21 lutego br. wieczorem czasu lokalnego dwa samoloty wsparcia operacji specjalnych MC-130J Commando II, należące do amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych USAF (Air Force Special Operations Command, AFSOC), zabezpieczały nad przestrzenią powietrzną województwa podkarpackiego operację ewakuacji personelu dyplomatycznego USA ze Lwowa do Polski za pomocą dwóch zmiennowirnikowców CV-22B Osprey (US SOCOM zainteresowane amfibijnym Herculesem).
Statki powietrzne amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych USAF zabezpieczały operację ewakuacji personelu dyplomatycznego USA ze Lwowa do Polski / Zdjęcie: USAF
Operacja została zauważona na komercyjnych mapach z ruchem lotniczym ADS-B Exchange, a niedługo potem o zdarzeniu informowała agencja prasowa Bloomberg, która otrzymała potwierdzenie ze strony Departamentu Stanu USA o tymczasowym przeniesieniu personelu Ambasady Stanów Zjednoczonych na Ukrainie (ewakuowanego 14 lutego z Kijowa do Lwowa) na terytorium Polski. Nastąpiło to krótko po orędziu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i ogłoszeniu uznawania przez Rosję niepodległości separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także decyzji o wysłaniu tam wojsk (W poszukiwaniu następcy CV-22B).
https://twitter.com/AircraftSpots/status/1495926732087513090?s=20&t=jsdY0YBkrjNrKCsqVDaYnw
Dwa MC-130J, o sygnałach wywoławczych RAGGY81 i RAGGY82, wystartowały z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu i krążyły wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej, a wkrótce do nich dołączyły dwa zmiennowirnikowce CV-22B o sygnałach wywoławczych PYRO41 i PYRO42. Niebawem oba Ospreye zniknęły z mapy radarowej, co oznacza wyłączenie transpondera ADS-B, co według niektórych miało oznaczać przekroczenie granicy państwowej i lot do Lwowa po dyplomatów. Oznaczałoby to, że MC-130J pełniły rolę zabezpieczenia w roli tankowców powietrznych. Po zakończeniu zadania wszystkie statki powietrzne miały powrócić do Powidza.
https://twitter.com/scan_sky/status/1495892508362035203?s=20&t=IQ8byGk8WTWanaIy0qYTrA
Nie wiadomo oficjalnie, do jakich jednostek USAF należały statki powietrzne biorące udział w zadaniu, ale w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Mildenhall w hrabstwie Suffolk stacjonuje 352. Skrzydło Operacji Specjalnych USAF, które jest wyposażone zarówno w MC-130J, jak i CV-22B. Potwierdzeniem niejako udziału tej jednostki była złożona dzień wcześniej w 33. Bazie wizyta gen. Davida Tabora, szefa amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych w Europie (Special Operations Command Europe, SOCEUR), zgodnie z opublikowanymi zdjęciami przez biuro prasowe, wskazującymi, że elementy tego Skrzydła są obecnie rozmieszczone w Polsce.
Departament Stanu USA nie poinformował, gdzie obecnie znajduje się ewakuowany ze Lwowa personel dyplomatyczny, stwierdzając jedynie, że tymczasowo działa on z terytorium Polski. Jennifer Jacobs z agencji Bloomberg otrzymała informację, że personel został ulokowany w nieujawnionym hotelu. Wkrótce oświadczenie wydał sekretarz stanu USA Antony Blinken, który poinformował, że personel Ambasady USA na Ukrainie spędzi noc w Polsce ze względów bezpieczeństwa, ale nadal będzie wspierał i koordynował działania dyplomatyczne na rzecz zażegnania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
https://twitter.com/JenniferJJacobs/status/1495934411992403969?s=20&t=CASgPljv-1l_LVuCefSodg
Warto zauważyć, że wcześniej 15 lutego br. amerykańskie wojsko zorganizowało akcję ewakuacji chorej Marines z ochrony Ambasady USA na Ukrainie (tymczasowo we Lwowie) za pomocą śmigłowca wielozadaniowego UH-60M Black Hawk o sygnale wywoławczym EVAC01.
https://twitter.com/BradHowardNYC/status/1493718112969052160?s=20&t=CnVeFC1N5iNmfPTYu1JhAQ