W środę, 5 marca 2025, w Warszawie na PGE Narodowym, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 2025, organizowanym przez Polską Grupę Zbrojeniową (Rusza Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 2025).
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Potrzebujemy europejskiego programu na rzecz zbrojeń, potrzebujemy bezpieczeństwa łańcucha dostaw komponentów do przemysłu zbrojeniowego, potrzebujemy niezależności europejskiego i polskiego przemysłu zbrojeniowego. (…) Tak postrzegam potrzebę integracji przemysłu państwowego i prywatnego. Jeżeli zostanie uruchomiony tak wielki program europejski, to muszą być też podmioty, które są w stanie zagospodarować te pieniądze, żeby one w żaden sposób nie zostały zmarnotrawione, żeby nie trafiły tylko do jednego czy dwóch państw w Europie, tylko żeby trafiły do Polski, trafiły do tych państw, które najwięcej robią i najwięcej ryzykują, i też mają największą odpowiedzialność za bezpieczeństwo flanki wschodniej NATO – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego (Komisja Europejska przedstawiła plan ReArm Europe).
Absolutnym priorytetem wynikającym z wojny na Ukrainie i rozwoju nowoczesnych technologii są drony i sztuczna inteligencja. W tych dwóch obszarach chcemy tworzyć nie tylko wojska dronowe, które powstały od początku tego roku, ale chcemy stworzyć zdolności do produkcji dronów zarówno tych latających, jak i naziemnych, nawodnych i podwodnych, we wszystkich domenach, we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Tu trzeba mówić o milionach sztuk. Innego wyjścia nie ma. Ukraina jest najlepszym przykładem, że to jest możliwe – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ), którego celem jest stworzenie warunków do dialogu, wymiany doświadczeń, synergii oraz nawiązania współpracy pomiędzy cywilnymi przedsiębiorstwami z sektora prywatnego, a spółkami Grupy PGZ (PCO na Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 2025).
W trakcie Forum przedsiębiorcy oraz przedstawiciele spółek wchodzących do Grupy PGZ mieli okazję prowadzenia rozmów i nawiązania relacji biznesowych, kluczowych z punktu widzenia rozwoju krajowego przemysłu zbrojeniowego.
Inwestycje w przemysł zbrojeniowy i w siły zbrojne nie mogą podlegać niekończącym się konsultacjom, opiniowaniem i ciągłemu zaskarżaniu, ponieważ nie mamy czasu do stracenia. Ja jestem za ochroną środowiska, jestem za wrażliwością w tym temacie, ale jestem za decyzyjnością. Największą bolączką, która daje się we znaki na poziomie Europy, jest skuteczność i szybkość podejmowania decyzji. Często wieloetapowość podejmowania decyzji z jednej strony jest wartością, a z drugiej strony w sprawach bezpieczeństwa nie może być nieskończonością. (…) Oczekuję efektywności, terminowości i dostępności. To jest bardzo ważne. Nie we wszystkich obszarach to się udaje i to nie dotyczy tylko Polski, to dotyczy całego świata. Tak naprawdę terminowość dostaw jest problemem dla sił zbrojnych. Są partnerzy, którzy się z tego wywiązują, są ci, którzy wielokrotnie opóźniają, i to na rynku krajowym i na rynku światowym, więc zawsze będą premiowani ci, którzy dają rękojmię szybkiego, skutecznego i w najwyższym standardzie dostarczonego produktu, który zamawiamy – podkreślał w swoim wystąpieniu szef MON.
Wydarzeniu towarzyszyły panel dyskusyjny i warsztaty z udziałem ekspertów z dziedziny obronności. Poruszono kwestie dotyczące m.in. znaczenia polskiego przemysłu obronnego dla gospodarki Polski i Europy, współpracy sektora państwowego i prywatnego, Tarczy Wschód oraz wizji przyszłości polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Celem Forum PPZ 2025 jest stworzenie fundamentów pod przyszłą współpracę i synergię cywilnego sektora prywatnego z państwowymi spółkami zbrojeniowymi. W wydarzeniu uczestniczy ponad 30 Spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz około 250 polskich prywatnych przedsiębiorców reprezentujących firmy, które z racji prowadzonej działalności gospodarczej posiadają odpowiedni potencjał do współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym.
Informacja prasowa
Galeria zdjęć: