W niedzielę, 1 grudnia 2024, jak poinformowały izraelskie media, Departament Produkcji i Zamówień Ministerstwa Obrony Izraela rozstrzygnął postępowanie przetargowe prowadzone od lutego br. na dostawę partii 5,56-mm karabinków automatycznych-klonów M4 (systemu AR-15).
Przetarg dotyczył maksymalnie partii 20 tys. karabinków, w tym 10 tys. w ramach zamówienia podstawowego i 10 tys. w ramach zamówienia opcjonalnego.
Oferty złożyły spółki: IWI (Israel Weapon Industries), EMTAN, Silver Shadow Advanced Security System Ltd. oraz ARI Arms. Wymogiem była produkcja lokalna – przynajmniej w 51%.
Wybrano ofertę tej ostatniej z karabinkiem OR-4. Podpisano umowę o wartości 100 mln NIS (112,65 mln zł), z czego po 50 mln NIS (56,325 mln zł) na zamówienie podstawowe i opcjonalne.
Zgodnie z informacją producenta, do karabinków OR-4 oferowane są lufy o długościach 10,3 cala, 11,5 cala i 14,5 cala. Broń jest zasilana z 30-nabojowego standardowego magazynku stalowego lub polimerowego amunicją 5,56 mm x 45 NATO. Całkowita długość broni to maksymalnie 875 mm z kolbą rozłożoną i 785 mm z kolbą złożoną. Masa broni, bez magazynka, sięga 2,92 kg. Lufa jest gwintowana o skoku bruzdy 1:7. Komorę zamkową wykonano z kutego aluminium typu 7075 T6. Zasadza działania OR-4 opiera się na wykorzystaniu gazów prochowych odprowadzanych przez otwór boczny w lufie do wnętrza suwadła, powodując nań odryglowanie zamka i przeładowanie.
ARI Arms jest współwłasnością Orena Ankoniny i biznesmena Avichai Stolero, ten ostatni działa poprzez AS Holdings. Stolero, we współpracy z państwowym Rafael Advanced Defense Systems, wcześniej przejął Aeronautics, producenta bezzałogowców, w transakcji z 2019, która wciąż podlega przeglądowi regulacyjnemu.
Karabinki automatyczne rodziny M16 (oraz ich pochodne) od lat są na wyposażeniu Sił Obronnych Izraela. Z początku użytkowane M16A1 z czasem uległy modyfikacjom mającym na celu ich skrócenie – stałą kolbę zastąpiono odpowiednikiem o zmiennym położeniu, regulowanym na tulei urządzenia powrotnego (buffer tube). Lufy znacznie skrócono, nawięrcając nowy otwór boczny dla gazów prochowych i przesuwający w tył podstawę muszki z węzłem gazowym. Tak przekształcone M16A1 zyskały wśród żołnierzy miano Mekut’zar i stały się charakterystycznym uzbrojeniem izraelskiego żołnierza (obok bezkolbowych karabinków rodziny Tavor i X95).