Pierwotnie planowano, że umowa na zakup drugiej partii liczącej około 210 pojazdów zostanie sfinalizowana w 2020, ale nie dotrzymano terminów. Teraz z powodu planowanych cięć budżetowych, będących wynikiem kryzysu ekonomicznego, związanego ze skutkami pandemii COVID-19, redukcje budżetu dla sił zbrojnych (Bundeswehry) mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.
W systemie Panzergrenadier
Co istotne, zagrożony jest także program modernizacji już dostarczonych pojazdów w ramach pierwszej transzy, które zamówione zostały 11 lipca 2012 w liczbie 350 egzemplarzy. z dostawami do sierpnia 2020. W ramach pakietu wyposażenia System Panzergrenadier, 44 Pumy wyposażano w szereg nowych rozwiązań i systemów. Zmodyfikowane pojazdy, będące najnowocześniejszym wariantem w swoim typie na wyposażeniu Bundeswehry, zostały wyposażone w zdwojone wyrzutnie MELLS (Mehrrollenfähiges Leichtes Lenkflugkörper-System, pol. wielozadaniowy lekki system rakietowy), czyli izraelskie przeciwpancerne pociski kierowane Rafael Spike LR o zasięgu 4-5 km.
Pojazdy otrzymały też dodatkowe czujniki, takie jak nowe panoramiczne dzienno-nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy z kamerami termowizyjnymi z możliwością przesyłania obrazu do innych członków załogi oraz funkcją fuzji obrazu w świetle widzialnym z podczerwonym czy ulepszone urządzenia radiowe i zaawansowane systemy dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowe i zwiadu C4I (Command, Control, Communications, Computers, & Intelligence).
Pakiet wyposażenia System Panzergrenadier, zintegrowany z niemieckimi gąsienicowymi bojowymi wozami piechoty SPz Puma, osiągnął gotowość operacyjną. Niemieckie wojska lądowe certyfikują i wystawią do VJTF 2023 m.in. żołnierzy wraz z SPz Puma ze 112. batalionu grenadierów pancernych 12. Brygady Pancernej z Regen w Bawarii / Zdjęcia: Maximillian Schulz, Bundeswehra
Zagrożone miejsca pracy
Powyższe zmodernizowane wozy zostaną wystawione do kolejnej zmiany sił natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) w 2023, jednak dowództwo Bundeswehry rozważało także doprowadzenie do tego standardu pozostałych około 300 pojazdów. Teraz, zgodnie z doniesieniami tygodnika Wirtschafts Woche, także i te plany są zagrożone przez cięcia. Spowoduje to konieczność pozostawienia w służbie dłużej niż planowano zmodernizowanych bwp SPz Marder.
Cięcia w programie SPz Puma to także zagrożenie dla rodzimego przemysłu obronnego. Szacuje się, że łączna wartość zamówień obejmujących nowe bwp, jak i modernizację już posiadanych, sięgnie rzędu 5,2 mld EUR (23,71 mld PLN). Z tego powodu główni beneficjenci umów: grupa Rheinmetall AG i spółka Krauss-Maffei Wegmann (KMW) mogą rozważyć redukcję zatrudnienia personelu swoich zakładów, a w przypadku KMW mowa nawet o zamknięciu jednego z nich, w wyniki czego pracę straci nawet 1000 wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Przypomnijmy, że w 2007 planowano zakup 407 Pum za równowartość 3 mld EUR (12,77 mld PLN), by później zredukować ich liczbę do 350. 13 kwietnia 2015 Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) otrzymał zgodę na wdrożenie bwp do jednostek liniowych wojsk lądowych (Heer). 24 czerwca tego samego roku Puma formalnie weszła na uzbrojenie.
Jak donoszą niemieckie media, rząd federalny rozważa cięcia w finansowaniu programu gąsienicowych bojowych wozów piechoty SPz Puma
Zabrać jednym by dać drugim
Federalne ministerstwo obrony, jak i wymienione spółki branży obronnej nie komentują doniesień niemieckiego tygodnia. Według komentatorów, cięcia w programie bwp są konieczne ze względu na chęć utrzymania finansowania innych programów modernizacyjnych, w tym samolotu wielozadaniowego 6. generacji FCAS (Future Combat Air System), realizowanego wspólnie z Francją i Hiszpanią (który zresztą zażegnał niedawny kryzys), okrętów podwodnych typu 212CD (wspólnie z Norwegią), dwóch nowych okrętów zaopatrzeniowych typu 707 oraz ewentualnego zakupu amerykańskich samolotów patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych P-8A Poseidon.
Warto dodać, że już 23 marca zapowiedziano odłożenie w czasie realizacji programu nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem), jednak w zamian za modernizację zestawów MIM-104 Patriot PAC-3 do poziomu PAC-3+ oraz zakup tańszego systemu obrony powietrznej do zwalczania bezzałogowców.
Wszystko w rękach wyborców
Kluczowe w kontekście powyższych cięć budżetowych będą nadchodzące wybory parlamentarne, które odbędą się 26 września br., a także skład koalicji rządowej, która zostanie zawiązana po wspomnianych wyborach. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) są za utrzymaniem zobowiązań Niemiec wobec NATO i kontynuacji koniecznej modernizacji technicznej. Jednak według sondaży wyborcy partii Sojusz 90/Zieloni i skrajnie lewicowej Die Linke, a także część wyborców Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) jest przeciwnych wydatkom na zbrojenia.