyli w polsko-koreańskiej konferencji poświęconej tematyce samolotu FA-50, Defence24 Day oraz XIX Międzynarodowej Konferencji i Wystawie Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Państwa.
Zakłady były aktywne na licznych, międzynarodowych konferencjach, które gromadziły ekspertów, profesjonalistów i liderów branży lotniczej w celu omówienia i zbadania wspólnych interesów operacyjnych społeczności samolotu C-130 Hercules. WZL-2. zaprezentowały swoje możliwości w zakresie serwisowania samolotów C-130 na konferencji TCG World Wide Review i Hercules Orion Conference, jak również uczestniczyły w konferencji Poland C-130E/H Program Management Review w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, organizowanej przez Departament Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, dotyczącej przeglądu floty polskich samolotów C-130 E/H Hercules.
Udział w konferencjach zapewnia możliwość nawiązywania kontaktów, które pozwalają na dzielenie się spostrzeżeniami operacyjnymi i technicznymi, dotyczącymi modyfikacji i konserwacji pomiędzy operatorami Hercules, załogami samolotów, centrami serwisowymi, logistykami i dostawcami z całego świata.
Spółka zaistniała także na targach DroneTech, gdzie promowano systemy BSP. WZL-2 wzięły także udział w targach przemysłu obronnego MSPO w Kielcach, prezentując systemy dla lotnictwa wojskowego i technologii w zakresie bezzałogowych statków powietrznych. Przedstawicieli Zakładu nie zabrakło nawet na konferencji F100 World Wide Users Conference 2024, spotkaniu poświęconym tematyce użytkowników silników F100. Wydarzenie było zorganizowane przez IEMP (USAF) i Pratt & Whitney.
Na XVI Międzynarodowej Wystawie Sprzętu i Usług Obronnych HEMUS 2024 w Plovdiv w Bułgarii, spółka promowała swoją ofertę w zakresie wsparcia eksploatacji bułgarskich samolotów MiG-29.
W październiku br. spółka przedstawiła swoją ofertę usług lotnictwa cywilnego na międzynarodowych targach MRO Europe w Barcelonie.
Te liczne działania potwierdzają rosnące znaczenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 w sektorze lotnictwa wojskowego, systemów bezzałogowych statków powietrznych, a także w branży lotnictwa cywilnego.
Po 35 latach Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 zakończyły prace remontowe i modernizacyjne na samolotach Su-22. Ostatni samolot, Su-22UM3K nr 707, znana jako Tygrysek, odleciał z lotniska w Bydgoszczy do Mirosławca. Historia obsługi Su-22 w zakładach obejmowała modernizacje awioniki do standardów NATO oraz zmiany w kamuflażu. WZL-2 będą kontynuowały modernizację polskiego lotnictwa wojskowego, kończąc obsługę historycznych samolotów Su-22 i rozszerzając działalność na inne platformy.
W 2024 roku zakład odwiedzili wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, II wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch, wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, członek zarządu PGZ Piotr Zawieja, jak również goście zagraniczni z Korei Południowej, której przewodniczył wiceminister Agencji ds. Zamówień Obronnych (DAPA) Hyunki Cho. Delegacji DAPA i Ambasady Republiki Korei towarzyszyli również przedstawiciele firmy Korea Aerospace Industries (KAI), Hanhwa Aerospace Europe, a także Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Departament Polityki Zbrojeniowej. Głównym celem wizyt było zaprezentowanie potencjału spółki oraz zapoznanie delegacji z bogatą ofertą usług, jakie WZL-2 świadczą na rzecz Polskich Sił Powietrznych i lotnictwa cywilnego.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 angażują się również w szereg wydarzeń o charakterze społecznym, wzmacniając tym samym swój wizerunek jako aktywnego partnera w branży lotniczej oraz odpowiedzialnego uczestnika życia społecznego. Spółka wspiera obchody święta baz lotniczych oraz jest uczestnikiem pokazów i pikników lotniczych. Pracownicy WZL-2 po raz czwarty wsparli akcję charytatywną organizowaną przez Zakłady Chemiczne Nitro-Chem Turniej Tenisa Stołowego, której celem było ufundowanie prezentów dla dzieci z Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Trzemiętowie.
Podsumowując, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w 2024 roku umocniły swoją pozycję jako strategiczny partner w obszarze lotnictwa wojskowego, cywilnego oraz technologii bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki nowemu zarządowi, międzynarodowym partnerstwom oraz udziałowi w prestiżowych wydarzeniach branżowych, Spółka jest gotowa do realizacji nowych, ambitnych projektów i dalszego rozwoju na globalnym rynku.