W piątek, 1 marca, Sztab Generalny Wojska Polskiego (SG WP) poinformował w mediach społecznościowych, że operator Jednostki Wojskowej Komandosów, pies bojowy ETO (nr ewidencyjny 3491) został pierwszym podoficerem Wojska Polskiego w stopniu plutonowego.
Zdjęcia: Task Force-52/Jednostka Wojskowa Komandosów
Na uroczystej zbiórce w Camp BART w Iraku dowódca polskiego kontyngentu odczytał akt mianowania K9 podpisany przez dowódcę JWK płka. Marcina Suszko, datowany na 22 stycznia 2024 i przypiął pagon ze stopniem do kamizelki bojowej plutonowego.
Na co dzień pies pełni służbę w JWK, a w PKW Irak od grudnia 2023 roku. Jest wyszkolony w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia.
Jego przewodnikiem (przełożonym) jest Domel, podoficer z JWK. Łączy ich specjalna więź. Owczarek jest niezwykle hardy i pracowity. Im trudniejsze zadanie, tym lepiej. Największą karą dla niego jest bezczynność – mówi Domel. Na podstawie opracowanego przez siebie programu szkolenia przewodników i psów, razem z ETO każdego dnia prowadzą zajęcia dla Irakijczyków.
W piątek, 24 listopada 2023, SG WP informował, że żołnierze Wojska Polskiego w uznaniu roli K9 w operacjach bojowych wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Jak dodano, szef SG WP gen. Wiesław Kukuła zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje. Prawo do nadawania psom stopnia wojskowego będą mieli dowódcy jednostek, w których pełnią one służbę.
W czwartek, 14 grudnia 2023, SG WP poinformował, że odpowiedni rozkaz dotyczący stopni wojskowych dla psów bojowych wszedł w życie. Ustanowiono 6-stopniową gradację: szeregowego, starszego szeregowego, kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta. Każdy K9 uzyska nominację dopiero po ukończeniu kursu podstawowego i zdaniu specjalnego egzaminu oraz uzyskaniu odpowiedniego atestu w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.
Aby otrzymać wyższy stopień, pies będzie musiał pozytywnie przejść ponowną certyfikację i otrzymać ocenę bardzo dobrą po pierwszym roku służby od ukończenia szkolenia podstawowego. Przyznawanie kolejnych stopni psom nie będzie mogło nastąpić wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego nadania stopnia, przy jednoczesnym spełnieniu wymogu uzyskania oceny bardzo dobrej z certyfikacji.
Z wnioskiem o awans będą mogli występować przewodnicy psów lub dowódcy jednostek. Stopnie będą obowiązywały dożywotnio. Mianowania odbywać się będą z okazji święta Wojsko Polskiego, jednostki wojskowej, w której pies służy lub innej uroczystości.
Podoficer na czterech łapach 🦮
Operator Jednostki Wojskowej Komandosów, pies bojowy ETO został pierwszym podoficerem #WojskoPolskie 🇵🇱 w stopniu plutonowego.
Na uroczystej zbiórce w Camp BART w Iraku dowódca polskiego kontyngentu odczytał akt mianowania #K9 i przypiął pagon… pic.twitter.com/8brgz651XJ
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) March 1, 2024
#K9 – nasze psy bojowe! Nasi psi superbohaterowie!
Ps. 🐕 mają szansę na uzyskanie stopni wojskowych. Rozkaz już obowiązuje.
✔️ #WZZPodlasie pic.twitter.com/GW3vDrKNDa
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) December 18, 2023
🐾 Najwyższy rangą spośród nich będzie sierżantem, najniższy zaś szeregowym. Każdy #K9 uzyska nominację dopiero po ukończeniu kursu podstawowego i zdaniu specjalnego egzaminu.
Rozkaz wprowadzający stopnie wojskowe dla psów służących w #WojskoPolskie już obowiązuje!
☑️… pic.twitter.com/YSETMMeBji
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) December 14, 2023
Stopnie wojskowe dla psów służbowych! 🇵🇱
Żołnierze w uznaniu roli #K9 w operacjach bojowych #WojskoPolskie wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych.
Szef @SztabGenWP zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje.… pic.twitter.com/1aX27a9FgS
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) November 24, 2023