10 września, ostatniego dnia XXVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2020 w Kielcach, wręczono nagrody Defender dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa. Członkowie Komisji Konkursowej zdecydowali się przyznać w tym roku trzy takie nagrody – spółkom należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ): Zurad i Wojskowemu Centralnemu Biuru Konstrukcyjno-Technologicznemu (WCBKT), a także Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia (WITU) ze spółką Autocomp Management.
Członkowie Komisji Konkursowej zdecydowali się przyznać w tym roku trzy nagrody Defender / Zdjęcie: Targi Kielce
Nagroda Defender przyznawana jest za najbardziej nowoczesne i najciekawsze produkty lub rozwiązania z dziedziny obronności. Stanowi ona niejako potwierdzenie najwyższej jakości zaproponowanych rozwiązań. W tym roku wśród zgłoszonych do konkursu znalazło się dziewięć propozycji przygotowanych przez sześć spółek należących do PGZ. Swoje produkty przedstawiły: PSO Maskpol, PCO, OBR CTM, WCBKT (jako konsorcjant rozwiązania zgłoszonego przez ITWL) oraz Mesko.
Kapituła konkursu nagrodziła mobilny moduł RobUV przeznaczony do dezynfekcji (Zurad), sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych e-NOSP (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych – lider, WCBKT) oraz autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun (WITU z Autocomp Management) (MSPO 2020: Oferta ITWL, 2020-09-07).
Poza nagrodzonymi produktami do konkursu zgłoszone zostały: hełm kuloodporny HP-05 (PSO Maskpol), kamizelka kuloodporna KKZ-01 (PSO Maskpol), system weryfikacji temperatury AGAT-T (PCO), trał niekontaktowy o zmiennym zanurzeniu (OBR CTM), lekki przeciwpancerny zestaw rakietowy Pirat (Mesko – lider, Telesystem-Mesko), seria baterii termicznych BTR w technologii proszkowej do amunicji inteligentnej (Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych, Mesko – współpraca), amunicja czołgowa 120 mm x 570 z pociskiem podkalibrowym (APFSDS-T-TP) ze zmodyfikowanym ładunkiem miotającym (Mesko, Polski Holding Obronny – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Politechnika Poznańska) (MSPO 2020: System weryfikacji temperatury AGAT-T, 2020-09-08; MSPO 2020: Nowy trał z CTM, 2020-09-10).
e-NOSP
System zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych e-NOSP jest innowacyjnym rozwiązaniem wspierającym zarządzanie Big Data w aspekcie działalności logistycznej z wykorzystaniem środowiska sieciocentrycznego. Sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń NOSP ma również na celu maksymalizację wykorzystania dostępnych informacji w zakresie ich sprawności technicznej oraz lokalizacji w kontekście operacyjnego wykorzystania.
Jedną z nagród otrzymały Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych wraz z Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym za sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych e-NOSP. Podczas tegorocznych targów MSPO system był prezentowany na przykładzie zasilacza elektroenergetycznego LZE-6/M / Zdjęcie: ITWL
System bazuje na najnowszych rozwiązaniach metrologicznych, zdalnej transmisji danych pomiarowych i analizie numerycznej. System e-NOSP to nowoczesne rozwiązanie zbudowane w oparciu o technologię J2EE oraz grafowe i relacyjne bazy danych. Wyposażony jest w moduł analityczny realizujący skomplikowane wieloparametryczne algorytmy decyzyjne oraz graficzny interfejs użytkownika wykorzystujący najnowsze standardy używane przy budowie współczesnych aplikacji internetowych.
Został wdrożony do eksploatacji próbnej w Siłach Zbrojnych RP. Produkowane przez WCBKT S.A. urządzenia NOSP takie jak lotniskowe urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów typu LUZES V/D i LUZESV/N, lotniskowe zasilacze hydrauliczne typu LZH/N oraz lotniskowe zasilacze elektroenergetyczne LZE-6/M dostosowane do zasilania samolotów F-35, F-16, M346, B737 i G550, a także wszystkich samolotów i śmigłowców użytkowanych w SZ RP, technologicznie przygotowane są do doposażenia w modułowy system zdalnej diagnostyki i teletransmisji danych. Aktualnie systemem e-NOSP współpracuje pilotażowo z wytypowanymi urządzeniami. System posiada możliwość współpracy z większością urządzeń NOSP produkcji krajowej oprócz zasilaczy elektroenergetycznych, także z gazyfikatorami azotu i tlenu typu LGA/N i LGT/N oraz dystrybutorami tlenu, azotu i powietrza typu LDT/N, LDA/N i LDP/N.
Wytypowane urządzenia NOSP zostały doposażone w modułowy system zdalnej diagnostyki i przygotowane do pracy online w trybie teletransmisji danych. Aktualnie prowadzona jest eksploatacja nadzorowana systemu. Po jej zakończeniu system będzie sukcesywnie wdrażany w Siłach Zbrojnych RP. W pierwszej kolejności system będzie wdrażany na urządzeniach NOSP opracowanych i wyprodukowanych w WCBKT., a docelowo na wszystkich urządzeniach NOSP użytkowanych w Siłach Zbrojnych (w tym produkcji zagranicznej).
Parametry techniczne tych urządzeń są gromadzone w centralnej bazie danych, poddawane eksperckiej analizie i dystrybuowane do innych systemów wspierających eksploatację oraz zarządzanie gotowością SpW. System umożliwia zdalne monitorowanie parametrów technicznych każdego urządzenia w czasie rzeczywistym podczas jego pracy.
Sieciocentryczny system e-NOSP składa się z następujących modułów: moduł zdalnej diagnostyki zamontowany na urządzeniu, moduł użytkownika bezpośredniej obsługi, moduł w systemie SAMANTA wspierający eksploatację urządzeń NOSP w resorcie obrony narodowej oraz system wspierający serwis urządzeń NOSP oparty na technologii rozszerzonej rzeczywistości. Wdrożenie tego systemu w całym lotnictwie Sił Zbrojnych RP przyniesie wymierne efekty w zakresie:
– poprawy efektywności procesu zarządzania eksploatacją urządzeń NOSP poprzez zapewnienie przełożonym każdego poziomu dowodzenia informacji w czasie rzeczywistym, niezbędnych do ciągłego nadzoru nad procesem użytkowania i sprawnością tych urządzeń;
– zmiany strategii obsługowej;
– ograniczenia środków finansowych dedykowanych na procesy eksploatacyjno-obsługowe;
– zwiększenia niezawodności urządzeń poprzez wcześniejsze wykrywanie możliwych stanów awaryjnych wpływających na jakość obsługiwania statków powietrznych.
RobUV
RobUV to mobilny moduł UV na bazie emiterów UV-C przeznaczony do dezynfekcji, zasilany sieciowo lub bateryjnie. Efektem działania urządzenia jest zjonizowanie powietrza promieniowaniem UV-C oraz niszczenie organizmów żywych (bakterii, grzybów, drobnoustrojów, wirusów) na dowolnych powierzchniach wystawionych na oddziaływanie wysokoenergetycznego promieniowania UV-C (w ten sposób dezynfekuje się sale zabiegowe w szpitalach.
RobUV na bazie emiterów ultrafioletowych UV-C przeznaczony jest do dezynfekcji bakterii, grzybów, drobnoustrojów, wirusów na dowolnych powierzchniach, np. w szpitalach / Zdjęcie: PGZ
Rozwiązanie Zuradu jest mobilne (przenośne), odporne na drgania i uderzenia. RobUV może być sterowany zdalnie lub mieć zaprogramowaną ścieżkę ruchu. Istnieje możliwość modyfikacji modułu emitera, poprzez zamontowanie w nim podajnika do korespondencji, paczek, maseczek, rękawic, kombinezonów itp. lub przystosowany do użytkowania np. w pojazdach uprzywilejowanych. Możliwe jest też opracowanie małych modułów do bezpośredniej dezynfekcji uchwytów i klamek (jako nakładka z zasilaniem bateryjnym do ciągłego naświetlania z detekcją ruchu). Czas dezynfekcji – od 15 do 20 minut. Urządzenie UVC nie może być stosowane w obecności ludzi w pomieszczeniu, gdyż promieniowanie UV-C może powodować podrażnienia skóry i oczu.
Symulator Pioruna
Autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun powstało na zamówienie Wojska Polskiego, aby usprawnić szkolenie operatorów systemu. Symulator nie musi być łączony z trenażerami strzeleckimi Śnieżnik – choć takiej możliwości nie wykluczono. Symulator składa się z dwóch wyrzutni szafy z elektroniką systemu i projektora. W porównaniu z prawdziwą wyrzutnią Piorun, oddanie dwóch strzałów za pomocą symulatora całkowicie zwraca koszty jego zakupu. Na wyrzutniach możliwy jest montaż różnych rodzajów celowników, jak i możliwe jest trenowanie z pomocą przyrządów mechanicznych. W skład systemu wchodzą gogle wirtualnej rzeczywistości (VR), które symulują różne warunki pogodowe, dzień i noc (MSBS Grot dla Śnieżnika, 2020-03-02).
Pozostałe nagrody i wyróżnienia
Ostatniego dnia MSPO, jak co roku, przyznano także inne nagrody i wyróżnienia. Nagroda Główna Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za zwycięstwo w konkursie Najlepsza prezentacja – najlepsze stoisko trafiła do Inspektoratu Marynarki Wojennej, natomiast dyplom otrzymał Inspektorat Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nagroda Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych trafił do 4. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia za: stanowisko kontrolno-naprawcze SKN-1Z celownika DNRS/288 systemu kierowania ogniem wieży HITFIST z kto Rosomak.
Nagroda prezesa zarządu Targów Kielce trafiła do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i spółki Konfexim-2 za ubiór morski przeznaczony dla członków statków powietrznych wykonujących loty nad akwenami (pilotów, nawigatorów/techników pokładowych oraz ratowników) o nazwie MUP – Rescue Pack.
Nagrody za aranżację stoiska targowego i sposób promocji, wyróżnienia za atrakcyjny i interesujący sposób prezentacji stoiska trafiły kolejno do spółek: Hensoldt Holding Germany (Niemcy), Rafael Advanced Defense Systems (Izrael), Raytheon Technologies (USA) i WSK PZL-Świdnik (MSPO 2020: Oferta Rafaela w programie Narew, 2020-09-10).
Medale za oryginalny i nowatorski styl wystąpienia targowego trafiły do Hyundai Rotem Company (Korea Płd.; C-6), Lockheed Martin (USA; F-28) i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (F-1) (MSPO 2020: K2PL propozycją dla Wojska Polskiego, 2020-09-08).
Przyznano również nagrody dodatkowe. Medal za organizację Wystawy Narodowej Wielkiej Brytanii trafił do UK Defence and Security Exports, Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Intec Export Intelligence, natomiast medal za organizację i przeprowadzenie Wystawy Sił Zbrojnych trafił do Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.