Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), w przeddzień rozpoczynającego się 8 września XVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO 2020) w Kielcach, spółka PCO zgłosiła system weryfikacji temperatury AGAT-T do nagrody Defender 2020.
PCO rozwija ofertę urządzeń termowizyjnych przydatnych w walce z pandemią COVID-19. Chodzi o rozwiązania pozwalające na szybkie sprawdzanie temperatury dużych grup ludzi, na przykład w miejscach publicznych.
W kwietniu br. spółka zaprezentowała demonstrator technologii, sprawdzający temperaturę osób wchodzących na teren spółki. Pierwsze wyniki tego testu pozwoliły na przekazanie w maju br. kolejnych zestawów do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), Szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wojsk Obrony Terytorialnej (COVID-19: WOT wykorzysta celowniki Rubin, 2020-05-21).
W Szpitalu WUM 22 czerwca br. zainstalowana została również druga kamera termowizyjna z systemem do zdalnego rozpoznawania osób z gorączką, co usprawniło badanie osób wchodzących na teren placówki. Osobno testowani są pracownicy szpitala i pacjenci. Zwiększyło to poziom bezpieczeństwa w warunkach pandemii.
Przy przygotowaniu systemu AGAT-T warszawska spółka korzystała z wcześniejszych doświadczeń zdobytych podczas konstruowania celowników oraz kamer termowizyjnych. System składa się z podłączonej do monitora kamery termowizyjnej oraz ciała referencyjnego. Ciało referencyjne musi być umieszczone w określonym miejscu w polu widzenia kamery. Obszary o temperaturze wyższej niż temperatura, ustawiona na ciele referencyjnym, są na obrazie oznaczane kolorem czerwonym.
System umożliwia wstępną szybką weryfikację temperatury ciała osoby znajdującej się w polu widzenia kamery. Należy obserwować obraz twarzy badanej osoby. Jeżeli pojawią się na nim obszary oznaczone kolorem czerwonym, oznacza to podwyższoną temperaturę ciała. Weryfikacja za pomocą systemu ma charakter orientacyjny, a na jej wynik mogą wpływać czynniki zewnętrzne. Dlatego w przypadku wykrycia osoby o podwyższonej temperaturze należy zawsze potwierdzić ten fakt innymi metodami (np. pomiarem za pomocą termometru manualnego).
System umożliwia wstępną szybką weryfikację temperatury ciała osoby znajdującej się w polu widzenia kamery. Należy obserwować obraz twarzy badanej osoby. Jeżeli pojawią się na nim obszary oznaczone kolorem czerwonym, oznacza to podwyższoną temperaturę ciała. / Zdjęcia: PGZ
Obecnie na rynku pojawiły się już produkty umożliwiające kontrolę typu terminalowego (bardzo bliska odległość do 1-2 m) i tranzytowego (do 5 m-6 m). Brakuje rozwiązań kontroli obszarowej (do 10 m-15 m) mogących być wpiętych w typową sieć monitoringu kamer IP w centrach handlowych, szpitalach, lotniskach, portach, dworcach itp. Atutem rozwiązania proponowanego przez PCO jest oparcie go na wytwarzanych już seryjnie komponentach, m.in. wykorzystywanych w celowniku termowizyjnym SCT czy lornetce termowizyjnej NPL-1T.
Inicjatywa jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie rynku w okresie pandemii na system, którego zadaniem jest automatyczna weryfikacja temperatury ciała ludzi w miejscach publicznych. Pozwala on przyspieszyć kontrolę, a także ograniczyć grupę osób wymagających dokładniejszych testów.