Przez ostatnie prawie dziesięć lat prowadziłem bardzo konsekwentną politykę wobec Ukrainy – naszego sąsiada, prowadziłem także konsekwentną politykę wobec Rosji, a także wobec naszego największego i najważniejszego bez wątpienia sojuszniku, jakim są Stany Zjednoczone Ameryki. Od pierwszego dnia kiedy zacząłem pełnić urząd Prezydenta Rzeczypospolitej do teraz nie zmieniłem w tym zakresie swojego zdania – mówił Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu otwierającym posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski, KPRP
Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele polskiej sceny politycznej. Tematem rozmów ma być bezpieczeństwo Polski w kontekście sytuacji międzynarodowej.
Zdaniem Prezydenta dzisiejsze posiedzenie jest miejscem do rozmowy o najważniejszych kwestiach z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa. – Spotykamy się w momencie, w którym pojawiły się perspektywy na zakończenie wojny [na Ukrainie], a przynajmniej wynegocjowania jakiegoś rozejmu – przede wszystkim uzyskania efektu, w którym przestaną ginąć ludzie – podkreślił.
Zwrócił uwagę, że posiedzenie Rady odbywa się dokładnie w 3. rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Stanowisko Polski jest trwałem i niezmienne – ta wojna musi się zakończyć sprawiedliwym i trwałym pokojem. To znaczy takim, którym sprawi, że w przyszłości nie dojedzie do wybuchu kolejnego, być może jeszcze większego konfliktu. A ten pokój musi być taki, żeby w przyszłości Rosja nikogo już nie napadła – mówił Andrzej Duda.
Wyjaśnił, że ważne jest wynegocjowanie silnych i wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa dla Polski i Europy. – To jest z naszego punktu widzenia najistotniejsza kwestia, co w praktyce oznacza przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego – akcentował Prezydent.
Przekazał, że w sobotę podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych odbył rozmowę z Donaldem Trumpem, a w ostatnim czasie spotkał się także z przedstawicielami amerykańskiej administracji: Szefem Pentagonu Petem Hegsethem i Specjalnym Wysłannikiem ds. Rosji i Ukrainy Keithem Kelloggiem. – Polska powinna aktywnie zabierać głos w sprawach dotyczących całej Europy. I to ma znaczenie fundamentalne – mówił.
Prezydent ocenił, że bez wątpienia Stany Zjednoczone odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w naszej części Europy. – Od samego początku mojej prezydentury robię wszystko, by umacniać więzi transatlantyckie i wzmacniać obecność także wojsk NATO w Polsce, a zwłaszcza obecność amerykańską, bo jest to największa i najsilniejsza armia w Sojuszu – wskazał.
Uczestnicy posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego:
- Andrzej Duda, Prezydent RP
- Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP
- Małgorzata Kidawa–Błońska, Marszałek Senatu RP
- Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów
- Władysław Kosiniak–Kamysz, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej
- Jan Grabiec, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
- Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych
- Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych
- Mariusz Błaszczak, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość
- Zbigniew Konwiński, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni
- Paweł Śliz, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga
- Piotr Zgorzelski, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga
- Anna Maria Żukowska, Przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewica
- Grzegorz Adam Płaczek, Przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja
- Marcelina Zawisza, Przewodnicząca Koła Poselskiego Razem
- Marek Jakubiak, Przewodniczący Koła Poselskiego Wolni Republikanie
- Gen. Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego WP
- Małgorzata Paprocka, Szef Kancelarii Prezydenta RP
- Dariusz Łukowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
- Marcin Mastalerek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szef Gabinetu Prezydenta RP
- Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szef Biura Polityki Międzynarodowej
- Mirosław Wiklik, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego
- Mieszko Pawlak, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ds. Międzynarodowej Polityki Bezpieczeństwa
- Nikodem Rachoń, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Zastępca Szefa Biura Polityki Międzynarodowej
- Diana Głownia, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Rzecznik Prasowy Prezydenta RP
Dziś mija 3. rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie – łącząc się online – w czasie szczytu Support Ukraine 2025. Podkreślał, że od samego początku wspiera Ukrainę, przypominając, że dzień przed rosyjską napaścią był wraz z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w Kijowie, by wyrazić swoją solidarność z narodem ukraińskim. Zwrócił uwagę, że Polska od dawna ostrzegała świat przed „prawdziwymi intencjami Kremla”.
Nie ma i nie będzie lepszego gwaranta bezpieczeństwa niż Sojusz Północnoatlantycki, którego kluczowym filarem są Stany Zjednoczone. Dlatego podczas mojej prezydentury, przez dziesięć lat, konsekwentnie dążyłem do zwiększenia obecności Ameryki w Polsce i w całej Europie – mówił.