Na zaplanowanych na 21-25 lutego targach obronnych IDEX 2021 w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), izraelska grupa Aeronautics, wchodząca w skład Rafael Advanced Defense Systems, zaprezentowała swoje flagowe platformy bezzałogowe: Orbiter 4 i Orbiter 1K (Aeronautics zakupi część Magal Security Systems, 2021-02-09).
Orbiter 1K to amunicja krążąca, zdolna do wykonywania 2-3 godzinnego lotu, przenosząc niewielką głowicę bojową i głowicę optoelektroniczną pracującą w podczerwieni
Podobnie jak inne prywatne spółki branży obronnej z Izraela, debiutujące na emirackich targach obronnych, Aeronautnics zaprezentowała swoje platformy bezzałogowe na stanowisku 01-B35. Matan Perry, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w Aeronautics, powiedział: Jesteśmy zachwyceni i dumni, że możemy po raz pierwszy uczestniczyć i prezentować się na tej ważnej wystawie. Niedawno podpisane porozumienie pokojowe z ZEA [Porozumienie Abrahama – przyp. red.] otwiera wiele możliwości współpracy regionalnej, a nasza spółka postrzega to jako okazję do wzmocnienia relacji i współpracy biznesowej z innymi państwami regionu Zatoki Perskiej.
Orbiter 4 to bezzałogowy statek latający (bsl) klasy mini, oparty na konstrukcji starszego Orbiter 3. 15 grudnia 2019 informowano, że Orbiter 4 wykonał rekordowy, w swojej klasy wagowej, lot trwający 25 godzin. Orbiter 4 ma 5,4 m rozpiętości skrzydeł, 50 kg maksymalnej masy startowej, z czego 12 kg to masa ładunku użytecznego i osiąga prędkość maksymalną 130 km/h (70 w.). Zasięg operacyjny, dzięki łączu wymiany danych, wynosi 150 km, a pułap prawie 5500 m (18 tys. Stóp).
Orbiter 4 to bezzałogowy statek latający klasy mini, oparty na konstrukcji starszego Orbiter 3 / Zdjęcia: Grupa Aeronautics
Do zadań Orbiter 4 należą lądowe i morskie rozpoznanie, obserwacja, wskazywanie celów i rozpoznanie pola walki (ISTAR), namierzanie celów dla broni precyzyjnej, kierowaniem ogniem artyleryjskim i ocena skutków ostrzału, wywiad sygnałów elektromagnetycznych (COMINT), wywiad elektroniczny (ELINT) czy wojna elektroniczna (WRE). Bezzałogowiec może służyć jako przekaźnik komunikacyjny, prowadzić misje patrolowe i rozpoznawcze w zakresie bezpieczeństwa obiektów strategicznych, a także misje poszukiwawczo-ratownicze (SAR) oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych (Rafael ujawnia głowicę MicroLite , 2020-02-10).
Drugim zaprezentowanym systemem bezzałogowym była amunicja krążąca Orbiter 1K. Jest zdolna do wykonywania 2-3 godzinnego lotu, przenosząc niewielką głowicę bojową i głowicę optoelektroniczną pracującą w podczerwieni. Powstała w oparciu o konstrukcje starszego bsl Orbiter 2. Po wystrzeleniu Orbiter 1K krąży i wyszukuje cele, a gdy go wykryje, wykonuje precyzyjny atak samobójczy, powodując niewielkie szkody poboczne (Zielone światło dla azerskich Orbiterów, 2019-02-08).
Orbiter 1K ma 2,9 m rozpiętości skrzydeł i maksymalną masę startową 13 kg (z czego 3 kg to masa głowicy bojowej). Wykonuje loty krążące z prędkością od 55 do 130 km/h (30-70 w.) na pułapie maksymalnym do 2440 m (8000 stóp). Zasięg lotu wynosi maksymalnie do 100 km od stanowiska operatora.