18 grudnia br. Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) podpisał umowę o wartości 57 mln zł brutto z konsorcjum spółek H. Cegielski-Poznań (HCP) i WB Electronics (wchodząca w skład Grupy WB), na dostawę mobilnych Mostów Składanych do Pokonywania Średnich Przeszkód Wodnych i Terenowych MS-40, rozwijanych pod kryptonimem Daglezja-S.
Prototyp MS-40 Daglezja-S wykonało konsorcjum PGZ i OBRUM, jednak nie złożyło ostatecznej oferty i zamówienie otrzymało konsorcjum spółek H. Cegielski-Poznań i WB Electronics, które wprowadzi zmiany w projekcie technicznym / Zdjęcie: OBRUM
W uroczystości wzięli udział reprezentanci IU MON oraz przedstawiciele konsorcjum, których oferta jako jedyna przeszła pierwszy etap oceny po stronie zamawiającego oraz finalnie została wybrana, otrzymując najwyższą z możliwych do osiągnięcia ocenę punktową (100/100 pkt).
Rafał Kreduszyński, prezes zarządu spółki H. Cegielski-Poznań powiedział: To dla nas historyczna chwila. Nasze wysiłki powrotu na rynek produkcji specjalnej właśnie się materializują. Cieszymy się, z tak wysokiej oceny naszej oferty pod kątem merytorycznym, technicznym oraz finansowym. Przebieg postępowania zakupowego na dostawę mostów dla Wojska Polskiego stanowi dowód, że zauważone zostały kompetencje naszych pracowników oraz park maszynowy HCP, pozwalający zagwarantować sprawną realizację tego typu zamówień. Jestem przekonany, że praca nad tym kontraktem pozwoli Cegielskiemu udowodnić, że możliwe jest dostarczenie siłami polskiego przemysłu dobrych technologii, spotykających się z uznaniem klienta oraz użytkowników, w postaci Sił Zbrojnych RP.
Na mocy podpisanej umowy przed inżynierami z HCP stoi zadanie zmiany projektu technicznego i prototypu (w ramach realizacji pracy wdrożeniowej) mostu wraz z dokumentacją techniczną oraz produkcja 40-metrowego wojskowego mostu towarzyszącego, zgodnie z wymogami i potrzebami Sił Zbrojnych RP. Konsorcjum zapewni także system wsparcia logistycznego w całym cyklu życia (Parki pontonowe po raz drugi, 2020-01-10).
Zbigniew Sługocki, prokurent oraz koordynator programu Obronność i Bezpieczeństwo w HCP dodał: Mijają 3 lata odkąd zaczęliśmy w H. Cegielski-Poznań realizować zakrojony na szeroką skalę program powrotu spółki do programów obronnych. Jestem dumny, że to właśnie naszej firmie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie powierza takie zadanie. Produkcja mostów w naszej fabryce zapewnia żołnierzom bezpieczeństwo technologii oraz możliwość rozwoju dopracowanej technologicznie konstrukcji. Wierzę, że ten ważny kontrakt to początek aktywności Spółki w branży produkcji na potrzeby Sił Zbrojnych RP.
Prace nad mostem w HCP rozpoczną się niezwłocznie, tak by możliwe było jak najbardziej sprawne przejście do fazy produkcji seryjnej oraz przekazanie pierwszych modułów do użytkowania przez Jednostki inżynieryjno-saperskie Wojska Polskiego (Zestawy budowy podpór mostów tymczasowych dla MON, 2020-06-12).
Postępowanie w tej sprawie było prowadzone przez IU MON od 19 listopada 2019. Termin składania ofert wyznaczono na 18 stycznia 2020. Jednak otwarcie ostatecznych ofert nastąpiło dopiero 7 grudnia. Konsorcjum HCP i WB Electronics było jedynym oferentem. Co ciekawe, oferty ostatecznej nie złożyło konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, które jeszcze w styczniu wyrażało zainteresowanie udziałem – zwłaszcza, że konsorcjum te wykonało prototyp MS-40 Daglezja-S (Mosty MS-40 dla WP, 2019-11-22).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.