W czwartek, 14 marca, amerykańskie centrum doświadczalne AFTC (Air Force Test Center) z bazy lotniczej Arnold w stanie Tennessee podpisało umowę TOS II o wartości 3 800 000 000 USD (15,01 mld zł) ze spółką joint venture Beyond New Horizons z Huntsville w Alabamie (złożonej z Engineering Research and Consulting i Fluor Federal Services) na rozwój kompleksu badawczego Arnold (Arnold Engineering Development Complex, AEDC).
Jest to 12-letni kontrakt, który obejmie rozwój w zakresie operacji testowych, rozwoju technologii, konserwacji sprzętu i obiektów, ulepszeń kapitałowych oraz usług wsparcia dla kompleksu badawczego Arnold. Zakończenie kontraktu przewidywane jest na 30 września 2036.
Prace będą prowadzone w sześciu lokalizacjach podległych kompleksowi Arnold: w bazie lotniczej Arnold w stanie Tennessee, w Narodowym Pełnoskalowym Kompleksie Aerodynamicznym NFAC (National Full Scale Aerodynamics Complex) w Mountain View w Kalifornii, tunelu aerodynamicznym nr 9 w White Oak w Maryland, Narodowym Ośrodku Testowania Przekrojów Radarowych NRTF (National Radar Cross Section Test Facility) na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku, Ośrodku Testowania Podwozi LGTF (Landing Gear Test Facility) oraz Ośrodku Wytrzymałościowym Pojazdów Aerokosmicznych AVSF (Aerospace Vehicle Survivability Facility) w bazie lotniczej Wright-Patterson w Ohio. Umowa jest wynikiem przetargu, w ramach którego otrzymano trzy oferty. Fundusze na badania, rozwój, testy i ocenę w roku fiskalnym 2024 w wysokości 5 000 000 USD (19,752 mln zł) zostały uruchomione w momencie podpisania umowy.
Obecnie trwa jeszcze umowa na operacje testowe i usługi konserwacji w bazie Arnold, kompleksie NFAC i tunelu nr 9 w ramach umowy TOS I, która wygasa 30 czerwca 2024. Z kolei podobna umowa dotycząca ośrodków LGTF, AVSF i NRTF jest obecnie realizowana przez Eglin i wygasa 31 marca 2026. Rozpoczęcie okresu przejściowego w przypadku bazy Arnold, tunelu nr 9 i NFAC zaplanowano na 1 kwietnia 2024, a realizację zamówienia od 1 lipca 2024. Faza przejściowa dla ośrodków LGTF, AVSF i NRTF ma rozpocząć się w styczniu 1 kwietnia 2026, z terminem realizacji kolejnej umowy od 1 kwietnia 2026.
Kompleks badawczy Arnold nadzoruje obecnie m.in. wsparcie programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent) międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych (Intercontinental Ballistic Missile, ICBM) typu LGM-35A Sentinel w zakresie testów napędu czy programu samolotów wielozadaniowych 6. generacji NGAD (Next Generation Air Dominance). AEDC jest najbardziej zaawansowanym i największym kompleksem obiektów testowych do symulacji lotniczych na świecie. Nazwany na cześć pięciogwiazdkowego generała Henry’ego „Hap” Arnolda, „ojca” amerykańskich wojsk lotniczych (US Air Force, USAF).