Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hyundai Rotem Company (HRC) i Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisały memorandum partnerskie, które określa zakres prac w trzech obszarach współpracy: czołgach, transporterach opancerzonych oraz lądowych systemach bezzałogowych. Memorandum podpisane drugiego dnia targów MSPO’22 w Kielcach to kolejny ważny krok w polsko-koreańskim partnerstwie na rzecz wspólnego rozwoju i budowy platform lądowych dla Sił Zbrojnych RP i innych formacji wojskowych na całym świecie (PGZ i Hyundai Rotem podpisały memorandum o strategicznym partnerstwie).
Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem podpisały memorandum partnerskie, które określa zakres prac w trzech obszarach współpracy: czołgach, transporterach opancerzonych oraz lądowych systemach bezzałogowych
Memorandum wzmacnia partnerstwo budowane w oparciu o zakup przez Polskę czołgów K2 i jego polonizację, a także określa kolejne główne obszary współpracy: projekt czołu nowej generacji, lądowe systemy bezzałogowe oraz transportery opancerzone. wyniki tych prac zostaną zaoferowane Polsce, Korei Południowej i innym krajom zainteresowanym ofertą PGZ-HRC.
Współpraca ukierunkowana jest na maksymalizację współpracy m.in. w obszarach: badań i rozwoju, produkcji, remontów i modernizacji rozwiązań dostarczanych dla Polski i innych klientów.
Wspólny rozwój, od etapu B+R po zarządzanie kosztami cyklu życia, leży u podstaw naszego partnerstwa. Owoce naszego polsko-koreańskiego sojuszu przemysłowego będą nową jakością, która w wymierny sposób przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa naszych państw, jak również wszystkich innych przyszłych klientów. Kolejnym krokiem na naszej mapie drogowej jest ogłoszenie lokalizacji zakładu produkcyjnego K2, o czym mam nadzieję wkrótce będziemy informować – powiedział Sebastian Chwałek, prezes Grupy PGZ.
Polska wskazała K2 jako czołg-bazę dla swoich formacji pancernych. Docelowo planowane jest pozyskanie ponad 1000 czołgów, które będą produkowane, serwisowane i naprawiane w PGZ. Podpisane memorandum rozszerza zakres współpracy o prace przy czołgu nowej generacji, który obecnie HRC promuje jako K3 (Umowy na czołgi K2 i haubice K9A1 dla Wojska Polskiego).
Inne obszary partnerstwa PGZ-HRC to kołowe platformy transportowe oraz lądowe systemy bezzałogowe. We wszystkich wymienionych projektach, ze względu na potencjalną skalę zakupów, kluczowe jest uruchomienie produkcji i zapewnienie jak największego zaangażowania krajowego przemysłu. Podpisane 7 września memorandum o partnerstwie to kolejny krok na polsko-koreańskiej drodze do wspólnego sukcesu.
Zdjęcia i grafika: Polska Grupa Zbrojeniowa
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.