W piątek, 22 marca, amerykański Kongres przegłosował pakiet pomocy wojskowej o wartości 228 mln USD (905,6 mln zł) przeznaczonej dla Litwy, Łotwy i Estonii w ramach Bałtyckiej Inicjatywy Bezpieczeństwa (Baltic Security Initiative, BSI).
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Estonii
Jak czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Obrony Estonii, w tym roku Stany Zjednoczone przekazały także Estonii 47,3 mln USD (187,87 mln zł) w ramach programu Foreign Military Financing (FMF).
Wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych znacząco pomogło Estonii, Łotwie i Litwie w przyspieszeniu realizacji kilku projektów w zakresie infrastruktury wojskowej i rozwoju zdolności. Dobra wiadomość jest taka, że wsparcie jest nieco wyższe niż w roku ubiegłym. To wyraźny sygnał, że Stany Zjednoczone, największy sojusznik w NATO, angażują się w bezpieczeństwo i stabilność naszego regionu – powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur.
Baltic Security Initiative (BSI) to program rozpoczęty w 2020 przez Departament Obrony USA. Jego głównym celem jest wspieranie rozwoju zdolności wojskowych i interoperacyjności sił zbrojnych państw bałtyckich. Inicjatywa ta ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności w regionie poprzez konsolidację zdolności obronnych państw bałtyckich, które są członkami NATO i graniczą bezpośrednio z Rosją. Za pośrednictwem BSI Stany Zjednoczone zapewniają pomoc finansową i techniczną, aby pomóc krajom bałtyckim wzmocnić ich obronę powietrzną, świadomość sytuacyjną na morzu i wojska lądowe.
Ministerstwo obrony Estonii podkreśliło, że znaczna część z 225 mln USD (893,67 mln zł) przyznanych w ramach BSI w 2023 została przeznaczona na te krytyczne obszary. Z kolei w 2022 było to 169 mln USD (671,25 mln zł).
W grudniu ub. r. strony inicjatywy BSI uzgodniły kompleksowy 5-letni plan działania w zakresie współpracy w dziedzinie obronności, którego celem jest wytyczenie wspólnych wysiłków w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa narodowego do 2028. Porozumienie to podkreśla wzajemne zaangażowanie na rzecz wzmacniania więzi obronnych i wzmacniania bezpieczeństwa regionalnego.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.