Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu został powołany decyzją Ministra Obrony Narodowej z 4 grudnia 2023 roku. Komendantem jest płk Łukasz Baranowski. W skład jednostki wchodzą: Orkiestra Reprezentacyjna, Kompania Reprezentacyjna oraz Dowództwo i Sztab. Styczeń to czas podsumowań.
Zdjęcia: Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej
Powołanie Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu to przełomowy krok w rozwoju naszej formacji. Dzięki działalności orkiestry i kompanii uświetniamy kluczowe uroczystości państwowe i wojskowe. Dynamiczny rozwój jednostki jest świadectwem poświęcenia, profesjonalizmu oraz pasji jej żołnierzy. Wierzę, że Ośrodek nadal będzie źródłem dumy dla WOT, budując mosty współpracy i wzmacniając więzi między armią a społeczeństwem – podkreśla gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami z zachowaniem najwyższych standardów.
Działalność Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu to ważny element budowy pozytywnego wizerunku naszego miasta. Jako samorząd staramy się wspierać rozwój Ośrodka, którego żołnierze uczestniczą w wielu uroczystościach na terenie całego kraju i w ten sposób promują Radom. Bardzo się cieszę, że właśnie nasze miasto stało się jednym z ważniejszych punktów, jeśli chodzi o rozwój i budowę prestiżu Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Obecnie Ośrodek liczy blisko 190 żołnierzy co stanowi prawie 80% ukompletowania jednostki. Jest to wręcz imponujący i niezwykle trudny wynik do osiągnięcia w tak krótkim czasie.
Jak powstawała jednostka nikt z nas nie myślał, że przez okres jednego roku będzie można tak wiele zrobić. Byliśmy obecni w całej Polsce a także w USA – to wspaniała promocja ziemi radomskiej i z tego jestem bardzo dumny – podkreśla Komendant Ośrodka płk Łukasz Baranowski.
Odtwarzacz plików dźwiękowychWypowiedź płka. Łukasz Baranowskiego
Cały rok obfitował w wydarzenia kulturalne, przysięgi wojskowe i uroczystości państwowe czy o charakterze religijnym, których oprawę uświetniali zarówno żołnierze Orkiestry jak i Kompanii Reprezentacyjnej. Łącznie zaprezentowali się szerszej publiczności ponad 150 razy.
Nasza orkiestra uczestniczyła w przysięgach wojskowych praktycznie w każdej brygadzie. Wykonywaliśmy także zadania muzyczne z udziałem najważniejszych osób w państwie – podsumowuje kapelmistrz st. chor. sztab. Tomasz Chwaliński.
Odtwarzacz plików dźwiękowychWypowiedź kapelmistrza st. chor. sztab. Tomasza Chwalińskiego
Wydarzenie, które najbardziej zapadło w pamięci muzykom to koncert wigilijny we Wrocławiu dla służb uczestniczących w operacji Feniks oraz pełen wzruszeń występ w Stroniu Śląskim dla mieszkańców regionu dotkniętych powodzią.
Początek roku 2024 to przede wszystkim uroczysta inauguracja Ośrodka Reprezentacyjnego przy współpracy z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze, promocja medialna jednostki i okres tworzenia struktur Ośrodka. Żołnierze wzięli również udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najważniejszy w tym okresie był jednak udział w uroczystości wręczenia sztandaru przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP Andrzeja Dudę Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponadto żołnierze jednostki zabezpieczali przysięgi wojskowe w każdym województwie, co podkreśla celowość i skuteczność działań Ośrodka oraz nadaje podniosły charakter i wyjątkowość tego dnia dla samych wcielanych, ich rodzin i lokalnych społeczności.
W czerwcu delegacja OR WOT gościła w Pałacu Prezydenckim z okazji Dnia Dziecka na zaproszenie Pary Prezydenckiej. W tym okresie odbył się również piknik w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który zainaugurował premier Donald Tusk gdzie swój kunszt muzyczny zaprezentowali muzycy z Orkiestry.
Okres wakacyjny to czas zgrupowania i debiutu Kompanii podczas centralnych obchodów z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie. To również występ Orkiestry i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej podczas uroczystego koncertu Orkiestry Wojskowe w Radomiu dla mieszkańców swojego miasta. Z muzykami w mundurach wystąpili m.in. Jan Majewski oraz gwiazda polskiej estrady Ida Nowakowska.
Ze względu na szeroki obszar działań i dużą częstotliwość występów, żołnierze odbyli również podróż „wysokich lotów” do Szczecina wojskowym Herculesem na zabezpieczenie uroczystej przysięgi.
We wrześniu żołnierze OR WOT, zgodnie z dewizą Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko, pomagali poszkodowanym przez powódź w ramach operacji Feniks. W początkowej fazie prowadzili oni działania zapobiegające powodzi czy ewakuację zagrożonej ludności, kolejno wspierali w procesie oczyszczania i odbudowy terenów popowodziowych w województwie dolnośląskim. Działania te mają wymierny skutek na postrzeganie Ośrodka w kontekście nie tylko funkcji reprezentacyjnych Wojsk Obrony Terytorialnej ale także niesienia pomocy lokalnym społecznościom.
Ostatni kwartał nie dał chwili na „oddech”. Kolejne koncerty i zabezpieczenia uroczystości, działania rekrutacyjne, obecność na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach czy podjęcie współpracy z wojewodą świętokrzyskim. Ogromnym wyróżnieniem był tytuł i statuetka Lidera Regionu w kategorii Bezpieczeństwo – Wizytówka Regionu Radomskiego, którą odebrał osobiście Komendant płk Łukasz Baranowski.
To był rok pełen wyzwań i sukcesów. Nasze działania przyniosły wymierne efekty zarówno w kraju, jak i za granicą. Planujemy kontynuować naszą misję, rozwijając jednocześnie współpracę międzynarodową oraz zwiększając zaangażowanie w lokalne inicjatywy – podsumowuje płk Baranowski.
Listopad to oczywiście zgrupowanie i defilada w Warszawie z okazji Święta Niepodległości i spotkanie z Pierwszą Damą w Belwederze. W tym miesiącu podczas uroczystej zbiórki nastąpiło pierwsze w historii jednostki mianowanie na stopień kaprala sześciu żołnierzy, którzy ukończyli kurs podoficerski Sonda.
W grudniu miała miejsce bardzo ważna, w kontekście współpracy międzynarodowej, robocza wizyta w USA u przedstawicieli Gwardii Narodowej stanu Illinois i spotkanie z Konsulem RP która stanowi kamień milowy w budowaniu wspólnej polsko-amerykańskiej współpracy i przedstawicielem.
Jaki będzie rok 2025, ocenia por. Mateusz Bryła, Dowódca Kompanii Reprezentacyjnej:
Uważam, że będzie tak samo intensywny pod względem szkolenia ceremonialnego i okołowojskowego. Mamy także zaplanowany zabezpieczenie uroczystości wojskowych, centralnych obchodów i świąt. Przez cały czas sukcesywnie powiększamy również stan osobowy kompanii.
Odtwarzacz plików dźwiękowychWypowiedź por. Mateusza Bryły
Żołnierze z Ośrodka Reprezentacyjnego WOT z całą odpowiedzialnością zapewniają, że w 2025 roku nie zwolnią tempa i w dalszym ciągu będą się rozwijać i doskonalić umiejętności by jak najlepiej reprezentować region, kraj i oczywiście Wojska Obrony Terytorialnej.
Informacja prasowa
Galeria zdjęć: