W czwartek, 22 sierpnia 2024, służba prasowa Marynarki Wojennej RP poinformowała w mediach społecznościowych, że na pokładzie ukraińskiego ciężkiego samolotu transportowego An-124-100M Rusłan, Bateryjny Moduł Bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) 3. Flotylli Okrętów (3. FO) stacjonującej w Siemirowicach, wystartował na międzynarodowe ćwiczenie Northern Viking 2024 na Islandii.
Zdjęcia: Morska Jednostka Rakietowa
Northern Viking to ćwiczenie organizowane przez Naczelne Dowództwo Połączonych Sił w Europie (SHAPE) z siedzibą w belgijskim Mons. Scenariusz obejmuje wspólne ćwiczenia kombinowane różnych rodzajów sił zbrojnych obejmujące wspólny rozładunek, przemieszczanie się i integrację (Joint Reception Staging Onward movement and Integration, JRSOI), działania patrolowe Air Policing, poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, interoperacyjność jednostek Straży Przybrzeżnej, misje poszukiwawczo-ratownicze personelu wojskowego, Świadomość sytuacji na morzu i inne działania.
Tegoroczną edycję ćwiczenia zaplanowano na 26 sierpnia – 3 września br.
Do 2006 ćwiczenie odbywało się co dwa lata, a od tamtej pory rokrocznie. W latach ubiegłych brały w nich udział jednostki z sił zbrojnych USA, Islandii, Danii, Norwegii, Łotwy, Kanady, Włoch, Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności obronnych Islandii i jej sojuszników z NATO, a także zwiększenie gotowości sił biorących udział w ćwiczeniu i ich interoperacyjności.
Wcześniej, od 8 do 21 kwietnia br., Morska Jednostka Rakietowa brała udział w międzynarodowym ćwiczeniu Sea Shield 24, organizowanym przez rumuńską marynarkę wojenną (Forțele Navale Române).
Morska Jednostka Rakietowa brała udział w edycji ćwiczenia Sea Shield w 2021 (Polskie NSM w Rumunii). Elementy MJR były używane na ćwiczeniach sojuszniczych także w Estonii oraz na szkoleniach ogniowych w Norwegii (Morska Jednostka Rakietowa na ORP Kraków [GALERIA], Polskie NSM w Norwegii, Wojsko Polskie ćwiczy w Estonii).
W ramach MJR znajdują się dwa Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe (NDR) z systemem obrony wybrzeża NSM-CDS. Jeden zakupiono w 2008 i dostarczano od 2012, drugi zamówiono w 2014 i przekazano wojsku w 2017.
MJR przeznaczona jest do zwalczania okrętów przeciwnika, osłony głównych baz morskich Marynarki Wojennej, rejonów dogodnych do lądowania desantu morskiego oraz ważnych obiektów wojskowych i przemysłowych rozmieszczonych na wybrzeżu.
System obrony wybrzeża NSM-CDS składa się z samobieżnych wyrzutni pocisków (MLV), wozów dowodzenia dywizjonu (SCV), wozów dowodzenia baterii (BCV), wozów kierowania (CCV), pojazdów transportowo-załadowczych (TLV), ruchomych węzłów łączności (MCC) oraz urządzeń do testowania (BAT) pocisków przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile).
5 września 2023 zamówiono dwie kolejne MJR, w tym wozy dowodzenia, wyrzutnie oraz kilkuset rakiet przeciwokrętowych NSM. Wartość zamówienia wynosi ok. 8 mld zł brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2032 (Kolejne umowy w programie dostaw nowych Morskich Jednostek Rakietowych).