W poniedziałek, 15 kwietnia 2024, portal branżowy USNI News, jako pierwszy ujawnił, powołując się na źródła w Departamencie Obrony USA, że marynarka wojenna (US Navy) po raz pierwszy użyła w działaniach bojowych pocisków przechwytujących RIM-161 Standard Missile SM-3 Block IIA podczas wsparcia obrony Izraela przed irańskim atakiem rakietowym w nocy z 13 na 14 kwietnia br. (Nieudany atak lotniczo-rakietowy Iranu na Izrael).
W irańskim ataku odwetowym na Izraela wystrzelono łącznie 130 bezzałogowców, 30 pocisków manewrujących (25 przechwycono poza terytorium Izraela), 120 pocisków balistycznych (7 przedarło się przez obronę). Izrael był bezpośrednio wspierany przez siły zbrojne USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Jordanii.
Jak poinformowano, z operujących we wschodniej części Morza Śródziemnego dwóch amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke Flight I: USS Arleigh Burke (DDG-51) i USS Carney (DDG-64) wystrzelono od czterech do siedmiu pocisków przechwytujących SM-3 Block IIA, które zniszczyły od czterech do sześciu irańskich rakietowych pocisków balistycznych (prawdopodobnie typu Emad, gdyż takie w większości miały zostać użyte przez Iran, ale wiele źródeł odnotowało użycie Gadr-110, Chajbar Szekan i Dezful). Warto dodać, że USS Carney (DDG-64) już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy bronił Izraela, po tym jak 19 października ub.r. zestrzelił cztery pociski manewrujące oraz 15 bezzałogowców wystrzelonych przez proirański ruch Huti.
Ponadto w ostatnim ataku, amerykańska bateria systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot zestrzeliła irański pocisk balistyczny w pobliżu irackiego Irbilu, a pozostałe nieco ponad 100 pocisków zostało zestrzelonych przez izraelskie systemy przeciwrakietowe Arrow-2 i -3 (Hetz-2 i 3-) nad samym Izraelem oraz państwami sąsiadującymi.
Senior admin official: USS Carney and Arleigh Burke shot down 4-6 ballistic missiles from Eastern Mediterranean. US Patriot missile battery shot down ballistic missile near Erbil. Rest of 100 Iranian ballistic missiles were shot down by Israel’s Arrow 2 and 3 missile defense…
— Jennifer Griffin (@JenGriffinFNC) April 14, 2024
According to a senior U.S. defense official:
No U.S. carrier aircraft engaged Iran’s incoming missiles – in others no aircraft from the USS Eisenhower (or Ike) carrier strike group which is in the Red Sea engaged Iran’s missiles or drones last night
The USS Carney, a destroyer…
— Jennifer Griffin (@JenGriffinFNC) April 14, 2024
Debiut bojowy pocisków RIM-161 Standard Missile SM-3 Block IIA jest ważną informacją z polskiego punktu widzenia. 24 takie pociski są na uzbrojeniu instalacji przeciwrakietowej Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS) w Bazie Wsparcia US Navy Redzikowo (Naval Support Facility, NSF) k. Słupska, oddanej do użytku w grudniu ub.r. i która rozpocznie dyżur bojowy w lipcu br.
Trzystopniowy pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA, opracowany w ramach III fazy natowskiego programu European Phased Adaptive Approach (EPAA) w kooperacji z Japonią będącą jedynym użytkownikiem eksportowym (Korea Płd. wybrała nieujawnioną wersję), służy do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu (od 500 do 5000 km). Pocisk, który nie dysponuje konwencjonalną głowicą bojową z ładunkiem wybuchowym, niszczy cele w przestrzeni kosmicznej wyłącznie za pomocą energii kinetycznej. Siła uderzenia głowicy pocisku (kill vehicle) jest równa sile 10-tonowej ciężarówki poruszającej się z prędkością ponad 960 km/h. Taki sposób zwalczania celów jest określany mianem hit-to-kill (Raytheon dostarczy więcej pocisków przeciwrakietowych SM-3 Block IIA).
SM-3 Block IIA został wyposażony w ulepszoną głowicę kinetyczną, w której udoskonalono funkcje wyszukiwania, rozróżniania, namierzania i śledzenia celów. Już podczas pierwszego próbnego strzelania z tą głowicą przeprowadzonego na początku 2017, pocisk zdołał przechwycić zaawansowany cel balistyczny (SM-3 Block IIA odpalony z lądu).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.