5 lipca br. historia zatoczyła koło, a wojsko wróciło do Limanowej. Działalność rozpoczął tam 114. Batalion Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wcześniej na tym terenie działał sformowany w 1939 r. Batalion Obrony Narodowej Limanowa.
W Limanowej zakończono formowanie 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w ramach 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
17 lipca 2021 roku został podpisany list intencyjny z władzami samorządowymi w sprawie utworzenia 114. Batalionu Lekkiej Piechoty. Batalion, który powstał w Limanowej będzie trzecim w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (pierwsze dwa znajdują się w podkrakowskiej Rząsce i Oświęcimiu, w ciągu najbliższych miesięcy planowane jest otwarcie kolejnego, czwartego batalionu w Tarnowie). Batalion ma zakończyć formowanie w połowie 2023 roku (Powstaną trzy nowe brygady WOT).
5 lipca br. dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński inaugurował otwarcie batalionu. W uroczystości wziął udział burmistrz Limanowej Władysław Bieda, przedstawiciele samorządu, policji oraz organizacji lokalnych. Obecnie obowiązki dowódcy batalionu pełni mjr Jan Rosiek. Służy w nim ponad 150 żołnierzy.
114. Batalion Lekkiej Piechoty w Limanowej będzie odpowiadał za pięć powiatów: myślenicki, limanowski, nowotarski, tatrzański i bocheński. Żołnierze WOT będą szkoleni także do wspierania lokalnych społeczności w obszarze specyficznych potrzeb tego regionu m.in. poprzez współpracę z GOPR, TOPR i innymi organizacjami, które niosą pomoc w górach.
Limanowa ma bardzo bogate tradycje budowy formacji wojskowych i niepodległościowych. Przed wybuchem I wojny światowej sformowały się tutaj paramilitarne struktury nurtu niepodległościowego, w tym Związek Strzelecki i Polskie Drużyny Strzeleckie. Wielu ochotników z Limanowej zasiliło w 1914 r. szeregi Legionów Polskich oraz walczyło w czasie I wojny światowej i późniejszych zmagań o niepodległość i granice. W maju 1939 roku sformowany został tutaj Batalion Obrony Narodowej Limanowa. Obrona Narodowa była odpowiednikiem dzisiejszych Wojsk Obrony Terytorialnej, więc żołnierze będą w naturalny sposób spadkobiercami lokalnych tradycji.
Informacja prasowa