2 maja Centralny Zarząd Służby Więziennej (CZSW) rozpoczął postępowanie na dostawę fabrycznie nowych 350 karabinków zasilanych nabojem 5,56 mm x 45. Oferty mają być dostarczone do 12 czerwca, kryterium oceny jest w 40% czas gwarancji (powyżej 48 miesięcy – 40 punktów, 36-48 miesięcy – 30 punktów, 24-36 miesięcy – 20 punktów, 24 miesiące – 10 punktów), a w 60% cena.
Służba Więzienna od ponad roku próbuje kupić nowy karabinek do amunicji 5,56 mm x 45. Początkowo planowano zamówienie samopowtarzalnych Beryli (taką odmianę nazwaną Beryl-SW pokazano w 2017), później szukano bardzo specyficznych odmian AR, a obecnie SW zamierza nabyć automatyczną (samoczynno-samopowtarzalną) broń modułową. Głównym kandydatem jest karabinek MSBS/Grot C16 FB-M1 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk
W postępowaniu ma zostać zastosowana procedura odwrócona, czyli najpierw CZSW dokona oceny ofert, a następnie zbada czy najkorzystniejsza propozycja nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu. Dostawy mają zostać zrealizowane do 90 od podpisania umowy. Karabinki w tym terminie powinny trafić do Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
Służba Więzienna szuka karabinka samoczynno-samopowtarzalnego do amunicji 5,56 mm x 45, charakteryzującego się modułową konstrukcją. Jest to definiowane jako możliwość modyfikacji broni w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych (na przykład wymiana lufy) bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Zgodnie z wymaganiami masa broni nie może przekroczyć 3,8 kg. Karabinek ma być wyposażony w lufę długości 350-410 mm i składaną kolbę z regulacją długości do strzelca w różnej postawie i różnie ubranego. Broń ma być zasilana z 30-nabojowych dwurzędowych magazynków standardu M16/AR. Karabinek musi działać na zasadzie wykorzystania energii gazów odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, oddziałujących na tłok gazowy o krótkim skoku.
Poszukiwana konstrukcja ma być wyposażona w obustronny przełącznik rodzaju ognia, pozwalający na łatwą kontrolę wzrokową jego nastaw, uniemożliwiający oddanie przypadkowego strzału. Podobnie, broń ma mieć obustronny zatrzask magazynka. CZSW wymaga, aby po wystrzelaniu całej amunicji z magazynka, zespół ruchomy zatrzymywał się w tylnym położeniu.
Broń musi mieć co najmniej jedną szynę montażową Picatinny/MIL-STD 1913 o długości minimum 350 mm umieszczoną na grzbiecie komory zamkowej. Ma być wykorzystywana do mocowania optoelektronicznych przyrządów celowniczych. Zgodnie z wymaganiami, dodatkowe wyposażenie ma być mocowane z boków i na dolnej części łoża.
Broń nie może mieć ostrych krawędzi, mogących powodować kaleczenie dłoni i wystających elementów, które mogłyby zaczepiać o odzież bądź elementy wyposażenia funkcjonariusza Służby Więziennej. Konstrukcja karabinka musi zapewniać jej pewne i wygodne trzymanie.
Powłoki ochronne broni oraz jej działanie muszą być odporne na działanie czynników mechanicznych i środowiskowych występujących w warunkach służby. Karabinek ma działać niezawodnie w temperaturach od -40 °C do +50 °C. Kolor części zewnętrznych ma być czarny, matowy.
W ukompletowaniu karabinka ma znaleźć się czarny pas nośny, dwa 30-nabojowe magazynki dwurzędowe, zestaw przyborów do podstawowej obsługi broni, instrukcja obsługi i użytkowania w języku polskim, karta gwarancyjna i kopia tarczy z przystrzelania broni na celność. Ponadto, na każde 25 karabinków ma być dostarczana instrukcja naprawy zawierającą nazwę części, ich numer katalogowy oraz rysunek broni z rozmieszczeniem jej części i mechanizmów.
Analiza
Służba Więzienna drugi raz próbuje zamówić partię karabinków zasilanych nabojem 5,56 mm x 45 (FB ujawnia Beryla SW, 2017-04-27). Pierwsze postępowanie, ogłoszone pod koniec sierpnia 2017 zakładało zakup 600 samopowtarzalnych odmian karabinka AR-15 o bardzo specyficznym ukompletowaniu (AR-15 dla Służby Więziennej?, 2017-08-29). Tak specyficznym, że wymagania spełniała tylko jedna konstrukcja. Wpis ten po tygodniu został zmieniony, a po dalszych kilku dniach całe postępowanie unieważniono (SW nie kupi AR, 2017-09-14).
Obecnie Służba Więzienna zdecydowała się na wybór podobnej drogi, jak Wojsko Polskie. Poszukiwana konstrukcja jest modułowa, łatwo konfigurowalna z wymienną lufą. Zrezygnowano przy tym z warunku, aby broń strzelała jedynie ogniem pojedynczym, karabinek ma być samoczynno-samopowtarzalny.
Wymagania modułowości spełnia sporo konstrukcji, ale niewiele z nich ma lufę, którą można szybko wymienić bez użycia specjalistycznych narzędzi. Dotyczy to jednak większości nowoczesnych europejskich karabinków, jak CZ 805 Bren/Bren 2, FN SCAR-L, Beretta ARX 160, SIG Sauer MCX oraz rodzimego MSBS C16 FB-M1. Nie da się ukryć, że wymagania mocno promują ten ostatni model, czego dowodzi choćby podana długość lufy czy masa.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.