Zgodnie z informacją anonimowego źródła brygadowy komplet S-500 trafił do związku operacyjnego pełniącego dyżury bojowe w ramach ochrony przestrzeni powietrznej i kosmicznej nad stolicą Rosji. TASS w swojej informacji podał, że trafił on do 15 Armii Sił Powietrzno-Kosmicznych Specjalnego Przeznaczenia (15 Armija Wozduszno-Kosmiczeskich Sił Osobogo Naznaczenija)(Rosja ujawniła S-500 Promietiej/Triumfator-M) .
Jeden z nowych elementów w systemie S-500 wyrzutnia 55P6 przenosząca dwa pociski przeciwrakietowe, najprawdopodobniej 77N6 / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Rosji
O rozpoczęciu dostaw S-500 do wojska wcześniej – 16 września br. informował również wicepremier FR Jurij Borisow. Zaznaczył przy tym jednak, że obecnie dostawy obejmują jedynie wybrane elementy, a nie zestaw w pełnej konfiguracji.
Analiza
Aktualna informacja przekazana przez TASS budzi pewne wątpliwości. Po pierwsze wskazana tam 15 Armia Sił Powietrzno-Kosmicznych Specjalnego Przeznaczenia jest związkiem odpowiedzialnym za śledzenie obiektów kosmicznych oraz wykrywanie ataku rakietowego, a nie do zwalczania wykrytych celów. Najprawdopodobniej przypisanie dostaw S-500 temu związkowi wynika z błędnej interpretacji ogólnikowej wypowiedzi cytowanego źródła.
Za obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową stolicy odpowiada 1 Armia Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Specjalnego Przeznaczenia (1 Armija Protiwowozdusznoj i Protiworakietnoj Oborony Osobogo Naznaczenija), w skład której wchodzą dwie dywizje obrony przeciwlotniczej: 4 Dywizja Obrony Przeciwlotniczej z dowództwem w Dołgoprudnym i 5 Dywizja Obrony Przeciwlotniczej z dowództwem w Widnoje, a także jedna dywizja obrony przeciwrakietowej: 9 Dywizja Obrony Przeciwrakietowej z dowództwem w Sofrino-1.
Każda z dywizji przeciwlotniczych ma w swoim składzie po 4 pułki rakiet przeciwlotniczych wyposażone w zestawy przeciwlotnicze S-400, S-300PM oraz Pancyr-S (niejasne jest podporządkowanie dziewiątego pułku 1 Armii – przeznaczonego do działań manewrowych 799 prplot wyposażonego w zestawy Pancyr-S).
Wedle dotychczasowych zapowiedzi zestawy S-500 miały stać się uzupełnieniem zestawów S-400 dysponując oprócz dotychczasowych zdolności przeciwlotniczych takich samych jak S-400, rozbudowanymi możliwościami zwalczania rakiet balistycznych przy pomocy nowych pocisków 77N6. W związku z tym spodziewano się że trafią one do pułków rakiet przeciwlotniczych zastępując pozostałe tam jeszcze dywizjony uzbrojone w zestawy S-300PM. Wspomniane źródło wspomina jednak o komplecie brygadowym, co sugeruje że docelową jednostką organizacyjną S-500 będą brygady. Może to wskazywać, że wraz z dostarczeniem S-500 dotychczasowe pułki rakiet przeciwlotniczych zostaną przeformowane w brygady. Drugą możliwością (choć wydaje się, że mniej prawdopodobną) jest włączenie przeciwrakietowego komponentu S-500 do 9 Dywizji Obrony Przeciwrakietowej. Aktualnie jest ona uzbrojona w zmodernizowany system obrony przeciwrakietowej A-135, którego rakiety 53T6M umieszczone są w, stanowiących samodzielne jednostki wojskowe, pięciu kompleksach przeciwrakietowych wokół Moskwy.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.