19 czerwca br. indyjski portal branżowy Vayu Aerospace and Defence Review poinformował, że polska Grupa WB dostarczyła dla indyjskich sił zbrojnych ok. 100-120 egzemplarzy amunicji krążącej Warmate. Postępowanie przetargowe w tej sprawie zostało ogłoszone w 2020 roku. Bezzałogowce bojowe miały trafić do jednostek specjalnych indyjskich wojsk lądowych (Bhāratīyan Thalasēnā) (Więcej amunicji krążącej Warmate dla Wojska Polskiego).
Media indyjskie informują, że polska Grupa WB dostarczyła dla indyjskich sił zbrojnych ok. 100-120 egzemplarzy amunicji krążącej Warmate / Zdjęcie: Grupa WB
Według doniesień medialnych, konkurencyjne oferty mieli zgłosić producenci z USA i Izraela, a więc czołowych producentów systemów bezzałogowych na świecie. Zwyciężyła jednak oferta WB Electronics India Ltd z Delhi, w której polska Grupa WB posiada 50% udziałów.
Dotychczas, zestawy Warmate, oprócz do Wojska Polskiego (jako Inteligentny System Kierowany do Rażenia Celów Warmate 1 w wersji 3.0), trafiły do Ukrainy (gdzie są używane w obecnych działaniach wojennych) czy Turcji (użyte w działaniach wojennych w Libii) (Grupa WB ujawnia bojowo-rozpoznawczy X-FRONTER ,Grupa WB dostarczyła Warmate za granicę, Kolejne zamówienie eksportowe na Warmate, Warmate odnaleziony w Libii).
https://twitter.com/ReviewVayu/status/1538483969301397504?s=20&t=lVqWs45GBHVxIh5ikLBP0A
Warmate ma masę własną 4 kg, długość kadłuba 1,1 m, rozpiętość skrzydeł 1,4 m. Napędzany jest silnikiem elektrycznym zasilanym z baterii, który pozwala na 1,5-godzinny lot. Jego uzbrojeniem jest wymienna głowica bojowa. Warmate 1 używa nawigacji satelitarnej i zliczeniowej (GPS/INS) i wykonuje loty z wykorzystaniem autopilota wspomaganego systemem automatycznego śledzenia celu (videotracker).
Warmate jest przeznaczony do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. Warmate może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jestw moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Sterowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator ma pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.
Redakcja Magazynu Militarnego MILMAG uzyskała komentarz ws. doniesień medialnych z Indii od dyrektora ds. komunikacji Grupy WB, Remigiusza Wilka:
Grupa WB nie odnosi się do doniesień medialnych dotyczących dostaw lub zawarcia umów, o ile nie potwierdzi tego klient. System Warmate wygrał konkurencyjne postępowania na dostawy w kilku państwach NATO i poza Sojuszem. Porównywano w nich takie parametry jak celność, zdolności rażenia czy operacje w szczególnych warunkach – na przykład na dużych wysokościach. Jest to jeden z niewielu systemów amunicji krążącej w pełni sprawdzonych podczas pełnoskalowego konfliktu zbrojnego. Dodatkowo może – jako jedyny lub jeden z niewielu – operować w ramach roju. Współpracuje też z innymi systemami Grupy WB, jak system kierowania U-Gate oraz system bezzałogowy FlyEye. Działać może pod kontrolą systemu zarządzania polem walki Topaz Swarm.