W ramach wydarzenia, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółka z Tarnowa zaprezentowała autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych Perun. To zaawansowany system bezzałogowy zaprojektowany do działań w środowisku bojowym – łączący autonomiczną mobilność, integrację sensorów, nowoczesne systemy komunikacji oraz moduł uzbrojenia, dostosowany do realizacji zadań zarówno rozpoznawczych, jak i ofensywnych.
Zdjęcia: Zakłady Mechaniczne Tarnów
Udział Zakładów Mechanicznych Tarnów w EDID25 to nie tylko okazja do zaprezentowania efektów prac badawczo-rozwojowych, ale także dowód na to, jak istotną rolę pełni zakładowe Centrum Badawczo-Rozwojowe w budowaniu nowoczesnych zdolności obronnych. W ZMT koncentrowane są prace na tworzeniu rozwiązań odpowiadających aktualnym i przyszłym wymaganiom pola walki, w ścisłej współpracy z przedstawicielami sił zbrojnych i przemysłu obronnego.
Zakłady Mechaniczne Tarnów są również uczestnikiem międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego CUGS (Combat Unmanned Ground System), zarządzanego przez Europejską Agencję Obrony. ZMT należy do konsorcjum 29 podmiotów z 9 krajów europejskich, które wspólnie realizują projekt mający na celu opracowanie demonstratora technologii bezzałogowych bojowych pojazdów lądowych o wysokiej autonomii (Europejska Agencja Obrony sfinansuje rozwój bojowych bezzałogowców lądowych).
Udział w EDID25 to ważna okazja do zaprezentowania kompetencji Zakładów Mechanicznych Tarnów w obszarze zaawansowanych systemów bezzałogowych oraz aktywnego zaangażowania w rozwój europejskich technologii obronnych. Spółka z dumą reprezentuje polski przemysł obronny w gronie europejskich liderów innowacji.
Perun
Projekt pod nazwą autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych Perun finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców. Został opracowany przez konsorcjum z ZMT na czele, w skład którego wchodzą także Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego oraz białostocka spółka STEKOP.
Przeznaczeniem pojazdu jest prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, patrolowanie i dozorowanie tras/stref, zadania logistyczne i ewakuacyjne a także wsparcie ogniowe wojsk własnych. Kierowaniem działaniami pojazdu i użyciem pokładowego uzbrojenia i osprzętu zajmować się powinno dwóch żołnierzy, znajdujących się w pojeździe bazowym lub w terenie za pomocą przenośnych pulpitów. Perun jest także pierwszym w Polsce autonomicznym robotem, który wykonał dziesięciogodzinny nieprzerwany patrol na dystansie 50 km.
Napędzany jest silnikiem spalinowym i charakteryzuje się dużą dzielnością terenową. Uzbrojony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C, system optoelektroniczny z dalmierzem laserowym, skaner 3D, odbiornik GPS czy detektor kierunku strzału. Jego masa całkowita to 900 kg.
Czytaj także: