28 lipca szef Dowództwa Północnoamerykańskiego Stanów Zjednoczonych (USNORTHCOM) i Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej NORAD (North American Aerospace Defense Command) gen. Glen D. VanHerck poinformował, że od 8 do 15 lipca zrealizowano ćwiczenie o kr. GIDE 3 (Global Information Dominance Experiment 3), które ma zbliżyć siły zbrojne do uzyskania przewagi informacyjnej nad każdym przeciwnikiem i pozwolić, dzięki sztucznej inteligencji, przewidywać ich działania militarne.
USNORTHCOM i NORAD przeprowadziły ćwiczenie o kr. GIDE 3, które ma zbliżyć siły zbrojne USA do uzyskania przewagi informacyjnej nad każdym przeciwnikiem i pozwolić, dzięki sztucznej inteligencji, przewidywać ich działania militarne / Zdjęcie: Tech. Sgt. Tommy Grimes, USAF
W ćwiczeniu nadzorowanym przez USNORTHCOM i NORAD wzięły udział wszystkie z jedenastu połączonych dowództw: geograficznych (Afrykańskie USAFRICOM, Centralne USCENTCOM, Europejskie USEUCOM, Indo-Pacyficzne USINDOPACOM, Południowe USSOUTHCOM i Kosmiczne USSPACECOM) i funkcyjnych (Cybernetyczne USCYBERCOM, Specjalne USSOCOM, Strategiczne USSTRATCOM i Transportowe USTRANSCOM) (BAE Systems wesprze wykrywanie zagrożeń masowego rażenia).
O ile większość zagadnień związanych z ćwiczeniem pozostaje niejawna, wiadomo jednak, iż koncentrowało się na scenariuszu przeciwdziałania przejęcia kontroli nad szlakami komunikacyjnymi, takimi jak Kanał Panamski, przez przeciwnika. Połączenie globalnych sieci czujników, systemów sztucznej inteligencji (uczenia maszynowego) i zasobami przetwarzania danych w chmurze pozwoliło na próbę uzyskania dominacji informacyjnej i wyższości procesu decyzyjnego (BAE dostarczy oprogramowanie dla DIA).
Według gen. VanHercka, sztuczna inteligencja i narzędzia do uczenia maszynowego przetestowane w ćwiczeniu mogą kiedyś pozwolić Pentagonowi uzyskać solidną zdolność do przewidywania z wyprzedzeniem z pewną niezawodnością na podstawie oceny wzorców, trendów i anomalii w ogromnych zbiorach danych w chmurze. Krótko mówiąc, sztuczna inteligencja może wykryć zmiany w danych zbieranych przez wszystkie amerykańskie zasoby na całym świecie, co pozwoli decydentom na skupienie uwagi na danym obszarze (BAE zapewni bezpieczeństwo amerykańskim sieciom rządowym).
Ćwiczenie było również sposobem na przetestowanie zmiany podstawowego sposobu wykorzystywania informacji i danych w przestrzeni decyzyjnej z poziomu taktycznego na poziom strategiczny, nie tylko dla kierownictwa wojskowego, ale i kontroli cywilnej sił zbrojnych, w tym prezydenta. Ma to pozwolić na szybsze reagowanie z wyprzedzeniem i umożliwić prowadzenie działań odstraszających zanim wystąpi kryzys lub ten przeistoczy się w konflikt zbrojny. Gen. VanHerck podkreślił, że w tej chwili zagrożenia i tempo zmian w środowisku geostrategicznym postępują w alarmującym tempie, mając tu na myśli przede wszystkim Chiny i Rosję.
Co ciekawe, w ćwiczeniu wykorzystano nie tylko zasoby wojskowe, ale i komercyjne od nieujawnionych dostawców, dostarczane w czasie rzeczywistym. Obejmowały także wsparcie ze strony Połączonego Centrum Sztucznej Inteligencji (Joint Artificial Intelligence Center, JAIC) przy Pentagonie czy zespołu badawczego przy projekcie Maven, realizowanym wspólnie z Google LLC, związanym z analizą zdjęć satelitarnych przez sztuczną inteligencję. Zbierane w chmurze informacje, które są przetwarzane przez sztuczną inteligencję, mogą też być przekazywane sojusznikom, również w czasie rzeczywistym, jeśli taka będzie potrzeba (Agile Condor z algorytmami sztucznej inteligencji).
Co ciekawe, amerykańskie wojska lotnicze (US Air Force, USAF) i lądowe (US Army) już wcześniej badały podobne koncepcje wykorzystania zbieranych danych do wyłapywania zbieżności przez sztuczną inteligencję. Jednak najnowsze eksperymenty zakładały różne scenariusze, ponieważ dowództwo nie chce tworzyć nowych narzędzi, a bazować na dostępnych zasobach. Różnicą był poziom decyzyjny: rodzaje sił zbrojnych koncentrowały się tylko na poziomie taktycznym, a USNORTHCOM i NORAD chcą przenieść do na poziom strategiczny (Departament Obrony USA anulował ogromny kontrakt z Microsoftem).