W poniedziałek, 3 marca 2025, w Legionowie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk uczestniczyli w odprawie dot. implementacji sztucznej inteligencji w Siłach Zbrojnych RP. Podczas spotkania wicepremier poinformował o powołaniu Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji w ramach Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Centrum stanowi przełomowy krok na drodze do wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa, rozwoju, a także implementacji technologii IA w kluczowych obszarach działań operacyjnych sił zbrojnych takich jak m. in. analiza informacji wywiadowczo-rozpoznawczych, autonomiczne systemy bojowe czy wsparcie podejmowania decyzji i optymalizacja logistyki.
Dzisiaj podejmujemy decyzję na mocy strategii, którą podpisałem kilka tygodni temu, a którą zaproponował minister Cezary Tomczyk – strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Jako Ministerstwo Obrony przyjęliśmy strategię rozwoju sztucznej inteligencji do roku 2039. Ta perspektywa jest wieloletnia, ale najbliższe pięć lat będzie kluczowe dla pozycji Polski i sposobu, w jaki skorzystamy z tej drogi. Jednym z elementów strategii rozwoju sztucznej inteligencji w siłach zbrojnych, w Ministerstwie Obrony Narodowej i naszym bezpieczeństwie, jest stworzenie Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Powstaje ono w ramach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni pod kierownictwem generała Molendy, jego zastępców i najlepszego w Polsce zespołu informatyków oraz specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z żołnierzami Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Żeby dobrze chronić Polskę, trzeba inwestować w bezpieczeństwo na różnych poziomach – najlepsze samoloty, czołgi, systemy obrony powietrznej, najlepiej wyszkoleni żołnierze – doświadczeni, dobrze zarządzani. I coś, co jest nieodzowne, a może tak naprawdę powinno być zawsze na pierwszym miejscu – ochrona informacji, analiza tej informacji, implementacja, czyli wdrożenie. To wszystko wiąże się z wykorzystaniem przestrzeni cyfrowej. (…) Mówimy o tym, że trzeba się zbroić, aby pokój i wolność miały siłę. W stu procentach się z tym zgadzam. Ale każdego dnia trzeba walczyć w cyberprzestrzeni, aby wolność, pokój i suwerenność mogły się obronić. Robi to skutecznie w naszym imieniu Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – wszyscy żołnierze i wszystkie osoby, które tu pracują, zarówno ci, którzy służą, jak i ci, którzy działają na rzecz naszego cyberbezpieczeństwa – podkreślił szef MON.
Do zakresu działań Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji będą należeć m. in. wspieranie rozwoju i wykorzystanie AI w sektorze obronnym, koordynowanie szybkiego rozwoju, dostarczania i skalowania projektów AI zapewniających osiągnięcie przewagi strategicznej, realizacja współpracy z przemysłem i środowiskami naukowymi w celu zapewnienia synergii podejmowanych wysiłków czy weryfikacji przydatności pojawiających się na rynku produktów komercyjnych dla zastosowań wojskowych.
Nie tylko budujemy cyberbezpieczeństwo, ale chcemy wyprzedzić naszych adwersarzy i konkurentów, a jednocześnie stać się liderem sojuszu państw dobrej woli – państw, które przeznaczają swoje wydatki na innowacyjne i skuteczne rozwiązania. Jesteśmy rekordzistą w NATO pod względem wydatków na transformację. Transformacja to nie tylko zakup sprzętu – to inwestycja w bezpieczeństwo cyfrowe i implementację sztucznej inteligencji. Za kilka lat nie będzie armii, która będzie w stanie funkcjonować bez sztucznej inteligencji. Mamy tego pełną świadomość – być może bardziej niż niektóre inne kraje w tej części Europy i świata. Wiemy, że bez wdrożenia sztucznej inteligencji nie będzie możliwe szkolenie żołnierzy, podejmowanie decyzji o charakterze logistycznym, prowadzenie operacji czy zarządzanie polem walki – mówił wiceprezes Rady Ministrów.
Średnio mamy 5 tysięcy ataków na nasze sieci wojskowe rocznie. Statystycznie co dwie godziny dochodzi do ataku na polskie sieci wojskowe. To właśnie polscy żołnierze bronią nas przed tym – przed ujawnieniem wrażliwych informacji i skompromitowaniem naszych sieci wojskowych. To jest dzisiaj kluczowe zadanie. Sztuczna inteligencja to przyszłość, ale przyszłość zaczyna się teraz – dzieje się tu i teraz. Musimy być w awangardzie, musimy być w czołówce, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję i implementację najważniejszych rozwiązań. (…) Gdy mówimy o firmach zajmujących się sztuczną inteligencją w Polsce i na świecie, w niemal każdej z nich wśród czołowych programistów można znaleźć przedstawicieli naszego kraju – Polki i Polaków. Chcemy, aby mogli rozwijać swoje zdolności tutaj i przyczyniać się do budowy nowoczesnych technologii w naszym kraju – mówił z kolei uczestniczący w odprawie wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
Rusza Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji‼️
Nowa jednostka organizacyjna @CyberWojska będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego, odpowiedzialnego za realizację prac B+R i wdrażanie AI na potrzeby operacyjne Sił Zbrojnych. Jego zadania obejmą wsparcie działań w obszarze… pic.twitter.com/AO6e9qVH3h
— Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska) March 3, 2025
Galeria zdjęć: