Rodzina Warmate
Warmate TL (Tube Launch) jest zamontowany w specjalnie opracowanej wyrzutni, a rozłożenie powierzchni nośnych odbywa się automatycznie podczas startu
Warmate to jeden ze sztandarowych produktów Grupy WB. Bezzałogowiec przenoszący głowicę bojową jest precyzyjnym pociskiem uderzeniowym, a w połączeniu z głowicą rozpoznawczą stanowi efektywny system klasy ISTAR
Grupa WB planuje w Kielcach premierę nowej generacji amunicji krążącej. Debiutujący Warmate TL (Tube Launch) został zaprojektowany tak, aby do minimum ułatwić i skrócić czas rozkładania platformy. TL jest zamontowany w specjalnie opracowanej wyrzutni kasetowej, a rozłożenie powierzchni nośnych odbywa się automatycznie podczas startu. Tak skonfigurowany system może być łatwo transportowany i niezwłocznie przygotowany do walki.
Obecnie Grupa WB oferuje kilka wersji systemu. Oprócz Tube Launch są to plecakowa wersja Warmate 1 oraz większa, wymagająca pojazdu bazowego z wyrzutnią Warmate 2, która swoją premierę miała na ubiegłorocznym MSPO.
Powstały również specjalistyczne odmiany: Warmate R (wersja obserwacyjna – wyposażona w stabilizowaną głowicę EO/IR umożliwiającą określanie współrzędnych celu na potrzeby artylerii bądź bojowych odmian Warmate) oraz Warmate V (odmianie pionowego startu i lądowania). Ta ostatnia w postaci zdalnie sterowanego sześciowirnikowca jest przeznaczona do użytkowania w trudno dostępnym terenie, gdzie infrastruktura uniemożliwia identyfikację celu przez klasyczne odmiany. Warmate V może poruszać się wolniej i dotrzeć do trudnych do penetracji lokalizacji. Takie rozwiązanie pozwala zarówno na bardzo precyzyjne uderzenie, jak i minimalizację błędu przy identyfikacji celu. Wersja pionowego startu i lądowania może być wyposażoną w jedną z głowic bojowych lub w głowicę rozpoznawczą EO/IR.
Każda z wersji bojowych Warmate może być wyposażona w jedną z rodziny głowic: odłamkowo-burzącą (HE), przeciwpancerną kumulacyjną (HEAT), termobaryczną (FAE) lub rozpoznawczą (R). Wybór głowicy odbywa się przed misją i zależy od typu obiektu przeznaczonego do zniszczenia.
System zarządzania walką TOPAZ
TOPAZ został wyposażony w protokoły interoperacyjne zgodne ze standardami NATO. Może być wykorzystywany podczas misji z wykorzystaniem podkładów map cyfrowych używanych zarówno przez Wojsko Polskie, jak i armie sojusznicze
TOPAZ składa się z pięciu modułów zapewniających dowódcom pełną świadomość sytuacyjną na wielowymiarowym polu walki: TOPAZ Tactics, TOPAZ Reccon, TOPAZ Strike, TOPAZ Logistics i TOPAZ Fire
Drugim kluczowym dla Grupy WB produktem prezentowanym w Kielcach jest Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ. Jest on efektem wieloletnich prac ożarowskiej spółki, która rozwija aplikacje klasy C4ISTAR i BMS od lat 1990, gdy system trafił do Wojsk Rakietowych i Artylerii wraz z cyfrową platformą łączności FONET. Obecnie TOPAZ, zgodnie z zapewnieniem producenta, może być wykorzystany do zarządzania polem walki na szczeblu taktycznym: od pojedynczego żołnierza aż do poziomu dowództwa batalionu.
Rolą systemu TOPAZ ICMS (Integrated Combat Management System) ma być zapewnienie bezpiecznego i niezawodnego przesyłu informacji w najbardziej ekstremalnych warunkach pola walki. Jego rolą ma być zapewnienie dowódcom każdego szczebla taktycznego informacji umożliwiających kontrolę podległych mu sił podczas każdego rodzaju misji.
Pomimo, iż pierwotnie TOPAZ powstał jako narzędzie służące do kierowania ogniem artyleryjskim, wyewoluował obecnie w znacznie bardziej kompleksowe rozwiązanie. Za jego pomocą można utworzyć w pełni zintegrowaną siec łączności i dowodzenia opartą nie tylko na komponentach oferowanych przez Grupę WB. Zdolność do integracji z rozwiązaniami innych producentów umożliwia na stworzenie rozbudowanej infrastruktury dowódczej, pozwalającej na skuteczne zarządzanie wszystkimi rodzajami sił zbrojnych. Wpięte w TOPAZ mogą być zarówno radiostacje wojskowe, cyfrowe platformy dowodzenia i komunikacji jak i systemy kierowania ogniem.
Lata eksploatacji systemu w Siłach Zbrojnych RP zarówno w kraju, jak i podczas misji zagranicznych skłoniły producenta do rozbudowy systemu o funkcjonalności związane z rozpoznaniem z wykorzystaniem różnorodnych sensorów (radary, systemy optoelektroniczne, systemy rozpoznania pasywnego), dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego oraz kierowania uderzeniami amunicji krążącej.
W trakcie swej ewolucji TOPAZ wzbogacił się w szereg protokołów interoperacyjnych, zgodnych ze standardami NATO. Umożliwiło to wykorzystanie systemu podczas realizacji misji z wykorzystaniem map cyfrowych używanych zarówno przez Sił Zbrojnych RP jak i armie sojusznicze. Co istotne, poszczególne komponenty mogą być spięte ze sobą zarówno za pomocą sieci przewodowych jak i radiolinii i łączności satelitarnej (KF, UKF, UHF, SAT). W sieć można wpiąć systemy nawigacji inercyjnej, radary pola walki i środki rozpoznania optoelektronicznego.
Wraz z rozbudową architektury TOPAZ został podzielony na podsystemy.
TOPAZ Tactics – zapewniający funkcjonalność systemu zarzadzania polem walki (m.in. obsługa map cyfrowych, sytuacja taktyczna, BFT, interoperacyjność)
TOPAZ Fire – moduł kierowania ogniem, przeznaczony zarówno do wykorzystania na wozach dowodzenia jak i na środkach ogniowych różnorodnych typów np. samobieżnych haubic 155 mm, samobieżnych moździerzy 120 mm, wyrzutniach rakietowych. Moduł realizuje zarówno obliczenia balistyczne zgodnie z NABK jak również przeznaczony jest do obsługi środków ogniowych i amunicji byłego Układu Warszawskiego, na przykład samobieżnych haubic 152 i 122 mm. Moduł może występować także jako odrębny produkt w postaci uniwersalnego kalkulatora artyleryjskiego.
TOPAZ Reccon – moduł rozpoznania (środki optoelektroniczne, radary, bezzałogowce, inne sensory rozpoznawcze)
TOPAZ Strike – kierowanie bezzałogowymi środkami uderzenia (Warmate)
TOPAZ Logistics – zarządzanie środkami zaopatrzenia (np. dowóz amunicji), wsparcie serwisowe.
Grupa WB wskazuje, że jedną z podstawowych cech TOPAZ jest jego modułowość i skalowalność. Dzięki temu, że system może wspierać operacje na każdym szczeblu dowodzenia. Do dziś wyposażono w niego przeszło 500 pojazdów Sił Zbrojnych, między innymi haubice 2S1 Gożdzik, armatohaubice wz. 1977 Dana, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, kołowe transportery Rosomak czy też samobieżne moździerze Rak, w których funkcjonalności systemu zostały zweryfikowane i przebadane przez wojsko. W czerwcu 2019 roku system został uhonorowany nagrodą Grand Prix Lider Bezpieczeństwa Państwa przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Ochrona infrastruktury krytycznej
AMSTA to zdalnie zarządzany system monitoringu rozległych obszarów i obiektów infrastruktury krytycznej, pozwalający na ich monitorowanie i ochronę
Sensor obrazowy AMSTA. Rozwijany przez wchodzącą w skład Grupy WB spółkę Mindmade system gromadzi nie tylko dane sejsmiczne, ale również pozwala na prowadzenie obserwacji perymetru chronionego obszaru
System AMSTA/CIS jest stworzony do monitorowania rozległych obszarów lub ważnych obiektów infrastruktury
Przenośna konsola systemu AMSTA umożliwia odbieranie sygnałów od sensorów nawet przez piesze patrole
W Kielcach zaprezentowany zostanie kompleks detektorów sejsmicznych AMSTA (Advanced Monitoring of Stand-off Areas). To zdalnie zarządzany system monitoringu rozległych obszarów i obiektów infrastruktury krytycznej, pozwalający na ich monitorowanie i ochronę. AMSTA ma również rozpoznawać, zależnie od zastosowanych czujników różne zjawiska zachodzące na chronionym obszarze. System wyposażony jest w szereg czujników wykrywających obecność intruzów poruszających się zarówno pieszo, jak i pojazdami. Przeznaczony jest do monitorowania rozległych obszarów lub ważnych obiektów infrastruktury. Może być również wykorzystany do monitorowania bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, ważnej infrastruktury gospodarczej takiej jak elektrownie, rafinerie, gazociągi oraz rozległych obiektów wojskowych, jak bazy, lotniska, poligony czy miejsca czasowej dyslokacji wojsk.
30 lipca Grupa WB podpisała umowę ze Strażą Graniczną na dostawę sześciu zestawów z opcją na cztery kolejne. Kontrakt zawarli w siedzibie Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej prezes spółki MindMade Roman Musiał i członek zarządu Grupy WB Jan Jakub Szczyrek. Straż Graniczna reprezentowali Naczelnik Wydziału Techniki Specjalnej i Optoelektroniki Biura Techniki i Zaopatrzenia ppłk Sebastian Zwoliński oraz Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia płk Zbigniew Bartnicki.
Celem dostawy jest doposażenie jednostek organizacyjnych pograniczników w zestawy urządzeń perymetrycznych zwiększających funkcjonalność monitorowania i wykrywania przekroczeń granicy państwowej przez osoby i pojazdy. W skład zestawów wchodzą czujniki sejsmiczne, kamery, przenośne odbiorniki alarmowe, systemy łączności lokalnej LCS (Local Communication System) i odległej SOCS (Stand Off Communication System) oraz stacjonarne centrum zarządzania wraz z aplikacją nadzorującą.
Zastosowane w czujnikach sejsmicznych rozwiązania techniczne bazują na unikalnych i opartych o sieci neuronowe algorytmach obróbki sygnałów. Ponadto do przesyłania danych i informacji o przekroczeniach stref chronionych wykorzystywane są systemu łączności o niskim poborze mocy. Zestawy mogą także służyć do ochrony takich obiektów jak lotniska, duże zakłady przemysłowe, ujęcia wody pitnej, magazyny, elektrownie, rafinerie, rurociągi czy gazoporty.
Zarządzanie kryzysowe
Produkowana przez MINDMADE Platforma Integracji Komunikacji PIK to dyspozytorski system łączności, spinający w jedną sieć radiotelefony różnego typu: cyfrowe, analogowe i standardu TETRA
W przypadku zaistnienia konieczności PIK umożliwia zdalną modyfikację parametrów radiowych bram PIK-GAT funkcjonujących na obszarze operacji
Na stoisku Grupy WB zaprezentowana zostanie Platforma Integracji Komunikacji PIK. To kompletny dyspozytorski system łączności, pozwalający na komunikację z użytkownikami w terenie, zarządzający użytkownikami zmieniając ich przypisanie do grup bez fizycznej ingerencji w radiotelefony. System w przypadku zaistnienia takiej konieczności umożliwia zdalną modyfikację parametrów radiowych bram PIK-GAT funkcjonujących na obszarze operacji. Dotyczy to zarówno łączności głosowej, jak i łączności IP. Dodatkowo pozwala on na łączenie w jeden spójny, zarządzany centralnie system radiołączności głosowej różnych i niekompatybilnych systemów łączności (np. DMR, Analog, TETRA, radiostacje wojskowe IP, a także standardowych telefonów z zainstalowaną autorską aplikacją Naciśnij i Mów).
Antypodsłuchowy WINES
Terminal systemu WINES (Wireless Network Shield) stanowiący element pasywnego systemu bezpieczeństwa antypodsłuchowego sieci telefonii komórkowej
Dodatkowo w Kielcach będzie można zapoznać się z WINES (Wireless Network Shield). Jest to pasywny system bezpieczeństwa antypodsłuchowego sieci telefonów komórkowych. Zgodnie z zapewnieniem producenta to rozwiązanie zapewniające wykrywanie nieuprawnionych manipulacji w sieciach GSM, UMTS i LTE w czasie rzeczywistym. Pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa wszystkich pasm telefonii komórkowej, zapewniając przy tym detekcję i analizę sygnału IMSI Catcherów oraz wykrywanie podsłuchów Man in the Middle. WINES ma też możliwość namierzenia lokalizacji podsłuchu.
Zdjęcia i rysunki: Grupa WB
Artykuł został pierwotnie opublikowany w MILMAG 07/2019