Po ponad trzech latach prac badawczo-rozwojowych, 29 czerwca chorwacka spółka DOK-ING z Zagrzebia zaprezentowała po raz pierwszy publicznie wielozadaniowy gąsienicowy pojazd opancerzony rozpoznania skażeń Komodo.
Chorwacka spółka DOK-ING zaprezentowała wielozadaniowy gąsienicowy pojazd opancerzony rozpoznania skażeń Komodo
W prezentacji uczestniczyli minister obrony Chorwacji Mario Banožić, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju regionalnego i funduszy Unii Europejskiej Šime Erlić, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Adm. Robert Hranj oraz inni wyżsi urzędnicy (Czechy: Iveco LMV do rozpoznania skażeń).
Komodo został opracowany w kooperacji z Wydziałem Elektrotechniki i Technik Cyfrowych Uniwersytetu w Zagrzebiu, a połowę z kwoty 2,5 mln EUR (11,37 mln zł), przeznaczonych na jego rozwój przekazano z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych ESFI (European Structural and Investment Funds). Komisja Europejska umieściła ten projekt w dwudziestce najefektywniejszych projektów z dziedziny bezpieczeństwa i obrony spośród 972 analizowanych zgłoszeń w ramach inicjatywy Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO (PErmanent Structured COoperation) w ramach Europejskiej Agencji Obrony EDA (European Defence Agency).
Komodo został wybrany w ramach projektu CBRN SaaS (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Surveillance as a Service), którego faza testowa została rozpoczęta 21 stycznia 2021. W ramach kooperacji z jedenastoma partnerami przemysłowymi z Unii Europejskiej, DOK-ING rozpoczęła prace nad demonstratorem technologii na jego bazie wraz z modułem zadaniowym (Brytyjskie Spürpanzer Fuchs do modernizacji).
DOK-ING w ciągu ostatnich 30 lat funkcjonowania opracowała piętnaście innowacyjnych platform robotycznych / Zdjęcia: DOK-ING
Jak powiedział założyciel i dyrektor spółki, Vjekoslav Majetić, Komodo może działać w ekstremalnych warunkach środowiskowych, gdzie człowiek ma ograniczone możliwości lub nawet nie byłby w stanie przeżyć: jest zdalnie sterowany i wykorzystuje elementy sztucznej inteligencji. Dzięki swojej konstrukcji, robot może działać w warunkach gdzie jest prowadzony ogień z broni małokalibrowej, zagrożeniu minami, wysokim stężeniu substancji toksycznych, zagrożeniu terrorystycznym czy wysokich i niskich temperaturach.
Komodo został zaprojektowany przede wszystkim do prowadzenia rozpoznania chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego na polu walki i toksycznych odpadów przemysłowych w zastosowaniach cywilnych. Wyposażono go w zautomatyzowany system odkażania pojazdów, personelu i powierzchni, a także samego siebie Cristaninio oraz system czujników Smith Detection i Bruker. Robot może pobierać próbki gazów, cieczy i ciał stałych, chwytać i spychać przedmioty, gasić pożary i schładzać powierzchnie.
Robot ma masę 17 t, długość 7,3 m, szerokość 2,3 m, napęd hybrydowy złożony z silnika wysokoprężnego, silników elektrycznych i zespołu akumulatorów, co zapewnia prędkość po drodze utwardzonej do 30 km/h. Maksymalny zasięg sterowania od stanowiska operatora wynosi 1500 m. Może też autonomicznie podążać za innym pojazdem i omijać przeszkody.