24 października br. europejska spółka Airbus Defence and Space poinformowała, że ostatnia para zbudowanych, posiadanych i eksploatowanych przez spółkę satelitów obserwacyjnych Pléiades Neo dotarła do Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej (Ostatnie satelity Pléiades Neo gotowe do wystrzelenia).
Przyleciały tam z Tuluzy, gdzie w ostatnich latach odbywał się ich montaż. Pléiades Neo 5 i 6 mają zostać wyniesione na orbitę pod koniec listopada w ramach pierwszej komercyjnej misji europejskiej rakiety Vega C (obsługiwanej przez konsorcjum ArianeSpace). Uzupełnią konstelację wcześniej wyniesionych w kosmos czterech satelitów Airbusa, wykonujących zdjęcia o rozdzielczości 30 cm.
Jesteśmy o krok od ukończenia budowy pionierskiej konstelacji, która dostarcza zobrazowania już miliona km² powierzchni naszej planety dziennie, w rozdzielczości podstawowej 30 cm, powiedział François Lombard, szef działu systemów rozpoznawczych w Airbus Defence and Space. Dzięki wyniesieniu i uruchomieniu ostatniej pary satelitów podwoimy wydajność naszego systemu i będziemy mogli jeszcze szybciej reagować na potrzeby klientów, zapewniając najlepszą dostępną na rynku jakość dla szerokiej gamy zastosowań wojskowych i komercyjnych.
Satelity Pléiades Neo 3 i 4 trafiły na orbitę w kwietniu i sierpniu 2021 r. Od tego czasu zbierają zobrazowania powierzchni Ziemi, udostępniane klientom Airbusa poprzez platformę usług cyfrowych OneAtlas, pozwalającą zamawiać rozpoznanie nowych obszarów jak i uzyskiwać natychmiastowy dostęp do archiwalnych zobrazowań, a także do obszernych analiz.
Konstelacja Pléiades Neo, złożona z 4 identycznych satelitów, będzie współpracować z istniejącymi satelitami Pléiades i resztą floty kilkunastu satelitów Airbusa służących do obserwacji Ziemi. Bardzo kompaktowy pojazd kosmiczny Pléiades Neo kryje w sobie lekki instrument optyczny nowej generacji, wykonany z węglika krzemu, bazujący na technologii opracowanej przez Airbusa na początku XXI wieku. Wyposażenie telekomunikacyjne umożliwia nawiązanie łączności z satelitami geostacjonarnymi SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwia systemowi przyjęcie z Ziemi pilnego zadania w 30-40 minut i pozwala szybko reagować w najbardziej newralgicznych sytuacjach (Drugi satelita Airbus Pléiades Neo wystrzelony, Pierwsze geoprzestrzenne zdjęcia z satelity Pléiades Neo 3, Pierwszy satelita Airbus Pléiades Neo wystrzelony).
Zdjęcia: Airbus Defence and Space
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.