Na targach IWA miała miejsce premiera austriackiego systemu broni strzeleckiej MAWS (Modular Army Weapon System) do amunicji 5,56 mm x 45. Pokazano prototypy karabinków z różnymi zespołami luf, łóż i kolb. MAWS został stworzony przez Stefana Madritscha – właściciela i jednocześnie głównego konstruktora Madritsch Weapon Technnology. Prace rozpoczęły się w 2015. Rodzina karabinków powstała pod kątem austriackiego postępowania na dostawy broni do jednostek specjalnych policji.
Prototypowy 5,56-mm karabinek samopowtarzalny systemu MAWS w odmianie z 11-calową lufą. Broń została opracowana przez austriacką spółkę MWT
Jak twierdzi sam właściciel, karabinki systemu MAWS zaprojektowano we współpracy z byłymi i aktualnymi członkami austriackich jednostek specjalnych, po dokładnym zapoznaniu się z istniejącymi na rynku konstrukcjami. W rozmowie z przedstawicielami Militarnego Magazynu MILMAG Stefan Madritsch poinformował, że modele w odmianie samopowtarzalnej mają być dostępne na rynku cywilnym od początku 2019. W przyszłości rodzina ma zostać także uzupełniona o wersje do amunicji 7,62 mm x 51.
Modular Army Weapon System zaprezentowany na targach IWA – na zdjęciu karabinki MAWS w kilku odmianach
MAWS charakteryzuje zaskakująco prosta, oryginalna konstrukcja. Karabinki działają w oparciu o zasadę wykorzystania energii gazów odprowadzanych przez boczny otwór lufy na tłok gazowy o długim skoku. Komora zamkowa i łoże zostały wykonane z aluminiowych profili, zaś komora spustowa została uformowana metodą wtryskową z tworzywa sztucznego.
Wszystkie manipulatory są albo rozmieszczone po obu stronach, albo symetrycznie w osi – jak przycisk zatrzasku zespołu ruchomego w tylnym położeniu ulokowany wewnątrz kabłąka spustowego. Ciekawostką są zdublowane rękojeści napinania, nieruchome podczas strzelania i ukształtowane tak, aby mogły służyć jako dopychacz suwadła. Dźwignie i przyciski zwalniania magazynka i zespołu ruchomego z tylnego położenia są obsługiwane palcem wskazującymi dłoni na chwycie.
Karabinek MAWS częściowo rozłożony. Zwraca uwagę oryginalna konstrukcja, chroniona patentem przyznanym dosłownie kilka dni temu
Rodzina karabinków do amunicji 5,56 mm x 45 będzie oferowana z lufami długości 11, 12,5, 16, 18 i 20 cali (279, 317, 368, 406 i 508 mm). MAWS ma szybkowymienną lufę, do jej demontażu wystarczy zwolnić dwie symetryczne blokady umieszczone w dolnej, przedniej części komory zamkowej. Następnie należy nacisnąć na dwa przyciski, zwalniające rygiel lufy. Później można ją wysunąć z łoża.
Broń zaskakująco prosto się rozkłada – wpierw należy wyjąć łącznik scalający obsadę kolby z komorą zamkową, a jednocześnie blokujący komorę spustową. Następnie należy wysunąć obsadę, później komorę spustową i wyciągnąć suwadło. Ostatnim etapem jest demontaż lufy, łoża i dwóch zespołów napinania.
Suwadło karabinka MAWS. Po demontażu tłoka i zastąpieniu ruchomego zamka nieruchomym trzonem broń można dostosować do amunicji barwiącej FX, co było jednym z wymagań przetargu na 6 tys. karabinków dla austriackiej policji / Zdjęcia: Remigiusz Wilk
Suwadło przypomina nieco rozwiązania zastosowane w karabinkach Steyr AUG i SIG MCX. To rama zakończona z jednej strony wymiennym tłokiem z tłoczyskiem o wymiarach dobieranych do długości lufy, z dwoma prętami na które nawinięto dwie sprężyny powrotne. Pod nimi umieszczono zamek ryglowany obrotowo.
Broń można łatwo dostosować do amunicji barwiącej FX – wystarczy usunąć tłok i zastąpić zamek nieruchomym trzonem. Dzięki temu, przy stosowaniu tłoczkowych nabojów Simunition całość będzie funkcjonowała jako zamek swobodny.
Broń systemu MAWS wyposażono w komorę zamkową z gniazdem na moduły spustowo-uderzeniowe. Można zastosować szybkowymienny model opracowany przez MWT albo dostępne rozwiązania z rynku komercyjnego, wymienne ze stosowanymi w AR-10/AR-15. W prezentowanych na IWA prototypach, ze względu na ograniczenia samej wystawy, użyto modułów z bezpiecznikiem przetykowym. Nie ma jednak problemów z wykorzystaniem przełącznika skrzydełkowego.
Podobnie, ze względu na niemieckie ograniczenia prawne, kolby nie mogły być składane. Dlatego obsada pozwalająca złożyć kolbę na prawą lub lewą stronę, w zależności od upodobań strzelca, była prezentowana w zamkniętej, szklanej gablocie. Do broni zastosowano kolby nieskładane w postaci modelu o regulowanej długości wyposażonego w poduszkę policzkową, tulei do mocowania komercyjnych kolb standardu AR-15 lub specjalnie ukształtowaną prętową proponowaną użytkownikom noszącym hełmy z wizjerem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.