Caracal International, producent broni strzeleckiej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po kłopotach trapiących broń kilka lat temu powrócił na amerykański rynek. Tym razem zachęca do zakupu pistoletów samopowtarzalnych Caracal Enhanced F (EF) z limitowanej serii z przyrządami celowniczymi 3-Dot lub Quick Sight System. Broń pojawiła się na rynku w 2015. Choć jest podobna wizualnie do wcześniejszego modelu Caracal F, to jednak została w latach 2014-2015 silnie przekonstruowana, aby wyeliminować problemy wieku dziecięcego, trapiące poprzednika.
W Stanach rozpoczęto sprzedaż zmodyfikowanych pistoletów samopowtarzalnych Caracal EF limitowanej serii, wyposażonych m.in. w przyrządy celownicze QSS, pozwalające na szybsze namierzanie celu na bliskim dystansie / Zdjęcia: Caracal International
Caracal EF to bazująca na polimerowym szkielecie, bezkurkowa konstrukcja z mechanizmem spustowym z samonapinaniem. Producent twierdzi, iż Caracale charakteryzują się bardzo krótką drogą spustu, z wyraźnym momentem przełamania oporu, i niewielki reset (jałową drogę języka spustowego po jego odpuszczeniu po strzale). Pistolet Caracal EF ma bardzo nisko umieszczoną oś lufy, tylko 18 mm od szczytu chwytu pistoletowego, co ma duże znaczenie przy kontrolowaniu podrzutu. Prowadnice po których porusza się stalowy zamek umieszczono na całej długości szkieletu. Broń zasilana jest amunicją 9 mm x 19 podawaną z pojemnego, 18-nabojowego magazynka (plus jeden w komorze).
Podobnie jak wiele współczesnych pistoletów, Caracal EF nie ma bezpieczników zewnętrznych. Jest za to wyposażona w blokadę iglicy, skrzydełko blokujące język spustowy przed przypadkowym ściągnięciem oraz zabezpieczenie przed przypadkowym strzałem podczas upadku. Po obu stronach chwytu, na wysokości osłony spustu, umieszczono obustronny przycisk zatrzasku magazynka. Zatrzask zwalniający zamek z tylnego położenia, ulokowano tylko po lewej stronie pistoletu. W podlufowej części szkieletu, zgodnie z dzisiejszymi standardami, ulokowano uniwersalną szynę do montażu oświetlenia i innych akcesoriów.
Model Caracal EF z limitowanej serii można zamówić z typowymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi w układzie trzech punktów lub z interesującym systemem Quick Sight System. W tym przypadku celownik został umieszczony przed oknem wyrzutowym, nie zaś na końcu zamka. Mimo krótszej linii celowniczej, producent uważa, że pozwala to skupić na nich wzrok jako na całości, a nie tylko na muszce, jak ma to miejsce w przyrządach tradycyjnych, co ma znacznie przyspieszyć proces naprowadzania broni na cel. Egzemplarze wyposażone w owe przyrządy w miejscu tradycyjnej szczerbinki mają wcięcie umożliwiające jednoręczne przeładowanie broni.
Pistolet Caracal EF oferowany jest w zestawie z twardą skrzynką, dwoma magazynkami, zestawem do czyszczenia Otis, zabezpieczeniem oraz instrukcją użytkowania. Dodatkowym atutem jest dożywotnia gwarancja producenta. Przy sugerowanej cenie detalicznej na poziomie 600 USD (2,2 tys. zł), broń może stanowić konkurencję dla Glocków Gen 4, czy serii S&W M&P 2.0.
Caracal International z siedzibą w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) jest producentem samopowtarzalnych pistoletów bezkurkowych, pistoletów maszynowych (także w odmianie wytłumionej), karabinków będących typowymi i tłokowymi klonami AR-15 do amunicji pośredniej i karabinowej, jak też karabinów snajperskich. Szkielety pistoletów Caracal EF produkowane są w Abu Zabi i wysyłane są do Boise w stanie Idaho. Tam łączy się je z wytwarzanymi przez amerykańską filię zamkami.