Treść rozporządzenia
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2024 r. poz. 485) zarządza się, co następuje:
§1. Wprowadza się zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze: 1) miasta Krakowa – w okresie od dnia 26 stycznia 2025 r. do dnia 27 stycznia 2025 r.; 2) miasta i gminy Oświęcim – w dniu 27 stycznia 2025 r.
§2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 26 stycznia 2025 r.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. C. Mroczek
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).
Uzasadnienie
Streszczenie
Rozporządzenie zapewnić ma bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości organizowanych w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, odbywajacymi się w dniu 27 stycznia 2025 r. na terenie miasta Oświęcim. Zakaz noszenia broni na obszarze Krakowa argumentowany jest tym, że uczestnicy obchodów (w tym także przedstawiciele innych państw i wielu organizacji) korzystać będą z bazy hotelowo-noclegowej tego miasta.
W uzasadnieniu zaznaczono również, że dodatkowe środki zapewniające bezpieczeństwo uczestników wprowadzane są również ze względu na podniesiony poziom zagrożenia o charakterze terrorystycznym i sabotażowym ze strony Federacji Rosyjskiej i Białorusi.
Treść uzasadnienia
Wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa uczestników uroczystości organizowanych w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które odbędą się w dniu 27 stycznia 2025 r. na terenie miasta Oświęcim.
Jednocześnie biorąc pod uwagę to, że uczestnicy obchodów będą korzystać z bazy hotelowo-noclegowej na terenie miasta Krakowa również w dniu poprzedzającym uroczystości, za celowe należy uznać wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym także na obszarze miasta Krakowa w dniach 26–27 stycznia 2025 r.
Z uwagi na rangę planowanego przedsięwzięcia oraz przewidywany udział wielu delegacji krajowych i zagranicznych, w tym przywódców państw oraz przewodniczących organizacji międzynarodowych, istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego na wskazanym w rozporządzeniu obszarze.
Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając panującą sytuację geopolityczną, przede wszystkim podniesiony poziom zagrożeń o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych środków wzmacniających poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu i czasie planowanego wydarzenia.
Należy zaznaczyć, że obecnie na mocy zarządzenia Prezesa Rady Ministrów na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje drugi stopień alarmowy (BRAVO) oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO CRP). Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych stopnie te wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak gdy konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Wprowadzenie zakazu noszenia lub przemieszczania broni dla osób posiadających ją legalnie jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji i ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia potencjalnych zdarzeń, które stanowiłyby bezpośrednie zagrożenie dla uczestników uroczystości, np. na skutek zagubienia broni przez jego posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby. Zgodnie z art. 33 ust. 1 ww. ustawy jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają,
minister właściwy do spraw wewnętrznych może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, na obszarze całego państwa lub na określonych obszarach, na czas określony, w odniesieniu do wszelkiej broni lub niektórych jej rodzajów zakaz jej noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym. W związku z tym w dniu 15 stycznia 2025 r. Komenda Główna Policji zawnioskowała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wprowadzenie przedmiotowego zakazu przez wydanie stosownego rozporządzenia.
Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem rozpoczęcia obowiązywania zakazu noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym broni, tj. z dniem 26 stycznia 2025 r.
Zakres przedmiotowy regulacji nie jest objęty, ani sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.
Projekt rozporządzenia nie podlega procedurze notyfikacji określonej w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych.
Projekt nie wymaga przedstawienia właściwym organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia.
Projekt rozporządzenia, stosownie do wymogów art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248, z późn. zm.) oraz zgodnie z § 52 ust. 1 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2024 r. poz. 806) został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt rozporządzenia został przekazany do zaopiniowania Wojewodzie Małopolskiemu oraz Prezydentom miasta Krakowa i Oświęcimia.
Projekt nie podlegał dokonaniu oceny OSR przez koordynatora OSR w trybie § 32 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów.